Borusan Müzik Evi’nde Yeni Sezon Açılıyor

Müzikte ana akım dışında türlere yaptığı ev sahipliği ile İstanbul’un en cesur müzik mekanlarından Borusan Müzikevi heyecan verici etkinliklerle dolu yeni sezonunu açıkladı. Basın buluşmasına davet edildiğimiz akşamda programın detaylarını açıklayan Borusan Sanat Müdürü Aydın Dorsay, Borusan Müzik Evi’nin bağımsız ve alternatif sesleri çatısı altında tutmayı sürdürmenin Borusan’ın çok değer verdiği misyonlardan biri olduğundan bahsetti. Kürasyonuyla ve müzikal çeşitliliğiyle emsalsiz bir müzikal deneyim sunmayı amaçlayan Borusan Müzik’nde ilk notalar 5 Kasım akşamı duyulacak.

Yeni sezonda Burak Özdemir ve Musica Sequenza, Esra Berkman ve Lilian Tonella Tüzün, Rembrandt Trio, Nova Muzak “Giant Swan”, Sıfır, Sa.Ne.Na ve Christian Benning, Brassolist, Şevket Akıncı, FM Einheit ve Batur Sönmez, Timuçin Şahin, Anıl Eraslan, Sigrid Horn, Nova Muzak “Uluslararası Caz Günü Konseri” ile James Brandon Lewis Trio ve Noise İstanbul Festivali için hazırlanan özel bir program, Borusan Müzik Evi sahnesinde müzikseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Borusan Müzik Evi

Borusan Müzik Evi’nde Burak Özdemir ile barok müziğe yeni bir yorum

İmza attığı projelerle izleyici ve dinleyicileri kendine hayran bırakan, enstrümanı fagotun özgün dilini müzikseverlere çığır açan projeleriyle sunan Burak Özdemir, topluluğu Musica Sequenza ile birlikte Borusan Müzik Evi’ne geliyor. Barok müzik ve farklı stilleri yeni bir diyalog çerçevesinde birleştiren bir anlayışa sahip Sampling Barok/Bach konseri, 5 Kasım Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde gerçekleşecek.

Borusan Müzik Evi, Noise İstanbul Festivali’nin ikincisine ev sahipliği yapıyor

Noise İstanbul Festivali üç yıl aradan sonra tekrar seyircisiyle buluşuyor. Kökeni İtalyan fütürist sanatçı Luigi Russolo’nun 1913’te yaptığı öncü çalışmalara dayanan Noise müzik, ilk dönem elektronik müzisyenlerden günümüz ses sanatçılarına uzanan bir yelpazede tanımlanıyor. Noise müzik, yapısı gereği elektronik, endüstriyel, deneysel, avangart ve doğaçlama gibi müziklerin yanı sıra performans, yerleştirme, video ve ses sanatlarıyla yakın ilişkiler kuran çok katmanlı bir müzik türü olarak biliniyor. 11 ve 12 Kasım’da gerçekleşecek Noise İstanbul Festivali’nde Government Alpha, Satori, Kasper T. Toeplitz, Luca Sigurta, Dezroy Adam, Kazumoto Endo, John Duncan, She Spread Sorrow ve Purgist yer alacak.

Rembrandt Frerichs Trio

Cazı klasikle buluşturan Rembrandt Trio, Borusan Müzik Evi’nde

On beş yıldan fazla bir süre birlikte çaldıktan, kıtalar arasında performans sergilemek için dünyayı dolaştıktan ve yol boyunca birçok farklı müzik kültürünü özümsedikten sonra, Rembrandt Trio 2021’in başlarında pandemi sırasında A Wind Invisible Sweeps Us Through The World isimli yedinci albümlerini kaydetti. Birçok farklı müzik kültürüyle yolları kesişen Rembrandt Trio, zaman ve coğrafi etmenleri bünyesinde barındıran ama müziklerinde hiç birinin baskın bir aroması olmayan bir yaratım sürecinde. Hollandalı bir üçlü olan Rembrandt Trio’da Rembrandt Frerichs piyanoda, Tony Overwater kontrbasta ve Vinsent Planjer davulda yer alıyor. Üçlü, heyecan verici repertuvarıyla 3 Aralık Cumartesi günü saat 21.00’de Müzik Evi sahnesinde müzikseverlerle bir araya gelecek.

Nova Muzak serisinde Giant Swan, Borusan Müzik Evi’ne geliyor

Borusan Müzik Evi ve Kod Müzik işbirliğiyle müzik hayatımıza yeni bir soluk kazandıran Nova Muzak serisi, serüvenine bu yıl da devam ediyor. Son yıllarda yeraltı elektronik müzik/tekno dünyasında canlı performanslarıyla büyük beğeni kazanan Bristol’lü ikili Giant Swan, 34. Nova Muzak serisi kapsamında 10 Aralık saat 21.00’de Cumartesi günü Borusan Müzik Evi sahnesinde yer alacak.

Borusan Müzik Evi’nde SIFIR ile deneyimsel müzik esintisi

Yaptığı müziği deneyselden çok “deneyimsel” olarak nitelendiren Zafer Aracagök, 24 Aralık Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne geliyor. Bu konserde 2021 çıkışlı Shoedrift ön planda olacak olsa da SIFIR, son üç yıl içinde yayınladığı albümlerinden seçme dekompozisyonları da müzikseverlerle paylaşacak. Flütte Mehmet Ali Taşlı, vokalde ise Ezgi İrem, konuk sanatçı olarak bazı parçalarda Zafer Aracagök’e eşlik edecek.

Borusan Müzik Evi, eşsiz bir perküsyon deneyimine tanıklık ediyor

Alman perküsyoncu Christian Benning, İstanbul’un perküsyon grubu SA.NE.NA ile bir araya gelerek Borusan Müzik Evi’nde izleyenlere canlı bir müzik akşamı sunuyor. Amy Salsgiver’ın saha kayıtları ve canlı performanslar için hazırladığı yeni bir çalışmada İstanbul’un ses manzarası keşfediliyor. 7 Ocak Cumartesi günü saat 21.00’de gerçekleşecek olan konsere MIAM Percussion da katılacak. Paul Lansky’nin sahneyi geleneksel vurmalı çalgılar ile dolduran post-minimalist bir başyapıtı olan Threads, akşamın öne çıkan kısımlarından biri olacak.

Renkli repertuvarıyla Brassolist, Borusan Müzik Evi’nde

Nefesli çalgılar kenteti biçimine solisti de ekleyen Türkiye’deki ilk topluluk olan Brasssolist, düzenlemesi kendilerine ait repertuvarlarıyla 3 Şubat Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor. Caz, pop, R&B ve özellikle Anadolu türkülerinden oluşan düzenlemelerin yanı sıra Klasik eserleri, bakır nefesli enstrümanlar için düzenlenmesiyle ortaya çıkan heyecan verici konser programıyla müzikseverleri bekliyor.

Şevket Akıncı

Şevket Akıncı özel bir programla Borusan Müzik Evi’nde

Bu yıl sanatta 30. yılını kutlayan gitarist ve besteci Şevket Akıncı, 25 Şubat Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne konuk oluyor. Yıllar içerisinde çalıştığı önemli isimlerin de kendisine eşlik edeceği bu konserde, 2021’de Tarla Records tarafından yayınlanan Dünyada Saat Kaç ve 2017 yılında A.K. Müzik tarafından yayınlanan Escher Chronicles albümlerinden seçmeler izleyici ile buluşacak.

Noise ve deneysel müzik için önemli bir gece

Borusan Müzik Evi’nde farklı jenerasyondan iki öncü isim deneysel müzikte birleşiyor. Birçok avangart, endüstriyel, deneysel projeye de imza atan öncü müzisyen FM Einheit, Türkiye’deki ilk konserini, Türk noise müziğinin temsilcisi Batur Sönmez’in katılımıyla 10 Mart Cuma günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde veriyor. Solo gösterilerle başlayıp FM Einheit ve Batur Sönmez’in özel ortak performanslarıyla son bulacak bu tarihi müzikal buluşma, müzikseverlere unutulmayacak bir akşam yaşatacak.

Timuçin Şahin’s Flow State: Reggie Washington, Cory Smythe, Sean Rickman, Timuçin Şahin

Timuçin Şahin’s Flow State Borusan Müzik Evi’nde

Vizyoner ve cesur müzisyen Timuçin Şahin en son 2020 yılında Borusan Müzikevi sahnesine konuk olmuştu. Kasım ayı başında Kalan Müzik tarafından yayınlanacak olan Funk Poems for Charlie Parker albümünü kaydettiği kadro ile tekrar İstanbul’da. New York Times’ın “Usta bir gitarist ve harikulade bir besteci” diye tanımladığı Timuçin Şahin; Sean Rickman, Cory Smythe ve Reggie Washington gibi caz ve doğaçlama dünyasının önemli isimlerinden oluşturduğu Timuçin Şahin’s Flow State grubu ile 11 Mart Cumartesi saat 21.00’de müzikseverlerle bir araya geliyor.

Deneysel müziğin tüm renklerini sunan Anıl Eraslan, Borusan Müzik Evi’nde

Rüya, doğaçlama ve film arasındaki ilişkileri temel alan uzun soluklu bir belgesel projesinin parçası olan deneysel müzik topluluğu Dream Works, 17 Mart Cuma günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’ne konuk olacak. İstanbul’daki doğaçlama müzik sahnesinin önde gelen isimlerinin yer aldığı grup, Osmanlı-Türk müziği, özgür doğaçlama ve elektro-akustik müzik etkilerini özgün bir kolaja dönüştüren albümleriyle dinleyenleri heyecan verici bir serüvenle baş başa bırakacak.

Şarkılarındaki iyileştirici güçle Sigrid Horn, Borusan Müzik Evi’nde

Her konserinde izleyicilerle güçlü bir bağ kuran sanatçı Sigrid Horn, bu sezonda da Müzik Evi sahnesinin konuğu oluyor. Kökenlerimizin, aidiyetimizin derinlerine inen müziğiyle geçmişi ve en özel duyguları derinlemesine inceleyen Sigrid Horn’a bu konserde, arp ve vokalde Sarah Metzler, akordeon, ukulele, banjolele ve vokalde Bernhard Scheiblauer eşlik edecek. Avusturya Kültür Ofisi ile ortak gerçekleştirilecek olan bu büyülü konser, 1 Nisan Cumartesi günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde izleyicisi ile buluşacak.

James Brandon Lewis Trio

Borusan Müzik Evi’nde Uluslararası Caz Gününe özel bir konser

Sıra geldi muhtemelen bu yılın en önemli caz olaylarından birine. Lewis’in tutkulu, agresif müziği kasırgalar estirmek üzere Borusan Müzikevi’ne geliyor. Borusan Müzik Evi ve Kod Müzik işbirliğiyle düzenlenen 35. Nova Muzak serisinde, James Brandon Lewis Trio, Borusan Müzik Evi sahnesine konuk olacak. Lewis’in müziğini ifade etmekten keyif aldığım bir ifade var; “Lewis’in özgün tonunda cesaretli ve pek çok önemli caz adamıyla pişe pişe kendini oluşturan zıpkın gibi, fişek gibi bir müzisyenin çığlığını duyarsınız”. Caz müziğinin dünyanın dört bir köşesindeki insanları birleştirmedeki rolünü vurgulamak için 2011’den bu yana kutlanan Uluslararası Caz Günü kapsamında yer alan bu konser, 30 Nisan Pazar günü saat 21.00’de gerçekleşecek. Bu özel konser, Joy Jazz ve Borusan Klasik radyolarından yapılacak yayınla canlı olarak da dinlenebilecek.

Çağdaş ve yeni müzik repertuvarından seçkiler Borusan Müzik Evi’nde

The New York Times tarafından “önde gelen yeni müzik dörtlümüz” olarak nitelenen Jack Quartet, çağdaş ve yeni müzik repertuvarından seçkilerle 16 Mayıs Salı günü saat 21.00’de Borusan Müzik Evi’nde olacak.

*

DarkBlueNotes ailesi olarak bu sezonda da yenilikçi projeler sunan topluluk ve performansları müzikseverlerle buluşturmaya devam eden Borusan Müzikevi’ne başarılar dileriz.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir