Al Di Meola: Kalbim, ah kalbim!

Telepatik Uyum

Çok değil 7 gün önce 24 Ekim’de CSO Ada Ankara’da ve ertesi gün 33. Akbank Caz Festivali kapsamında AKM Tiyatro Salonu’nda sahneye çıktı Al Di Meola. Baştan sona akustik konserlerde kendisi ve Peo Alfonsi gitarda ve Sergio Martinez vurmalılarda, çoğunlukla sanatçının yakın dönem albümlerinden parçaları yorumladılar.

CSO’da grup olarak icra ettikleri (Consequence of Chaos albümünden) Turquoise, The Beatles mücevheri Because, ruh ikizi Alfonsi ile birbirlerine dolandıkları düet icra (Elysium albümünden) Esmeralda ve hele hele, Di Meola’nın solo çaldığı Norwegian Wood olağanüstüydü. Aslında konserin baştan sona bir şölen havasında geçtiğini söylemem lazım. 50 yıldır sahne ışıklarına alışkın Di Meola seyircisini nasıl mutlu edeceğini iyi bilen bir müzisyen. Üçlü, o gece müthiş bir uyumla çaldı, Di Meola’nın Alfonsi ile uyumu telepatik düzeydeydi. Konseri kapatan Mediterranean Sundance‘de -bir an- sahnede Paco De Lucia‘nun ruhunun gezindiğini düşünmeden edemedim. Neticede CSO akşamı bir çoğumuzun unutulmaz konserler listesine girdi.

Salonlardaki Boşluklar

AKM konserinin de müzikal açıdan benzer geçtiğini sosyal medyadaki yorumlardan anlamak mümkün. Ancak salonda, özellikle protokole ayrılan ön sıraların boşluğu ciddi eleştiri aldı. CSO konserinde salonun dolu olmamasını (hatta diğer bakışla sahneye bakan alt iki blok hariç boş olmasını) anlamak bir nebze mümkün. Ana Salon’da 2023 sandalye var ve konser Başkent Kültür Yolu Festivali’ne son anda dahil edildi.

Ancak 781 koltuklu AKM Tiyatro Salonu’nun boşluklarına birçok kişi gibi ben de anlam veremedim. Al Di Meola’nın sanatının önemi ortada. Akbank Caz Festivali’nin tanıtımı başarıyla yürütülüyor. Bilet fiyatları etkinlik maliyetleri düşünüldüğünde oldukça ehven. Konserin sold-out olduğunu da biliyoruz. Bu durumda akla gelen yegane açıklama, bilet ya da davetiye alanların ihmalkarlığından ötürü salonda boşluklar oluştuğu yönünde. Böylesine önemli bir müzisyeni canlı seyretme fırsatını insan neden teper, anlamak mümkün değil.

CSO’da ise durum daha farklı. Ana Salon’un istisnalar haricinde doldurulması kolay değil. Bana kalırsa, CSO yönetimi, müziğe uygun olması durumunda 518 sandalyeli Mavi Salon alternatifine yönelmeli ki Al Di Meola konseri akustikti ve sahne/seyirci iletişimi açısından küçük bir salonda izlemek daha keyifli olabilirdi. Çünkü iyi bir performansın koşullarından birisinin de dolu salona çalmak olduğu unutulmamalı.

Kalp Krizi Sonrası Di Meola

Konser çıkışı sevgili dostum Kulak Misafiri Bülent Seyitdanlıoğlu ile Di Meola’nın yaşından beklenmeyecek derecede dinç olmasını hayretle karşılayan bir sohbete giriştik. 69 yaşında bu denli efor gerektiren ve iki saatten uzun süren bir konser çıkarmasını biraz da yaşama bağlılığına, Amerika doğumlu olmasıyla birlikte İtalyan köklerine ve (galiba ikinci) evliliğinin ona gençlik aşısı yaptığına bağlayan bir geyik muhabbetine daldık. Maşallah diye bitirdik ama meğerse nazarımız değmiş.

Al Di Meola 27 Ekim akşamı Romanya’nın başkenti Bükreş’teki konseri esnasında kalp krizi geçirdi. Sosyal medyada duyulmasının ardından durumu bir süre belirsizliğini koruduysa da ertesi gün sanatçının iyi olduğu anlaşıldı. Bu yazının yazıldığı gün de sosyal medya hesabından yerinde müdahaleyi yapan sağlık ekibine teşekkür mesajı yayınlandı ve Di Meola’nın bir süre dinleneceği bildirildi. Eskilerin dediği gibi, göreceği günler varmış.

Elektriklisini de İsteriz!

Dileriz ki, dünyalar kadar sevdiği kızı Ava ve sevdikleri ile geçireceği uzun ömrü olsun ve tabii ki en kısa sürede memleketimize gelsin ve bu sefer de onu akustik değil de elektrik fusion grubuyla dinleyelim. CSO konserini mümkün kılan sevgili menejeri Volkan Kara‘ya siparişimizdir.

Geçmiş olsun.

Dark Blue Notes’da ilgilenebileceğiniz diğer yazılar:

Şeytanla Yarışan Gitar: Al Di Meola

Her Zaman Aklımı Başımdan Al Di Meola

33. Akbank Caz Festivali biletlerini BURADA.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

One thought on “Al Di Meola: Kalbim, ah kalbim!

 • 18 Ekim, 2023 tarihinde, saat 02:42
  Permalink

  burada anlam aramak belki hata.
  koltuklar en baştan sponsorlara ayrılıyor.
  onlarda gelmiyor…
  bu kadar basit…
  bu da ilk defa değil en azından 7 yaşımdan beri istanbulda var olan tüm salonları yeni açılanları saymıyorum ezbere bildiğimden bana hiç ama hiç garip veya anlam vermem gereken bir şey gibi gelmiyor… bu hep böyleydi… anlamsızlığın içinde anlam aranmaz…
  ne kadar çok sponsor o kadar çok boş koltuk..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir