Her Zaman Aklımı Başımdan Al Di Meola

Fusion stilinin ya da daha özel ifadeyle cazın, rock ve dünya müziğiyle flörtünün en önemli isimlerinden Al Di Meola, 25 Eylül’de, 33. Akbank Caz Festivali kapsamında AKM Tiyatro Salonu’na konuk oluyor. Türk müzik aleminin tutkunu olduğu virtüöz gitariste gitarda Peo Alfonsi ve vurmalılarda Sergio Martinez eşlik edecek.

Evet, kendisi cazda gitarın en iyilerinden; doğma büyüme New Jersey’li ama kökleri İtalya’dan geliyor, sahnede her daim sempatik ve alçakgönüllü olmasına karşın ortaya koyduğu ses örgüsüyle adeta büyülüyor insanı.

Ve; ayrıca, o bizi çok seviyor ve biz de tabii ki onu; ülkemize birçok kez geldi ve verdiği konserlerde izleyici ile ortak bir dil oluşturdu her daim.

Benim bu ortak dile ilk canlı tanıklığım ise 2014 yılından bir Nisan gecesine dayanıyor; tamamı dolu bir salonda 20. Yüzyıla sesini veren bir topluluğun şarkılarını yorumladı bu gece olağanüstü bir ses örgüsü ile.

"Benim için The Beatles'ın müziği saf neşe demektir! İşte bu, saf neşe! 
Bu, sizi masumiyet ve gençlik zamanınıza götüren iyi duyguların bir bileşimi; beni rahatlatıyor. 
Sadece kendinizi iyi hissetmenizi sağlıyor
...ve iyi müziğin bu etkiye sahip olması gerekiyor!"
Al Di Meola

Evet; Al Di Meola ile birlikteyiz.

İsterseniz önce biraz geçmişe gidelim ve hatırlayalım.

1971‘de Boston’da ünlü Berklee Müzik kolejine girmiş; 1974 yılında ise efsane Chick Corea tarafından keşfedilmiş ve efsane grup Return To Forever ile çalışmaya başlamış. Klavyede Chick Corea, bas gitarda Stanley Clark, davulda Lenny White ve gitarda Al Di Meola kadrosuyla üç albüm kaydetmiş grup ve 76 yılında birliktelik sona ermiş.

Sonrasında solo çalışmalar ve birçok olağanüstü işbirliği.

Bu işbirliklerinden zirveye çıktığı bir diğeri ise farklı stilleri ve farklı arayışları bir araya getiren Paco De Lucia ve John McLaughin işbirliği.

Bu işbirliği ile verilen ve sonrasında Friday Night in San Francisco adıyla ilki 1981 ikincisi 2022 yılında albüme dönüşen ve milyonlarca adet satan konserler halen caz tarihinin en iyileri arasında.

Gelin tekrar 2014 yılının benim de tanıklık yaptığım ve olağanüstü ve bir o kadar mütevazi geceye dönelim yeniden.

Al Di Meola, bu gece gitara başlaması ve zirveye çıkmasına neden olan bir gruba teşekkür edecek.

Bu grup hepimizin bildiği gibi The Beatles ve o gece bize eşlik eden şarkılar Lennon-Mc Cartney klasikleri.

Macar klasik müzik dörtlüsü Sturcz String Quartet eşliğinde, In My Life, Because, Penny Lane, Michelle, Eleanor Rigby, Blackbird gibi Beatles’ın çok özel şarkılarını Al Di Meola’nın benzersiz gitarı ve yorumuyla dinlemek büyük bir ayrıcalık olarak belleğimde önemli bir yer tutuyor halen.

O olağanüstü geceye eşlik eden şarkılar 2013 tarihli All Your Life (A Tribute To The Beatles) albümünden ve bu albüm başucu albümlerimden biri olmayı sürdürüyor bugün de.

https://youtu.be/tM0kW6URNHM

İlk kez dokuz yaşında dinlemiş The Beatles’ı Al Di Meola ve o güne kadar davula meraklıyken bu dinleme her şeyi değiştirmiş ve gitarda karar kılmış.

Al di Meola albümün öyküsünü Guitar Player dergisine, hayranı olduğu Beatles’in parçalarını uzun yıllar albüm haline getirmek istediğini, bir bölümü yıllar önce oluşturulan albümün eksik olan bölümünün Londra’da son yıllarda tamamlandığını belirtmiş ve bu amaçla İngiltere’de aylarca kaldığını da eklemiş, o yıllarda yaptığı bir söyleşi de.

Bir başka söyleşi de ise; “All Your Life’ı kaydetmek muazzam bir deneyimdi, kendimi Disneyland’de beş yaşında gibi hissettim. Orada olduğum her gün akıllara durgunluk veriyordu, tam olarak The Beatles’ın kayıtlarının gerçekleştiği yerdeydim! Kariyerim için gerçekten inanılmaz bir noktaydı. Bu ilk kaydı, prodüksiyonunda basit ve samimi yapmak istedim. Bu şarkıları çalma şeklim kesinlikle basit değildi, oldukça zordu – özellikle Penny Lane ve Michelle – bunlar acımasızdı!” diye ifade ediyor efsane gitarist.

Evet; bir rock anıtı ve Londra’da turistik gezilerin vazgeçilmezi haline gelen Abbey Road stüdyolarında kaydedilen albümde Beatles’in unutulmaz şarkıları çağdaş yorum ve düzenlemelerle Meola’nın akustik gitarlarında hayat bulmuştu. Kayıtlar sırasında Londra’da ev kiralayan Al Di Meola, bu dönemde bir araya geldiği Paul McCartney’in beğenisini de almıştı.

Al Di Meola’nın bu albümün devamını 2020 yılında Across the Universe adıyla yayınlandığını da hatırlatarak iki albümü de mutlak dinleme önerisi yapalım ve yazıyı şu cümleyle sonlandıralım.

Evet; her daim aklımı başımdan Al Di Meola.

https://open.spotify.com/album/4aGGJ51CjzLTFIHt75DgjQ?si=hFV5LVjURVKkLp_Zta0muw

33. Akbank Caz Festivali Rehberi ŞURADA.

Al Di Meola konserinin biletlerini ŞURADAN edinebilirsiniz.

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 18 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

One thought on “Her Zaman Aklımı Başımdan Al Di Meola

  • 22 Temmuz, 2023 tarihinde, saat 23:20
    Permalink

    Kaleminize sağlık…al di meola yi cocuklugumdan beri cok severim…hem izleyici bir cok konserini izledim hem de hem de kameraman olarak cekimlerini yaptim…bir kac da sahsi anım var Al la beraber…ilk firsatta size aktaririm….

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir