26. Ankara Caz Festivali Başlıyor

Aslını sorarsanız Cumhuriyet döneminde caz Ankara’ya, Ankara da caza yabancı değilmiş. Değerli müzisyen ve araştırmacı Canan Aykent’in 9 Kasım’da Caz Derneği’nin Youtube kanalında yayınlanacak olan “Ulus’tan Çankaya’ya Alışılmadık Sesler: Ankara’nın Caz Serüveni” söyleşisini dinleyince, Cumhuriyetle birlikte Ankara kültürel yaşamının çok renkli olduğunu ve başkentlilerin caz müziğine ciddi ilgi gösterdiğini fark edeceksiniz. Ancak şehirde cazın sınırlı bir camianın ilgi alanı olmanın ötesine geçerek kitlesel hale gelmesi, şüphesiz, Ankara Caz Festivali’nin düzenlenmeye başlaması sayesinde gerçekleşti.

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, başka türlü canlı izlememin mümkün olmadığı çok sayıda dünya caz devini seyredemeyebilirdik; ya da bu evimizin komforunun yanı başında, Ankara’da olmazdı.

Şöyle bir sıralayınca, Ankara Caz Festivali’nin, onca zorluğa ve olanaksızlığa rağmen neyi başardığı daha net anlaşılacaktır: Enrico Rava, Al Di Meola, Karrin Allyson, Ernie Watts, Vincent Herring, Mulgrew Miller, Jacky Terrasson, Peter King, Christof Lauer, Charlie Haden, Gonzalo Rubalcaba, Jay Leonhart, Ted Rosenthal, Joe Cohn, Michiel Bortslap, Raul Midon, Nguyên Lê!

Yerli sahnemizin en az yukardakiler kadar değerli isimlerini sıralamıyorum; sayfalara sığmayacaktır.

1995 yılında Özlem Oktar Varoğlu önderliğinde Sedat Ergin, Ece Temelkuran, Fatih Çekirge, Doğan Akın, Murat Artu gibi cazseverlerin destekleri ile kurulan Caz Derneği’nin 1996 yılında düzenlemeye başladığı Uluslararası Ankara Caz Festivali -dile kolay- 26’ncısı ile Ankaralı müzikseverleri, yine, caza doyurmaya aday.

6-16 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek festivalin bu yılki teması Caz İklimi. Festival, bu temayla, bir yandan dünyanın her köşesinde yaşanan iklim değişikliklerinin krize dönmek üzere olduğu gerçeğine dikkat çekiyor; öte yandan dünya müziklerinin cazın etkisi altında değiştiği, dönüştüğü ve böylelikle cazın 21. yüzyıla damgasını vuracağı tespitini vurguluyor.

Tema iklim krizi olunca 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali programını karbon ayak izini küçültmek hedefi ile hazırlamış; sahnesini ağırlıklı olarak Ankaralı müzisyenlere ve gruplara açmış. Benzer şekilde yurtdışı katılımda da daha az uçuş, daha az seyahat ve daha az karbon ayak izi olmasına çalışılmış.

Eminiz ki Ankaralılar, bu yazıda detaylarını bulacağınız etkinliklere azami ilgiyi gösterecektir.

Festival 6 Kasım’da Caz Derneği Onursal Başkanı E. Org. Ergin Celasin ve Özlem Oktar Varoğlu’nun söyleşisi ile açılıyor. 19:00’da Caz Derneği’nin Youtube kanalında yayınlanacak olan söyleşide Celasin ve Varoğlu, Ankara’da caz, Caz Derneğinin kuruluşu, Ankara Caz Festivali, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası ve “caz özgürlüktür” söylemi üzerine sohbet edecekler.

Ergin Celasin’i daha yakından tanımak isteyenler kendisiyle yaptığımız CAZ101 röportajını okuyabilirler.

*

Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin ilk konseri, Ankara’nın en sevilen caz gruplarından Ahmet Berker Quartet. Caz Derneği’nin Onur Sanatçısı unvanını taşıyan Berker Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Üniversitesi Piyano bölümünden mezun olduğu 1976 yılından itibaren caz, klasik müzik ve hafif müzik dallarında program, icra ve eğitim alanlarında çalışıyor. 2006 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Caz bölümünde piyano, caz teorisi ve caz tarihi dallarında öğretim görevlisi olarak çalışan sanatçı yurt içinde ve dışında sayısız konser verdi. Ağırlıklı olarak caz standartlarını yorumlayacakları konserde piyanoda Ahmet Berker, saksofonda Tarık Temüge, kontrabasta Ege Oluklu ve davulda Ruhican Bozcu yer alacak.

*

Zuhal Focan ile Özlem Oktar Varoğlu‘nun Nardis Jazz Kulübü’nün 20. yılı, Jazz Dergisi, Türkiye Caz Ağı üzerine gerçekleştirecekleri sohbet Caz Derneği’nin Youtube kanalında yayınlanacak.

Nardis’in 20. yılı şerefine IKSV 29. Istanbul Caz Festivali kapsamında gerçekleştirilen konser vesilesiyle Burak Sülünbaz‘ın kaleme aldığı yazıyı da okuyucularımızın dikkatine sunuyoruz.

*

Piyanist Ali Aykaç‘ın liderliğini yaptığı, basta Yusuf Ülger, davulda Serkan Alagök, saksofonlarda Ali Erol, Atilla Şentin ve Toprak Barut ve trombonda Cem Güngör‘den kurulu Ali Aykaç Septet çoğunluğunu Aykaç’ın kendi bestelerini oluşturduğu renkli bir repertuvarla 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nin 2. gününde sahne alacak.

*

Ankara’nın, uzun zamandır bir arada çalan ve seyircinin çok takdir ettği gruplarından; vokal, piyano ve trompette Can Somel, kontrabasta Gökhan Somel ve davulda Sefer Can Zor‘dan kurulu Somel Trio, standart şarkı repertuvarından, caz ve soul klasiklerinden oluşan eğlenceli bir repertuvarla sahne alacak.

*

Dark Blue Notes yazarlarından, müzisyen ve araştırmacı Canan Aykent‘in Özlem Oktar Varoğlu ile söyleşisi Ankaralıların kaçırmaması gereken etkinliklerinden. Yaşadığınız şehre bambaşka bir açıdan bakmanızı sağlayacağına emin olduğumuz bu söyleşide, Aykent’in yayınlamış olduğu akademik bir makalede detaylıca aktardığı Ankara fotoğrafı konuşulacak.

*

Davul yolculuğuna 17 yaşında, Ediz Hafızoğlu’ndan aldığı derslerle başlayan, müzik eğitimi süresince Ferit Odman ve Cem Aksel ile çalışan Kaan Çelen, 2020’de çıkardığı ve annesinin adını taşıyan NA-Zİ-LE albümünden seçtiği parçaların yanı sıra caz standartlarından oluşan repertuvarı üçlüsüyle birlikte yorumlayacak. Üçlünün diğer üyeleri kontrabasta Ozan Musluoğlu ve trompette Barış Doğukan Yazıcı.

Barış Doğukan Yazıcı CAZ 101 konuğumuzdu.

*

1980 yılında Seul doğumlu trompetçi Wonju Lee 2012 yılında Türkiye’ye geldikten sonra, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde piyano ve armoni eğitimi almış. 32. Akbank Caz Festivali’ne kendi quartet ve quintet grubu ile katılan Wonju Lee İstanbul, Ankara gibi şehirlerin birçok caz mekânlarında konser vermeye devam ediyor. Wonju Lee Quintet, kendi bestelerinin yanı sıra Bebop, Modern ve Latin gibi çeşitli caz repertuarlarını 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde izleyicilerin beğenisine sunuyor.

*

Caz Derneği’nin festival sahnelerini onurlandıran Sibel Köse, 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde, piyanoda Kürşat Deniz, basta Murat Ulus ve davulda Serkan Alagök‘ten kurulu dörtlüsüyle Samm’s Bistro‘da caz severler ile buluşuyor. Tuna Ötenel’in onur konuğu olarak katılacağı bu özel akşama olan katkılarından dolayı Samm’s Bistro’ya teşekkür ederiz.

*

Usta vokalist Aydın Kahya ve ünlü piyanist Jef Giansily, 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali’ne özel hazırladıkları Nat King Cole projeleri ile, Yaşar Kemal Konser Salonu’nda müzik severler ile buluşuyor.

*

Ankara’nın tanınan caz vokalistlerinden Arzum Biner, deneyimli caz sanatçıları ile birlikte 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında, Melody Gardot parçalarının yanısıra yeni ve farklı kompozisyonları ile sahne alıyor. Kendisine piyanoda Berk Kurtoğlu, gitarda Ersun Çavuşoğlu, saksofonda Mehmet Erdemli, kontrabasta Emre Topak ve davulda Erdinç Aktuğ eşlik edecek.

*

Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında Cermodern’de sahne alacak Ruken caz ile Anadolu’nun türkü formunu bir araya getiren özgün müzikal vizyona sahip. Geleneksel türkülerin yanı sıra grup üyelerinin bestelediği parçalardan oluşan bir repertuvar sunuyorlar. Vokalde Ruken Barış, elektrikli ve akustik gitarda Şinasi Celayiroğlu, tuşlu çalgılarda Cesar Latorre Trabanco, basta Gökhan Koçer, vurmalılarda Achim Heine ve saksofonda Jasper Blom‘dan kurulu Ruken Festival’in en ayrıksı ve özel projelerinden biri.

*

2011 yılında Ankara’da kurulan ve üç kadın vokalden oluşan Dolce Caz Vokal Grubu, festivale özel olarak büyük bir müzisyen grubuyla Last Penny’de sahne alıyor; başta caz standartları olmak üzere farklı türlerde caz parçalarını bu konsere özel olarak orkestra eşliğinde çok sesli yorumluyor. Konserlerinde 1940’ların Andrews Sisters şarkılarından kendi aranjmanlarına, caz, soul ve Latin müziğine uzanan geniş bir repertuvar seslendiren grup, bu repertuvarı koreografiler, özel dönem kostümleri ve aksesuarlarla süslüyor. Vokallerde Merve Erdal, Damla Güneş ve Nihan Yılmazer‘e, piyanoda Evren Kalaycıoğlu, basta Murat Ulus, davulda Serkan Alagök, trompette Kutay Maktay, trombonda Cem Güngör ve tenor saksofonda Ali Erol‘dan kurulu orkestra eşlik edecek.

*

Lüksemburglu besteci ve vurmalı sazlar müzisyeni Pascal Schumacher, 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında sahne alıyor. Interchange’ ve ‘Stroke X’ gibi grupların kurucularından olan Pascal Schumacher Lüksemburg Konservatuarı’nda klasik perküsyon eğitimi aldı ve daha sonrasında Hague Kraliyet Sanat Akademisi’nde caz vibrafonu üzerine ve aynı zamanda March Bloch Üniversitesi’nde müzikoloji üzerine yüksek lisans yaptı. 2002 the Paschal Schumacher Quartet projesi ile bir çok uluslararası festivale katılan sanatçı, Lüksemburg Konservatuarı’nda eğitmen olarak görev alıyor.

*

Piyanist ve vokalist Eylül Ergül, saksofonda Toprak Barut, kontrabasta Gökhan Över ve davulda Burak Bulut‘tan kurulu dörtlüsüyle 26. Uluslararası Ankara Caz Festivali kapsamında Sixto Chill & Jazz Bar’da sahne alıyor. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na kabul edilen Eylül Ergül, 2011 yılında Menekşe Akar’ın öğrencisi olarak çalışmalarına devam etti. Eğitimine Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Caz Ana Sanat Dalı’nda caz piyano öğrencisi olarak devam eden Eylül Ergül, caz piyano çalışmaları ile vokal çalışmalarına da başladı ve halen piyanist ve vokalist olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 177 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir