Umut Denizine Atılmış Bir Olta: Olta Dayanışma

Pandeminin başlangıcıyla birlikte müzisyenler için oluşan ağır koşulları aşmak amacıyla oluşturulan ve “Umut denizine atılmış bir olta” söylemiyle yola çıkan Olta Dayanışma bağımsız müzisyenlerin oluşturdukları bir platform. Bir araya gelerek oluşturdukları olta albüm serilerinin ilki ağustos 2020’de yayınlandı ve kısa sürede 9 albüme ulaştıklarında, tam 111 şarkı yayınlamış oldular.

Olta Dayanışma’nın onuncu toplama albümü olan ElektrON, elektronik müzik konseptinde buluşan müzisyenlerin şarkılarından oluşuyor.

https://open.spotify.com/album/3Ls3rL6kTLoTxkktZaPdWK?si=F1mR3xWOQRCGbXfn6HmRlg

11. albüm Akustik Olta adını taşıyordu ve adından da anlaşılabileceği gibi akustik yedi parçaya yer verilmişti. Bu albüm serilerinin tüm gelirlerinin pandemi sürecinde işsiz kalan müzisyenlere, müzik ve sahne emekçilerine dağıtılması amaçlanmıştı.

https://open.spotify.com/album/4ir2xEcJtQpXAiRLFAefwu?si=NtVxg0R7TqubEVC2LfPUMw

Platform fikrini Peyk grubundan İrfan Alış ortaya atsa da kısa sürede de birçok müzisyen bu fikre sahip çıkmış ve üretimlerini ortaya koyarak dayanışma albümünü oluşturmuşlar. Bu albüm gelirleri zor durumda olan müzik emekçilerine paylaştırılacak bir dayanışma albümleri serisinin yolunu açmış. Olta Dayanışma’dan Deniz Perhan bir söyleşide ‘En başından beri projenin içerisinde yer aldığımı söyleyebilirim. İrfan Abi’nin sosyal medyada paylaştığı bir fikir olarak ortaya çıktı Olta. Bağımsız bir müzisyen dayanışması fikri beni çok etkilemişti. Bu fikrin bir parçası olmak için projede yer almak istediğimi söylediğimde henüz ortada bir isim dahi yoktu. Ancak bugün geldiğimiz noktada hayal ettiklerimizin çok ötesine geçtiğimizi düşünüyorum. İlk albüm yayınlanırken 3. albümün olup olmayacağı bile şüpheliyken bugün 12. Ve 13. Albümler için çalışıyoruz. Dayanışmanın yaygınlaşıyor olması, müzik sektörünün hem bir müzisyen hem de bu sektörün bir emekçisi olarak benim yarına dair umutlarımı diri tutuyor,’ diyor.

https://open.spotify.com/playlist/1loZTHEnNg5aGoFN1ji1n0?si=28b4d1cb8d6e4203

Bir birlerinden farklı türlerde genç ve dinamik müzisyenlerin özgün şarkılarından oluşan bu albümleri dinleyerek, çevrenizle paylaşarak bağımsız müzisyenlere ve tüm müzik emekçilerine siz de destek olabilirsiniz.

Olta’da ilk albümden bugüne dayanışma havuzunda biriken dinlenme gelirleri, ihtiyaç sahibi müzisyenlere aktarılmaya devam ediyor ve bugüne kadar biriken gelirlerle yaklaşık 50 müzisyene destek olunmuş.

Tüm dünyada pandeminin izleri hâlâ silinmeye çalışılıyorken ülkemizde yaşanan büyük deprem felaketi binlerle insanı hayattan kopartmakla kalmayıp, birçok yaşam alanını da olumsuz yönde etkileyecek. Yalnızca depremden etkilenen bölgelerde değil, tüm ülkede müzik ve sanat etkinliklerinin ertelenmesi, pandemide zor atlatılan o zor günlerin yeniden yaşanmasına neden olacak gibi görünüyor. Dayanışmaya olan ihtiyacı görmek için kâhin olmaya gerek yok. Olta gibi dayanışma örgütlenmelerine müzisyenlerin her zamankinden daha çok ihtiyacı var.

Dayanışma hemen!

Olta Dayanışma’yla ilişki kurmak ve şarkı yollamak isteyenler için: [email protected]

https://open.spotify.com/album/7lhdSxrmYCx3hR97nUaWMa?si=kXqGzTgzTYKJAsqXRdWiAQ
*
 

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 48 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir