Sound of Europe Üçüncü Edisyonu Başlıyor

Avrupa Müziğinin yıldızı yeni parlayan müzisyenlerine sahne şansı veren Sound of Europe üçüncü yılında da müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Avrupa ile Türkiye arasında her geçen sene organik bir yapıda gelişen sanatsal ve müzikal bir buluşma noktası ve bir kültürel değişim platformu olmayı hedefleyen Sound of Europe Festivali, iki gün boyunca üç kentte eş zamanlı gerçekleştirilecek konserlerle yeni sesleri ve projeleri bir kez daha müziksever kulaklara ulaştıracak. 

Geçtiğimiz günlerde Hollanda Başkonsolosluğu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi David Naves, bu etkinlik serisini geçmişi uzun senelere dayanan Hollanda ve Türkiye dostluğunun devamlılığını taçlandıran bir öğe olması açısından çok değerli kabul ettiklerinden ve desteklemekten büyük gurur duyduklarından bahsetti. Ayrıca Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri (EUNIC) adına söz alan Avusturya Kültür Ofisi Müdiresi Sylvia Neureiter, Avrupa’nın hemen her ülkesinden gelecek genç müzisyenlerin Türkiye kültürel iklimi ile buluşmasından büyük mutlululuk duyduklarından ve bunun Türk müzikseverlerin ilgisini çekmesini umduklarını söyledi. 

David Naves, Sylvia Neureiter (Fotoğraf: Mete Kaan Özdilek)

Müzik aracılığıyla kültürler arası köprüler kurmak artık çok alışılageldik bir tanıma dönüştü ama Sound of Europe festivalinde bu tanım bir anlamda gerçek karşılığını buluyor. Çünkü bu festivalde, Fransa’dan İtalya’ya, Lüksemburg’dan Polonya’ya Avusturya’dan Romanya’ya Almanya’dan İspanya’ya hatta Danimarka’dan Portekiz ve Hollanda’ya kadar pek çok ülkeden 25’den fazla konserde, Avrupa’dan ve Türkiye’den 50’yi aşkın yabancı ve yerli sanatçı izleyicilerle beraber olacak. Festivalde sahne alacak Türk sanatçılar ve daha fazla etkinlik gelecek günlerde açıklanacak. Festivalin resmi web sitesini BURADAN ziyaret edebilirsiniz. İşin en güzel kısmı da festivale katılım geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Sound of Europe, 14 ve 15 Eylül 2024’te İstanbul Kadıköy, Ankara Çankaya Ahlatlıbel Atatürk Parkı ve İzmir Bostanlı Seyir Terası’nda müzikseverlerle buluşacak.

Bir müziksever olarak ilk gününden itibaren takip ettiğim festivalin zaten isim yapmış ve sahne bulma konusunda yol katetmiş müzisyenlere nazaran genç ve kaliteli müzik üreticilerine sahne imkanı vermesini çok değerli buluyorum. Bunu Avrupa Birliği Yaratıcı Avrupa Programı tarafından desteklenen Avrupa ağlarından EUNIC’in (Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri) İstanbul ve Ankara kümelerinin girişimi ve Kadıköy ile Çankaya Belediyeleri’nin katılımı ile ücretsiz bir şekilde toplum yararına açan Sound of Europe’u sizlere takdirlerimle takdim ediyorum.

Duyurulan ilk isimler: YSÉ, Mezzotono, Triana and Luca, Zuzanna, DIVES, Maruja Limón, Berlin Isolation, Luna Erşahin & Rezwan Taha, SENZA, Gaidaa, Sebastian Burneci Quintet, Alexia Micallef & Robert Muscat , Katja Šulc.

Soldan sağa: Burak Sülünbaz, Aydın Dorsay, Zeynep Güray (Fotoğraf: Mete Kaan Özdilek)

 

Sound of Europe ikinci edisyonu haberimiz de BURADA

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir