Son Büyük Klarnet Ustası Ken Peplowski

SmallsLIVE Living Masters serisi kapsamında 5 Temmuz’da yayımlanan ve New York’un ünlü caz kulübü Mezzrow’da canlı kaydedilen yeni Ken Peplowski albümü Live at Mezzrow, saksofon ve klarnet ustasını, pandemi döneminde birlikte çalıştığı grubuyla tekrar bir araya getiriyor.

Arkasında bıraktığı 50 yıl içinde lider olarak 70, eşlikçi olarak da yaklaşık 400 albümde yer almış olan Ken Peplowski, şarkının üstünlüğünü peşinen kabul edip içinde sakladıklarını keşfetmenin peşinde koşan bir müzisyen. Swing çağının öyküleme geleneğini devam ettiriyor, teknik yetkinliğini kanıtlamaya çalışmaktansa, şarkıları şahsi üslubu ve hitabetiyle aktarmayı önemsiyor. Çağların ötesinden bu yana insan duygularına ait, doğası değişmeyen öyküleri telaşsızca notaya döküyor.

Büyük ustalara ait ortak özellikleri taşıyor, nefesinden göçmüşlerin ruhu süzülüyor. Lester Young’ın tenoruyla şarkı söyleyebilme, şarkının sözlerini olanca yalınlık ve içtenlikle aktarabilme tercihini sürdüren, buna Ben Webster’ın kararlılığını ekleyen, Benny Goodman’ın klarnetteki ifade derinliğini yakalayabilen ve bu nitelikleri kendi zamanının estetiğiyle birleştirerek zenginleştirebilen bir müzisyen var ise, o, olsa olsa Peplowski olabilir.

Başlangıçta cazın hakim enstrumanlarından olmakla beraber saksofonun önlenemez yükselişiyle unutulmaya yüz tutmuş klarnetin nazik sesini cazseverlere hatırlatıyor.

Cazın bir döneminde mükemmel haline erişen sanatsal tutumu çağcıl anlayışla birleştirmeyi becermekle kalsa iyi, önyargısız müzikal anlayışıyla girdiği her ortamın karakterine doğal uyum gösteriyor. Madonna’nın arkasında, estetik anlayışından feragat etmeden hazmı kolay cümleler kurabiliyor ya da Allen Lowe gibi tekinsiz bir avangardın müziğini genişletiyor.

Ted Rosenthal, Ken Peplowski, Martin Wind ve Willie Jones III

Bir çok müzisyen gibi Peplowski de pandemide karamsarlığa kapılmış. Tam da bu dönemde multipl miyelom teşhisi konulmuş ve tıbbi tedavi almaya başlamış. Hastalığıyla mücadele edecek umudu ve gücü müzikte bulmuş, caz dünyasından gördüğü destek ve sevgi ile bu zorlu süreçten daha güçlü hissederek çıkmış, tamamiyle iyileşmiş. Internet üzerinden haftalık müzik yayınlarına başlamış, piyanist Ted Rosenthal, basçı Martin Wind ve davulcu Willie Jones III ile de bu vesileyle bir araya gelmiş.

SmallsLIVE’ın, Smalls ve Mezzrow kulüplerinin sahibi, piyanist Spike Wilner, canlı kaydedilmiş bir albüm teklif ettiğinde, Peplowski düşünmeden kabul etmiş ve bunu çok sık çalınmayan ya da kendisinin de uzun zamandır çalmadığı şarkıları kaydetme fırsatı olarak görmüş.

Seçimlerinin çoğu, caz sanatının mimarlarıyla yaşadığı zengin müzikal anların öyküsünü anlatıyor.

Vignette, Peplowski’nin birlikte kayıt yapmaktan ve turneye çıkmaktan heyecan duyduğu Hank Jones’un bestesi.

Prisoner of Love için ilhamı swing döneminin ustalarından değil, şarkıya enfes bir yorum getiren James Brown’dan almış.

Like Young ile tenor saksofon üslubunu derinden etkilemiş olan Lester Young’ı da anıyor.

Jerome Kern mücevheri All The Things You Are, çoğunluğun yaklaştığının aksine, bestecisinin sunduğu şekilde balad olarak yorumlanmış, Peplowski’nin mükemmel ton ve vurguya sahip klarineti, aşk için yazılmış mükemmel dizeleri nezaketle dile döküyor.

Peplowski, The Shadow Of Your Smile ile hem bestecisi Johnny Mandel’i hem de şarkının yazımına ilham olan trompetçi Jack Sheldon’ı yad ediyor.

Yakın arkadaşları Artie Butler ve Phyliss Molinary tarafından yazılmış Here’s To Life, muhtemelen albümün en şahsi seçimi. Şarkının ünlü “hayata içelim, aşka içelim, sana içelim” dizesi ile geride bıraktığı son bir kaç yılın mücadelesinden zaferle çıkışını kutluyor.

Bright Mississippi ile Thelonious Monk’a, Who Knows ile Duke Ellington’a saygı duruşunda bulunuyor.

Ken Peplowski, SmallsLIVE Living Masters serisinden yayımlanan Live at Mezzrow ile yaşayan en önemli öykücülerden biri olduğunu kanıtlıyor.

Ciddi müzik yapma motifiyle düzenlemeye yüklenip spontanlığa yer vermeyen, erişilebilir olmaktan özenle kaçınan ve aklı duygunun önüne koyan çoğu modern zaman müzisyeninin cazından haz etmeyenler için ilaç niyetine enfes bir swing albümü.

Meraklısına Notlar:

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 186 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir