Satoko Fujii – Torrent (2023 Libra Records)

Japon piyanist Satoko Fujii‘nin yeni konser kaydı Torrent, Libra Records etiketiyle 2 Haziran 2023’de yayınlandı. İlk albümünü yayınladığı 1996’dan bu yana, caz, çağdaş klasik, rock ve geleneksel Japon müziğini yenilikçi bir sentezle harmanlayarak, türler üstü, kişisel, benzersiz bir müzik yaratmış olan ve serbest cazın Ellington’ı olarak tanımlanan Fujii, piyanonun sunduğu olanaklara hakimiyeti ve sınırlara aldırmayan yaratıcılığıyla, tamamen doğaçlama bir konser performansı sunuyor. Pandemide yayınladığı solo albümlerindeki ferah ve sakin müzikalitenin aksine, Torrent yoğun, gösterişli hatta karanlık bir albüm.

Satoko Fujii

Albüme adını veren Torrent‘de klavyenin tüm tuşlarını kullanıyor, notaları sağanak halinde dinleyicinin algısına yağdırıyor. Sükunetle başlayan Voyage, dizginlenemez bir coşkunlukla taçlanıyor. Light on the Sea Surface, piyanistin, doğanın sundukları karşısındaki şükran duygularını dile getiriyor. Cut the Painter‘da sadece tuşlarla değil şasesiyle, ses tahtasıyla, akort çivileriyle, telleriyle, pedallarıyla tüm piyanoyu çalıyor. Konserin en aydınlık performansı Horizon ile Fujii şarkı formuna yakınlaşıyor, imgeyi görselleştiriyor. Albümü kapatan Wave Crest, özgürlük ve sezgiselliğin yanı sıra Satoko Fujii müziğinin hakiki gücünü, olasılıklar evreni içinde hedefini doğru belirleyebilme yeteneğinden kaynaklandığını kanıtlıyor.

Torrent, samimiyet, disiplin, yetkinlik, kararlılık, özgünlük, sanatsal özgürlük başta olmak üzere, Fujii’nin ödünsüz müziğinin tüm unsurlarını barındıran, piyanonun görkemini duyumsayabileceğiniz bir albüm. Bir de, eğer bu güne dek Uzak doğulu kadın piyanistlerin caza olan müthiş katkısını fark etmediyseniz, Torrent sizin için sarsıcı ve ikna edici bir başlangıç olabilir.

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 178 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir