+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali Başlıyor

+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali” neler vadediyor?

İKSV’nin genç ama istikrarlı festivali “+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali”, bu yıl 29-30 Temmuz’da Parkorman’da gerçekleşiyor. Festivalde Satori gibi sıklıkla İstanbul’da gördüğümüz isimlerin yanında Agar Agar gibi kaç kez izlesek doymayacağımız isimler de yer alıyor. Şehrin “şehirli” festivalinin 2023 edisyonunun kadrosuna küçük bir bakış atıp sahneye çıkacak isimlerle ilgili size küçük notlar bırakmak istedim. 

İki gün sürecek olan festivalde sahne alacağı açıklanan isimler şu şekilde: ilk günde Satori, L’Impératrice, Agar Agar, Sylvie Kreusch ve Emir Taha; ikinci günde Jon Hopkins, Büyük Ev Ablukada, Warhaus, Still Corners, ve Tsar B.

Festival biletleri BURADAN, Passo mobil uygulaması, Passo perakende satış noktaları ile İKSV ana gişeden (Pazar hariç her gün 10.00-13.00 ve 14.00-18.00 arası) alınabilir.

Bu sene 30. İstanbul Caz Festivali konserlerine de ev sahipliği yapan Parkorman’da müziği tekrar iliklerimize kadar hissetmemizi sağlayacak. Festival için geri sayıma başlamışken, bu rehberin işinize yarayacağını düşünüyorum.

Usul usul dansların partneri: L’Impératrice

L’Impératrice, geçtiğimiz sene festivalde sahneye çıkması beklenen ama aksaklıklar nedeniyle dinleyicisine kavuşamayan bir grup. Bu kavuşmayı dinleyicilerinin merakla ve heyecanla beklediğine eminim. 

L’Impératrice’in müziği sakin tonlarda dans etmenin nasıl hissettirdiğini hatırlatıyor. Pistten ayrılmak istemeyen ama farklı tınılar arayanların uğramak isteyeceği cinsten bir müzikleri var. Soul-funk soslu soft elektronik denemeleri de barındıran bu üslubu eğer bir kez severseniz, alışkanlık haline gelmemesi çok zor.

Ne dinlemelisiniz: Benim deli gibi beğendiğim Odyssee albümlerine bir bakın. 

https://youtu.be/S2NZLSfAeIc

Ne çalarlar: Off to the Side, Hématome ve Vannille fraise kesin! 2023 konser setlistlerinin en net üçlüsü bu. 

Festivallerin daimi konuğu: Satori

Türkiye’de de pek çok kez konser veren ve dünyanın çeşitli sahnelerinde adını duyuran Satori’nin müziğinde en güçlü kavram; çeşitlilik. Her yerden bir şeylerin dahil olabildiği, tıpkı kendi kökleri gibi karmaşık ve çok katmanlı müziğiyle sadık bir dinleyici kitlesi edindi. Bunun meyvesi olarak da üretimlerine ve dinleyicilerine yenilikler sunmaya devam etti. Her performansı birbirinden oldukça farklı ve etkileyici gezen müzisyeni ister ilk kez ister tekrar izliyor olun, bunun büyük bir deneyim olduğu düşüncesi, aklınızda hep kalacak.

Ne dinlemelisiniz: Satori’nin neler çalacağı merak konusu olsa da 2022 çıkışlı Dreamin’ Colours albümüne bir bakmanız yeterli olacaktır. 

https://youtu.be/uozOx5CMv7A

Büyük ve özel bir deneyim: Jon Hopkins

Eleştirmenlerin yoğun takdirini kazanmış, Grammy adaylığı da bulunan, özel film müziklerine bile imza atmış ve elektronik müzikte hatırı sayılır yer edinmiş bir müzisyen Jon Hopkins. Kendisini Parkorman’da izlemek isteyen çok fazla dinleyicisi olduğuna eminim. 

Hopkins’in ünü, yabana atılacak cinsten değil. Brian Eno’dan Coldplay’e kadar pek çok müzisyen ve grupla çalıştıktan sonra solo kariyerine çok doğru bir dönemde girişerek adından söz ettirdi. Türünün önemli temsilcilerinden biriyle karşı karşıyayız. Bu fırsatı kaçırmamanızı öneriyorum.

Ne dinlemelisiniz: Singularity albümünü baştan sona dinleyerek başınıza neler geleceğini tahmin edebileceğiniz gibi, konserle hiç alakası olmayan bir dinleme gerçekleştirmek isterseniz de 2021 çıkışlı Music for Psychedelic Therapy albümüne göz atmalısınız.  

https://youtu.be/lkvnpHFajt0

Ne çalar: Open Eye Signal ve Emerald Rush çalması muhtemel. 2023’teki konserlerinde bu şarkılar, dinleyicilerinin radarına sıklıkla girmiş. 

Daimi dost, daimi sevda: Agar Agar

Son olarak Salon İKSV’de izlediğimiz Agar Agar, yeniden bir İKSV organizasyonuyla İstanbul’a geliyor. Müziklerindeki hafif karanlık tavırla birlikte düşmeyen ritim, dinleyicilerin günümüzde arayıp da bulmakta zorlandığı cinsten. Agar Agar sonrası dünya müziğinde taşlardan birkaçı yerinden hafifçe oynadı. Çünkü hem dinleyiciye hem de müzisyenlere “neyi aradıklarını” bulmaları konusunda ilham verdiler. Maceralarının nihayetinde dinleyicileri de onlarla birlikte yolunu buldu. Hanımlar, beyler… Karşınızda Agar Agar!

Ne dinlemelisiniz: The Dog and the Future albümleri konserden önce, konsere hiç bağlı kalmadan baştan sona en az 3 kez dinlenmeli.

https://youtu.be/7Qp44a0uaeU

Ne çalarlar: Fangs Out’u banko yazın. Muhtemelen ilk şarkı olur. Prettiest Virgin bir diğer ihtimal. 

Bunu mu demek istediniz: Warhaus

Yazının bu noktasına kadar gelen dinleyici, Balthazar’ı da yakından biliyordur elbet. Balthazar’ın vokali Maarten Devoldere, solo projesi Warhaus ile Gezgin Salon sahnesinde olacak. Bir kent ozanı dinlemek isteyenler için gerçekten iyi bir deneyim Warhaus. 

Ne dinlemelisiniz: 2022 çıkışlı Ha Ha Heartbreak, benim en sevdiğim işlerinden biri. Hiç objektif bir yorum olmadı ama böyle. 

https://youtu.be/z6KVdP39ZeU

Ne çalar: Desire, Love is a Stranger ve When I am With You şarkıları, 1 Temmuz’da Polonya’da verdiği konserin dikkat çekenleri.

“Aaa, o grup”: Still Corners

“Hangi grup” diye soracak olursanız, 2013 yılında çıkan Strange Pleasures albümlerinin açılış şarkısı The Trip ile aklınızda kalan Still Corners bu. Ne dinlemiştik ama! Grup bu sene o özel albümü, onuncu yılı şerefine tekrar masterlanmış haliyle piyasaya sürdü. Tessa Murray ve Greg Hughes tarafından kurulan grup, renkli müziğiyle dikkat çekiyor.

Ne dinlemelisiniz: Strange Pleasures albümlerini, baştan sona!

https://youtu.be/ct9UyY_PgM4

Ne çalarlar: The Trip banko, White Sands açılış şarkısı olabilir. 

Tam yerinde: Sylvie Kreusch

“+1 Sunar: Gezgin Salon Festivali”nin bu sene yoğun olarak dokunduğu yeni ve farklı pop temasının dikkat çeken isimlerinden Sylvie Kreusch da festivalde. Kendisini henüz tanımaya başlıyorum ancak bu festivale çok yakışacağını söylememek imkansız.

Ne dinlemelisiniz: 2021 çıkışlı Montbray albümüne kulak kabartın. Warhaus’un 2016 yılında yayınladığı We Fucked a Flame Into Being albümünde ikilinin birlikte kaydettiği Leave With Me ise çılgınlar gibi tatlı şarkı. Belki bize bir sürpriz yaparlar!

https://youtu.be/h388IMquh6I

Bir yeni keşif: Emir Taha

Geçtiğimiz sene kendisini Salon İKSV’de izleyenlerin takdir ettiği, Londra’da yaşayan bir müzisyen Emir Taha. Müziğinin size hitap edip etmediğini test etmek için güzel fırsat. Etmiyorsa problem değil, festivalde dinleyebileceğiniz çok fazla alternatif var! Günümüz alternatif R&B’sini sevenler hiç yabancılık çekmeyecek. 

Ne dinlemelisiniz: Huyu Suyu adlı şarkısı çok popüler. 

https://youtu.be/cgpvneraqC4

Haydi buraları yakalım: Tsar B

Justine Bourgeus’un R&B projesi Tsar B, karanlık bir R&B yaklaşımıyla karşımızda. İçinde pek çok bileşeni bulabileceğiniz müziğinde şaşırtıcı izlerle karşılaşacaksınız. Tanıdık dokuları da barındıran müziği, dansın yanında bereketli hareket alanları da sunuyor.

Ne dinlemelisiniz: Rattlesnake gibi enfes parçaların yer aldığı The Games I Played albümü şiddetle tavsiyemdir. 

https://youtu.be/o4OMRxwMxAk

Onları sona sakladım: Büyük Ev Ablukada

Günümüz Türkiye’sinde en sevilen, ikonlaşmış gruplardan biri olan Büyük Ev Ablukada, tüm samimiliği, asiliği ve eğlencesiyle sahnede dolu dolu bir deneyimi tekrar yaşatacak. Eminim bir yerlerde izlediniz ve yine eminim hala Büyük Ev Ablukada izleyesiniz var.

Ne dinlemelisiniz: Fırtınayt albümleri, baştan sona!

https://youtu.be/Ew_yAxw4VhM

Andaç Üzel

    1992 İstanbul doğumlu olan Andaç Üzel, lise eğitiminden itibaren iletişim sektörüne ilgi duymaya başladı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimi sürecinde dört yıl boyunca üniversite radyosu için çeşitli programlar hazırladı ve sundu. Mynet ve Milliyet.com.tr için toplamda 4 yıldan uzun süre içerik editörlüğü ve içerik yöneticiliği görevlerini üstlendi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı derecesini tamamladı. Şimdilerde İçerik Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmesinin yanı sıra, Borusan Klasik için radyo programları hazırlıyor.

    Andaç Üzel 'in 13 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Andaç Üzel ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir