Metin Belgin

Kendinizi tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

1977 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldum. 45 yıl Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen olarak çalıştım. Tiyatronun yanı sıra; sinema ve televizyonda senaristlik, oyunculuk, seslendirme yapıyorum. Buraya cazla ilgili bir bilgi sıkıştırayım; 1988’de TV2’de CAZ 88 programında caz klip senaryoları yazdım; ilki de Erol Pekcan, Tuna Ötenel ve Kudret Öztoprak’ın “Jazz Semai” içindi. Okay Temiz’den, Nükhet Ruacan’a, Tayfun (Erdem)’den, Süheyl Denizci Caz Orkestrası’na klipler çektik. Ülkemizde yapılan ilk caz klipler maalesef TRT arşivinden silinmiş, caza her zamanki gibi üvey evlat muamelesi yapılmış yani.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

Albüm olarak The Duke at Tanglewood plağı. Bende iz bırakan bir anıyı da ekleyeyim; 1975 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı’ında yatılı okurken, klasik müzik dışındaki türler yasak olduğundan Şenova Ülker meraklı öğrencileri gizlice sınıfa toplar, trompetiyle bizi caz yolculuğuna çıkarırdı.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Umutsuzluk içinden yükselen özgürlük çığlığı.

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

30 yıldır oynadığım Kontrabas oyununda Patrick Süskind orkestra müzisyenine şöyle söyletiyor: “Caza karşıyım, çünkü klasik anlamda o doğaçlama denen anarşiden nefret ederim.” Farkı o anarşist tavırda, yani doğaçlamada.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Caz üstünlük taslamaz, bütün müzik türlerini kendisine de çevirir, tersine de.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Dizzy Gillespie ve Miles Davis’i Açıkhava’da dinlediğim için şanslıyım, keşke o zamanlara tekrar gidebilsem. Bir de Sevinç Tevs’in New York Jazz Festivali’nde canlı performansını dinlemek isterdim, elimizde ona dair çok az kayıt var çünkü.

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

O kadar çok ki, karar veremedim.

Cazı bir enstrumanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Trompet ve saksafon olmazsa olmaz diyorum ama benim için tek başına orkestra olan piyanodan vazgeçemiyorum. Hele Keith Jarrett çaldığında notaların ruhuma dokunduğunu hissediyorum.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Bence en anlamlısı Can Yücel’den: YAŞASIN CAZIN GETİRDİĞİ DEVRİM!

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

Seçkin caz müzisyenleri bir araya getirir, uzay istasyonunda kurdurduğum sahnede ilk çalacakları parçayı heyecanla beklerdim. (Bu Elon Musk’a da bir öneri.) 😀

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 56 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir