Moses Yoofee Trio: Berlin’den Genç Bir Caz Üçlüsü

Geçtiğimiz hafta, Spotify’da  müzik dinlerken, aksak ritimler çalan bir caz grubuyla karşılaştım. Dinlediğim tüm parçalarda o kadar etkileyici bir tavırları vardı ki, onların sayesinde, astral bir yolculuk yaptım. Davulun gruba hakimiyeti, piyano tuşlarının bir balerin edası ile akması, bas gitarın uyum içerisinde diğer enstrümanlar ile sevişmesi beni derinden etkiledi. Ben de, siz sevgili Dark Blue Notes okuyucularına, çok beğendiğim Moses Yoofee Trio‘yu tanıtmak istedim. Hayatın akışı içinde müzik dinlerken, yeni keşfettiğimiz gruplar, icracılar ve şarkılar bizi besliyor. Bu duygunun yarattığı hissi söylemeden ve altını çizmeden geçemeyeceğim.

Berlin’den çıkan Moses Yoofee Trio, piyanist, klavyeci ve yapımcı Moses Yoofee, basçı Roman Klobe-Barangă, davulcu Noah Fürbringer‘den oluşuyor. Potsdam ve Berlin’de büyüyen Moses Yoofee, yaklaşık on yıldır Alman caz sahnesinde aktif olarak yer alıyor. 2013 yılında, henüz 14 yaşında iken, Tagesspiegel tarafından ‘genç caz dehası’ olarak tanımlandı.

Roman Klobe-Barangă, Almanya’nın güneyinde büyüdü. Berlin Caz Enstitüsü’nde her ikisi de öğrenci iken, Moses’ın Roman’la tanışmasının ardından, grup önce ikili olarak kuruldu. Aynı yıllarda, Mannheim Caz Enstitüsü’nde okuyan, Münih doğumlu Noah’ya, kendilerine katılmaları konusunda teklif götüren ilk kişi ise Roman oldu. Böylelikle müzikal kimliklerini ortaya koyabilecekleri trio’ları doğmuş oldu.

Yaklaşık bir yıl sonra, Ocak 2021’de, Noah, muhteşem davul çaldığı videolarını sosyal medyada paylaşınca, üçlünün provalarının görüntüleri yayılmaya ve kitlelere ulaşmaya başladı. Roman tarafından yüklenen başka bir video bir anda viral oldu. Açtıkları Instagram hesabı kısa sürede büyüyerek, gerçek izleyici kitlesinin ve ürettikleri müziği dinleyenlerin onlara ulaşmasına yardımcı oldu. Moses Yoofee Trio’ya dair haberler git gide Avrupa sınırlarını aşarak dünyaya yayıldı. Geçen yılın sonlarında Londra’nın efsanevi caz kulübü, Ronnie Scott’s da performans sergilediler. Artık deniz aşırı bir grup olmuşlardı. Farklı kıtalarda, davet edildikleri caz kulüplerinde çalarak seslerini dünyaya duyurmaya başladılar.

Cazın, Berlin’de gençler arasında popüler olmadığı bir zamanda ortaya çıkan üçlü, şimdi dünyanın dört bir yanındaki kulüpleri ve mekanları şaşırtıcı derecede tıka basa dolduruyorlar. Canlı şovları her yaş grubundan dinleyiciyi konserlerine çekiyor. 2023 yılında çıkardıkları üç tekliden biri olan On That Side‘ın videosunda bu heyecanlı anları izlemek mümkün. Geleneksel caz tınılarının yanı sıra, R&B, hip-hop ve soul müzik argümanlarını da bestelerinde kullanıyorlar. Grup üyeleri bunu şöyle açıklıyor: “Ortak bir zemin mutlaka buluyoruz ve müzisyenliğimizi konuşturuyoruz. Füzyonu hepimiz seviyoruz.”

Bununla birlikte, üçlünün üyeleri bireysel olarak başka işbirlikleriyle de tanınıyor. Soyadı altında solo kayıt yapan Moses, Footprint Project ve Wanubale kolektifin işlerinde de yer alıyor. Ünlü Alman grup Seeed’den Peter Fox’un müzik direktörlüğünü yapıyor. Roman ise Kürt-Alman şarkıcı olan, Lune sahne adıyla tanınan Mailan Ghafouri ile çalışıyor. Noah ise, 2020 yılında Lord Of The Amazing Panther’i kurdu. 2022 yılında da Noah Fürbringer ve Friends isimli bir albüm çıkardı; Alman-Amerikalı rapçi Casper, New Yorklu saksofoncu Alex Han, Alman aktör, komedyen ve müzisyen Teddy Teclebrhan ile çalıyor; Yeni Zelanda doğumlu future soul sanatçısı Noah Slee ile Moses Yoofee Trio’dan arkadaşı Roman ile birlikte sahne alıyorlar.

3 Kasım 2023 tarihinde Moses Yoofee Trio, ilk mini albümleri olan OCEAN’ı, Leiter/BMG etiketiyle piyasaya sürdü. Canlı performansları ve sosyal medya aracılığıyla etkileyici bir takipçi kitlesine sahip olan üçlünün EP’si beş parçadan oluşuyor. EP, yılın ilk single’ı olan On That Side’ın devamı niteliğinde.

2022 ortalarında Berlin’deki Brewery Stüdyoları’ndaki oturumlar sırasında çalınan OCEAN albümü, ses mühendisi Erik Breuer tarafından kaydedildi. Miksajını Tytus Lesczcynski yaptı. Albüm, üçlünün canlı performanslarının doğallığını, ilhamını ve içgüdüsel zarafetini yansıtıyor.

Beni derinden etkileyen bu şahane gençleri dilim döndüğünce sizlere anlatmak istedim. Grubu ve şarkılarını seveceğinize adımın Mine olduğu kadar eminim.

Keyifli dinlemeler.

*

Mine Gürevin’in Dark Blue Notes’daki TÜM YAZILARI.

Moses Yoofee Trio – OCEAN (SPOTIFY)

Dark Blue Notes sosyal medya hesaplarını takip edin, caz dünyasındaki gelişmelerden, yeni çıkan albümlerden, yaklaşan konserlerden haberdar olun: Instagram, Twitter, Facebook.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir