Morten Schantz Trio: Passenger

Morten Schantz 1980 Danimarka doğumlu bir piyanist ve kompozitör. Piyanoyla tanışması henüz ergenken 90’ların sonlarına denk gelmiş. 2005`de kurduğu JazzKamikaze‘yle beş kıtayı turlamış, müzikal deneyimler kazanmış. Benim müziğiyle tanışmam 2017 albümü Godspeed’le olmuştu. Müziğini bu albümle tanıdıktan sonra geçmiş albümlerine de kulak verdim. Albümde kendisine Marius Neset ve Anton Eger eşlik ediyordu. Avrupa caz sahnesinde adlarını sürekli duyacağınız müzisyenlerin bir araya geldiği albümde güzel bir elektrik yakaladıklarını düşünmüştüm. Elektronik müzik, drum ’n bass türlerine daha yakın olan albümün ardından Schantz’ın muhtemelen bir köklere dönüş olarak da niteleyebileceğimiz geri dönüşü son derece lirikal ifadelerle dolu akustik bir avrupa cazı albümü ile oldu. Passenger pandeminin ve izolasyon sürecinin en yoğun yaşandığı dönemlerden Mayıs 2020’de Kopenhag’da yer alan Kole Studios’da kaydedildi ve 2022 yılında April Records aracılığıyla raflarda yerini aldı. Albümde kendisine 15 yıllık yol arkadaşları kontrbasçı Morten Ankarfeldt ve davulcu Janus Templeton eşlik ediyor.

Bu üçlünün 2011 yılında yayımlanan Conveyance (Albümde favori parçalarım U2 bestesi Love is Blindness ve Monk bestesi Bemsha Swing) ve 2014 yılında yayımlanan Unicorn’un ardından beraber üçüncü albümleri. Schantz bestelerini yaparken bu iki müzisyeni düşünerek çalışıyor. Yazılı notalar dışında onların da katkı sağlayacağı yerler olduğunun farkında olarak üç kollu bir yazım süreci içinden geçiyor. Sonuç dinleyicide üzerine yoğun emek verilmiş kompozisyonlar olarak algılanıyor. Schantz’ın gençlik anılarında Hancock’un funk-fusion türü müziklerinin büyük yeri var. Ardından piyano tuşlarına dokunan hemen herkes gibi Oscar Peterson, Keith Jarrett, McCoy Tyner, Chick Corea, Joe Zawinful ve Brad Mehldau etkisiyle dolu dönemler olmuş.

Albüm piyano üçlü formatında olsa da bazı parçalarda konuk müzisyenlerde yer almış. Ayi Solomon perküsyonda, Anders Banke flüt ve klarnette, Nicolaj Henriques fagotta ve Anders Malta flugelhorn ve trompette ufak ve kıymetli dokunuşlarla albümün hissedilirlik coğrafyalarını genişletmişler.

Trio formunu pop estetiğine yakın bir çizgiye çeken, nabzı bazen yükselten, bazen de yarattığı atmosferle eşsiz hisler uyandıran oldukça keyifli bir çağdaş caz kaydı Passenger. Schantz’ın geçmiş albümlerini de düşündüğümde kullanmaktan keyif aldığım ifadeyle: “Akıcı çizgilerin devingen ses dalgalarına dönüştüğü, bireysel yeteneklerin gümüş grisi harflerle yazıldığı keskin bir imza albümü”.

Çağdaş caz severlerin dinleme listelerinde mutlaka yer alması gereken albümlerden biri.

Albümü satın almak isterseniz: Bandcamp.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Editor, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Editör, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 135 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir