Mercan Dede & Sabahat Akkiraz: Gönül Dostları Yeniden Birlikte

Mercan Dede ve Sabahat Akkiraz yepyeni bir proje için 5 Ağustos’ta Maximum Uniq Açıkhava’da bir araya geliyor. 

Mercan Dede yaklaşık 30 yıllık müzikal yolculuğunda akustik alt yapılı doğu müziğini sufi müzik geleneğine özgü elementlerle birleştirdiği bir müzikal yaklaşım ile ürünler verdi. Ama Mercan Dede’nin asıl alametifarikası, bence bu değil. Doğu müziğini elektronik müzik altyapıları ile genişleterek türler ötesi bir kültür yolculuğunun kapılarını aralaması müziğindeki özgünlüğü derinleştiriyor. Yıllar geçti ve onun açtığı yolu takip ederek bu türde müzik üretenler çoğaldı. Geçen süreçte Mercan Dede, hem müzikal hem de ruhani bir kanaat önderi mertebesine erişti.

Sabahat Akkiraz ise müzik yolculuğunda ‘ustalarım’ dediği Musa Eroğlu, Arif Sağ, Aşık Daimi, Davut Sulari, Muhlis Akarsu gibi isimlerle çalışmış ve albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirmiş. Seslendirdiklerinin dışında yüzlerce derlenmiş eseri de arşivinde bulunmakta.

Mercan Dede, 1997’de göç ettiği Kanada’dan ödünç aldığı batı müziği öğeleri ve doğduğu şehir olan Bursa’da ruhuna işleyen tasavvuf müzikten aldığı feyzi samimi bir gönül insanı vasfıyla kardığı harcın içine ekledi.  Formülünü sadece kendisinin bildiği aşk iksiri yıllardır takipçilerinin kalp yaralarına merhem olmaya devam ediyor.

Sanat yaşamının en başından beri bilinçli, aydınlık fikirli bir müzisyen olabilenin yollarını arayan Arkın Ilıcalı, yerli yabancı pek çok müzisyenle gönül birliği ederek ürettiği müziklerle hem ülkemizde hem de yurt dışında hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi kazandı.

Benim kendisiyle ilk tanışmam muhtemelen 15 sene öncesinde olmuştu. Dönemine göre oldukça özgün bulduğum kompozisyonlarındaki başarısının yanı sıra kendisine gönlünü açan herkese “değerli dost” diye hitap edişi muazzamdı.  Üstadın neyindenüflediği her sese, söylediği her söze saygım, sevgim, muhabbetim katlanarak arttı.

Mercan Dede, bugün varlığına en çok ihtiyaç duyduğumuz inanç, din, köken ve siyasi görüş ötesi bir bütünleşme şiarı ile her canlının kol kola olabilmesini öngören, anlayış temelli bir yaşam formu yaratmak amacıyla yarattığı müzikleri sazlarında, sözlerinde usta müzisyenlerle beraber icra etmeyi sürdürüyor.

“Uzun bir aradan sonra 5 Ağustos Cumartesi akşamı Maximum Uniq Açıkhava’da müzikseverlerle buluşmak için büyük heyecan duyuyorum. Sesi ve sanatı ile her zaman ilham veren büyük usta Sabahat Akkiraz ile birlikte gerçekleşecek bu ortak konserde buluşmak üzere…”

BKM Yaz Etkinlikleri kapsamında yepyeni bir proje ile izleyeceğimiz konser öncesi Mercan Dede ve Sabahat Akkiraz’ın basın bülteninde yer verilen sözlerine kulak verelim;

Mercan Dede, “Uzun bir aradan sonra 5 Ağustos Cumartesi akşamı Maximum Uniq Açıkhava’da müzikseverlerle buluşmak için büyük heyecan duyuyorum. Sesi ve sanatı ile her zaman ilham veren büyük usta Sabahat Akkiraz ile birlikte gerçekleşecek bu ortak konserde buluşmak üzere” yorumunda bulunurken, Türk Halk Müziği’nin usta yorumcusu Sabahat Akkiraz bu özel proje için “Doğu ve batı müziğini birleştirdiğimiz çok özel bir repertuarla sizlerle birlikte olacağız. 5 Ağustos’ta görüşmek üzere” dedi.

Bu iki gönül dostunun ve aynı zamanda müzik ustasının sohbetine tanıklık etmek için 5 Ağustos akşamı siz de yerinizi almak isterseniz biletlere BURADAN ulaşabilirsiniz. 

Burak Sülünbaz’ın “Ludovico Einaudi – Underwater” albümü hakkındaki yazısı BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir