Led Zeppelin – No Quarter

Dünya yüzünde tek bir rock balad, defans ayarlarımı yok edebilecek nitelikte bir güce sahip. Hislerim uzun yıllardır bu yönde. Kendimi ve haz dürtülerimi keşfetmeye başladığım yıllarda, Led Zeppelin‘in No Quarter şarkısını, felsefesine girmeden, melodik olarak içselleştirdiğimi farkedeli otuz yıldan daha uzun bir süre oldu.

28 Mart 2023 tarihinde 50 yaşına giren, Atlantic Records etiketli Led Zeppelin albümü Houses of the Holy‘nin içinden bir rock ballad olan No Quarter, beni dirilten ve hayat çizgime iz bırakan güçlü ve yüksek etkili parçadır. Önemsediğim ve değer verdiğim, pek çok gruba, müzisyene, besteciye ait başka şarkılar, standartlar, besteler, baladlar elbette var. Hepsinin zirvesinde ise No Quarter duruyor.

Sözler ve beste Page, Plant ve Jones üçlüsüne ait. Üstelik grubun bas gitaristi John Paul Jones, bu parçada klavyesi ile şarkıya mükemmel bir renk katıyor. John Paul Jones ilerleyen yıllarda, Dave Grohl ve Josh Homme ile kurduğu Them Crooked Vultures grubunda da klavye çalarak, biz hayranları üzerinde, olağanüstü bir etki bırakıyor.

Yukarıda ilk paragrafta bahsettiğim, üzerimde iz bırakan bu şarkıya dair felsefesinden önce melodisini özümsemek hissim ise yerini, yıllarla birlikte, şarkının özüne ulaşmamı sağlayan bir boyuta taşıdı. Hikaye şu ki, No Quarter söylemi, İngiltere iç savaşı sırasında ortaya çıkan bir ifade. Askeri çatışma sırasında, İngiliz Ordu mensupları tarafından, kimsenin esir alınmayacağını, öldürüleceğini ima etmek için kullanılırmış. Bu ifade yüz yıllar içinde, İngiliz halkı arasında, keskin kararlar almayı pekiştiren, yaygın bir deyim olarak kullanılagelmiş.

Şu kesin ki, No Quarter, Led Zeppelin konserlerinin en önemli parçalarından biri oldu. Benim için de benzer bir etkiye sahip. On dört yaşımdan bu yana istisnasız her gün, ya da iki günde bir dinlerim. İnsan evladının haz alma dürtülerinin sınırı yok. Benim de haz duygum, No Quarter ile start veriyor ve yükseliyor.

Güzel etki!

Her şey bittikten sonra ne oluyor biliyor musunuz? Hem ofansta, hem de defansta oynuyorum.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir