İhsan Dindar

Kendinizi tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Rüyalarında dahi müzikle yaşayan bir insanım. Her janrı takip etmeye çalışıyorum. Müzikle dolu bu yolculuğumdaki arayışlar ve tecrübeler bir şekilde son dönemde cazı ön plana çıkarmaya başladı.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

11 yaşındayken Okay Temiz’in o zamanlar yeni yayınladığı “Silver Hand” albümü cazla ilk tanışıklığıma vesile olmuştu. Hâliyle benim için oldukça yeni ve pek tabii zorlayıcı bir şeydi. Sonrasında yine Okay Temiz’in Türkiye’ye dönüşünde kaydettiği “Kutlama” ve “Karşılama” albümlerini sayabilirim.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Caza müzisyenlerin müziği denir ya; ben de büyük müzisyenlerin izini takip etmeye çalışan, onların en yüksek seviyedeki performanslarını kovalayan biri olduğumdan cazı, klasik müzikle birlikte bu sanatın en üst noktası olarak görüyorum.

Sizce caz diğer diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Bir önceki soruya verdiğim cevabın devamı olarak; virtüözlük gerektiren bir yapıda olduğu için diğerler türlerden çok açık bir biçimde ayrıldığına inanıyorum.

Sizce caz diğer diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Bu noktada üstünlük kavramından ziyade farklılık, biriciklik gibi unsurlara daha çok yoğunlaşan biriyim. Elbette zevkler ve renkler tartışılır şeylerdir. Böyle olmasa eleştiri diye bir şey olmazdı. Ancak bu noktada yine de bağlamın üstünlükten ziyade biricikliğe oturtulması gerektiği kanısındayım. Bu açıdan diyebilirim ki; evet, caz, müzik dünyasında çok özel bir yere sahip.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Caz özelinde Ray Charles. Sidney Bechet, Duke Ellington.

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Christian Scott dinlemek isterim. Nedeni ise bir alttaki soruda vereceğim cevapta saklı.

Cazı bir enstrümanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Piyanoyu çok seven biri olsam da söz konusu caz olunca üflemeli çalgılar nedense benim nezdimde bir adım önde. Saksafon ve trompet virtüözleri kalbimde bir adım önde.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Ayrıntı Yayınları tarafından Türkçeye çevrilen Caz Kitabı’nda bu soruya cevap bulurum diye epey uğraştım vaktiyle. Sonra bu arayıştan vazgeçtim. Zira olası bir tanımın, bu tınılardan beslenen pek çok unsuru dışarıya itebileceği gerçeği beni endişelendiriyor.

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

Şu ekonomik koşulları düşünecek olursak Montreux ve Rotterdam’da festivallere gitmek derim. Ancak zamanı geriye sarabilsem o kadar çok parayla iyi bir enstrüman eğitimine asla hayır demezdim.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 56 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir