Chet İle Konuşmalar 8: Morrissey, Ben, Sen

Canım Chet merhaba,

Uzun bir süre oldu konuşmayalı ve birbirimize sahip çıkmayalı. Hayatımın içinde sana anlatacak güzel hikayeler biriktirdim. Belki birikmesi çok daha iyi. Böylelikle bir çırpıda içimi bırakınca, resmin bütününü görmen, uzaktan da olsa kalemimi hissetmen daha net ve anlaşılır olacak.

Morrissey‘e yürüdüm, içinden geçtim, içinde kaldım. Damarını kessen İrlandalı kanı akacak, yüreğine dokunsan, İngiliz seslenişini hissedeceğin Morrissey’e yürüdüm. Irish Blood, English Heart şarkısı, onu daha iyi tanıman için, seninle olan konuşmalarım dahilinde, buraya bırakabileceğim tek şarkı olabilir. İrlandalı müzisyenlerin kokusunu bir tazı köpeği gibi bin metre öteden duyuyorum. İngiliz müzisyenlerin farkını ise bir elekte elenen kumlar ve kalburun üzerinde kalan değerli taşlar kadar net seçebiliyorum. Morrissey ile ilişkim, İrlanda köklerini hissetmem noktasında başladı.

Morrissey solo kariyerine geçmeden önce, Chet, The Smiths grubunun vokalistiydi. Grup, İrlanda kökenli İngiliz müzisyenlerden oluşuyordu. Irish Blood, English Heart, sevgilim Morrissey’in, solo kariyerinin de en büyük hitlerinden biri oldu. Morrissey’e aşık olmamın ana nedeni, yakışıklı olması, üretmesi ya da genç olması değildi. Ben, Morrissey’e, politik duruşu, aslını inkâr etmeyişi, aktivist özelliklerinden dolayı aşık oldum. Morrissey bu şarkının sözlerinde İngiliz tarihine ve İngiliz siyasi hayatına bir dokundu, pir dokundu. Eleştirdiklerinin içinde kimler yoktu ki? On altıncı yüz yılın efsanevi İngiliz politikacı ve askeri lideri Oliver Cromwell, İngiliz Kraliyet Ailesi ve Birleşik Krallığın iki büyük partisi, İşçi Parti ve Muhafazakar Partiyi eleştirdi ve suçladı. Evet evet Chet, suçladı…

Irish Blood, English Heart başlığı basitçe Morrissey’in geçmişine atıfta bulunuyor. İngiltere Lancashire’da doğmasına rağmen, Morrissey’in her iki ebeveyninin de İrlandalı olması nedeniyle İrlandalı bir geçmişi var. Doğrudan söylemek gerekirse, damarlarında ebeveynlerinden gelen İrlanda kanı ve İngiltere’de doğup yine İngiltere’de büyüdüğü için bir İngiliz kalbi var. Irish Blood, English Heart şarkısının içinde, iki eli çözülmüş olarak ölmekten bahsettiği dize, esasen onun özgür bir adam olarak öleceğinin garantisine bir gönderme.

Ronnie Scott, Chet Baker ve Tubby Hayes. Ronnie Scott’s Club

Şarkının sözleri Morrissey’e, müziği ise, Morrissey ile birlikte çalışmasıyla tanınan, bunun yanı sıra, (sayacağım isimlere dikkat et Chet!) Madonna, Rihanna gibi ünlü sanatçılara şarkılar yazan, İngiliz gitarist ve söz yazarı Alain Whyte‘a ait. Bu beste ilk olarak 4 Mayıs 2004 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlandı. Yine 2004 yılında, UK Singles listesine 3. sıradan girdi. Morrissey’nin hayatında, solo çalışması ve The Smiths ile birlikte geçirdiği tüm kariyeri de dahil olmak üzere, listelerde en fazla dinlenen teklisi oldu. Ayrıca Morrissey’in yedinci stüdyo albümü You Are the Quarry‘nin ilk şarkısı olma özelliğini de taşıyordu. Morrissey şarkıyı Aralık 2013’te Norveç’in Oslo kentinde düzenlenen, Nobel Barış Ödülü Konseri”nde canlı olarak söyledi. Bu arada popüler kültürün getirdiği bir takım video oyunları var günümüzde Chet. Sen iyi ki digital dünyada yaşamadın dostum. Neyse, Irish Blood, English Heart işte popüler video oyunu olan, FIFA Football 2005’in soundtrack’inde de yer aldı.

Anlayacağın, Morrissey ile güzel gidiyor son dönemim Chet. Senin yokluğunda yaşadığım ana değişim bende bu şekilde. Fakat geçtiğimiz günlerde, senden dolaylı olarak haber aldım. Geçenlerde ünlü korno sanatçımız Melih Gürel ile karşılaştım. Ne tesadüf, benim gönlüm İngilizlere kayarken, sen de eş zamanlı İngiltere’deymişsin Chet. Biliyorum beni hissettiğini. Ya da ben seni hissediyorum. Hayat işte bir dolu mana yüklü, yüklemek istersen. Yüklemezsen de akıp geçiyor.

Susan Hayward ile İngiltere’de bir film yapma teklifi almışsın. Adada dokuz ay kaldığını duydum Chet. Melih Bey dedi ki, sendikaya üye olup İngiltere’de çalışabilmek için bir yıllık bekleme süresini dolduruyorken, sorun yaşayıp, sınır dışı edilmişsin. Bunu duymak üzücü.

Filmin orijinal adının Summer Flight olmasından bahsetti Melih Gürel. Sanırım adını Stolen Hours veya başka bir şey olarak değiştirmişler. Melih Bey, İngiltere seni Fransa’ya geri gönderdikten sonra, Paris’teki Chat Qui Peche‘de yaklaşık sekiz ay çalıştığından bahsetti. İşte o günlerde, Ankara Müzik Konservatuarı mezunu Melih Gürel beyefendi ile bir araya gelmişsiniz. Birlikte güzel işler yapmışsınız. Tüm bunlar seninle gurur duymamı sağladı. Özlediğimi farkettim.

Seni özledim Chet. Dolaylı olarak ya da gıyabında senden haber almak istemiyorum. Lütfen daha sık yaz. Buna ihtiyacım var. Şu hayatta kaç kişi bir elmanın iki yarısı gibi dostluk sürdürebilir. Bunun kıymetini ikimiz de biliyoruz.

Son olarak, sana dinlemen için, sevgilim Morrissey’den Let Me Kiss You parçasını yolluyorum. Dinlerken beni, bizi ve dostluğumuzu hatırla.

Seni seviyorum.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir