Chet İle Konuşmalar 7

Chet Baker’ın Blue Room: The 1979 VARA Studio Sessions In Holland albümü 22 Nisan’da Jazz Detective’ten Çıkıyor!

Canım Chet,

Seni özledim. Bir süredir görüşemiyoruz. En son ülkemde deprem olduğunda John Coltrane’nin Alabama bestesi ile dertleşmiştim seninle. Zaman tünelimde sıralama bu şekilde ilerliyor. Konuşmalarımız, gülmelerimiz, dertleşmelerimiz anlamında. Senin zaman tünelinde böyle olmayabilir. Bugün sana gelecekten yazıyorum.

Seninle ilgili önemli gelişmeler var. Haber vermek istedim.

Hatırlar mısın? 1977 yılının Kasım ayında Avrupa’ya turneye gittikten sonra beni Danimarka’dan telefon ile aramıştın. Ne kadar yüksek enerjili bir konuşma idi. “Mineciğim Fransa, İtalya, Almanya ve Danimarka’da yeniden ilgiyle karşılandığım için çok mutluyum. Başarılı bir turne oldu ve ben Avrupa’ya yerleşmeye karar verdim” demiştin. Ben de seni bu kararında sonsuz desteklemiştim. Bu, “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” sözünün gerçek anlamını inkâr etmeyecek nitelikte bir karardı. Ne kadar verimli çalıştığın zamanlardı o yıllar. Düşünsene sadece 1979 yılında 11 albüm kaydettin. 1980 yılında 10 adet albüm daha kaydettin. “Yürü be koçum Chet!” dedim sana içimden, dışımdan, sesli, sessiz, sazlı ve sözlü olarak.

Sürpriz bir gelişme oldu. (Dark Blue Notes yazarlarından Burak Sülünbaz bir kaç hafta önce bu haberi bizlere iletti.) 1979 yılında yaptığın kayıtlara artık, 12. albümünü de ekleyebilirsin Chet. Ne güzel haber değil mi? Çünkü Jazz Detective etiketi ile su yüzüne çıkmamış kayıtları didik didik eden, Grammy adayı arşiv yapımcısı Zev Feldman, 1979 yılında, Hollanda’nın Hilversum kentinde bulunan, VARA Stüdyolarında kaydettiğin bir kaç standardı, ikili bir set olarak 22 Nisan 2023 de Blue Room: The 1979 VARA Studio Sessions in Holland adıyla, piyasaya sürüyor. Jazz Detective’den Zev Feldman ve Frank Jochemsen‘in ortak yapımcılığını üstlendiği ve Elemental Music ile ortaklaşa piyasaya sürdüğü sınırlı sayıda, iki LP’lik albüm, 22 Nisan tarihinde iki CD’lik bir set olarak raflarda yerini alacak ve dijital müzik platformlarda yayınlanacak.

Albümde 10 Nisan 1979 ve 9 Kasım 1979 tarihinden kayıtlar yer alıyor. 10 Nisan tarihindeki oturumda, trompetine ve sana, piyanoda Phil Markowitz, kontrbasta Jean-Louis Rassinfosse, davulda Charles Rice‘ın eşliğiyle kaydedilen, Oh, You Crazy Moon, The Best Things for You ve Blue Room gibi standartların yanı sıra Wayne Shorter’dan Beautiful Black Eyes, Miles Davis’den Down gibi besteler yer alacak. Senin Blue Giles parçanı da çalmıştınız, hatırlarsın.

9 Kasım 1979 oturumunda ise vokal olarak performans gösterdiğin stüdyo kayıtlarına, Frans Elsen piyanoda, Victor Kaihatu kontrbasta, Eric Ineke de davulda eşlik etmişti. İkinci oturumun standartları ise Candy, My Ideal, Old Devil Moon. Bir de Phil Urso’nun Luscious Lou orijinal bestesini çalmışsınız.

Albümün benim için doruk noktası, Miles Davis bestesi olan Nardis yorumun. Standartı Bill Evans’tan dinlemeyi sevdiğimi düşünüyordum. Ta ki senin Vara Stüdyo kayıtlarına kadar. Bill Evans uzun, fırtınalı sololar icra eder bu parçada, sen de biliyorsun Chet. Oysa senden dinlediğimde, tam tersine şarkıyı orta tempolu bir balad gibi nazikçe çalıyorsun. Şarkının zarif kıvrımlarının ve dönüşlerinin yüzeye çıkmasına ve güzel bir şekilde ön planda kalmasına izin veren bir tempoda icra etmişsin. Ne diyebilirim ki, gerçekten içim ısındı.

Canım Chet!..

1979 yılına kadar, gerçekten çalkantılı zamanlar geçirdin. Her ne olursa olsun içindeki şeytanlarla savaştın. Yine de var olmayı başardın. Sadece var olmak da değil, kubbede hoş bir sada bıraktın. 1979 yılında ise Avrupa’da bulunmanın uğurlu tarafını yaşadın. Stüdyo kayıtların sadakatli, sıcak ve dengeli. Oh, You Crazy Moon, Candy ve My Ideal’de vokal tonun, 1950’lerin başındaki bazı kayıtlarındaki gibi, ahenkli tavrını, rüya gibi, masum niteliklerini hâlâ koruyor.

Seninle gurur duyuyorum.

Haberler bu şekilde Chet. 22 Nisan tarihini iple çekiyorum. Bana gelince, benim de sana anlatacaklarım var. Zaten özel anlarımı, sırlarımı sen biliyorsun. En kısa sürede yine benden dinleyeceklerinle, bir gece aynı masaya oturur, içer ve konuşuruz.

Her halükarda, 22 Nisan 2023 tarihinden sonraki gelişmeleri sana yazacağım.

Öpüyorum.

Kendine dikkat et.

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir