Chet Baker Blue Room Hollanda 1979

ENGLISH version is HERE.

Arşiv kayıtlarını dinleyiciyle buluşturma konusunda uzmanlaşmış prodüktör Zev Feldman’ın 2022 yılında kurduğu Jazz Detective firması ilk olarak geçtiğimiz yıl Ahmad Jamal Emerald City Nights ile karşımıza çıkmıştı.

Bu yıl yayımlanacak yeni kayıtlar ise efsanevi trompetçi Chet Baker’ın 1979 yılında VARA Studio 2, Hilversum‘da kayda alınan daha önce yayımlanmamış stüdyo performansları olacak. 22 Nisan’da Record Store Day’de raflarda yerini alacak 2 plaklık setin ardından 28 Nisan’da iki CD set ve dijital kayıt versiyon yayımlanacak. Arşiv niteliğindeki Chet Baker Blue Room The 1979 Vara Studio Sessions in Holland albümü Elemental Music ve Hollanda Caz Arşiv KRO-NCRV ortak prodüktörlüğünde hayata geçirildi. Prodüktör koltuğunda Zev Feldman ve Frank Jochemsen yer alıyor

Tanıtım notlarında yer alan bilgiye göre Baker’ın olağanüstü formda icra ettiği trompetine (ve üç parçadaki vokaline) 10 Nisan oturumunda piyanist Phil Markowitz, basçı Jean-Louis Rassinfosse ve davulcu Charles Rice; 9 Kasım oturumunda ise piyanist Frans Elsen, basçı Victor Kaihatu ile davulcu Eric Ineke eşlik etmiş.

Blue Room’un kapsamlı kitapçığının giriş yazısı Hollandalı gazeteci Jeroen De Valk tarafından kaleme alındı. Feldman, Jochemsen ve Rutten‘in tanıtım yazılarının yanı sıra albümde yer alan müzisyenler Markowitz, Rassinfosse ve Ineke ile röportajlar; ve trompetçiler Randy Brecker ve Enrico Rava ile piyanist Enrico Pieranunzi‘den Baker’a övgü yazıları da kitapçığa renk katıyor. Koleksiyonun kapağında Veryl Oakland, Jean-Pierre Leloir, Christian Rose ve diğerlerinin fotoğraflarıyla hazırlanmış illüstrasyon yer alıyor. Plak mastering işlemleri büyük mühendis Bernie Grundman ve Hollandalı mühendis Marc Broer’ e emanet edilmiş.

Chet Baker’ın müziğin üzerindeki etkisini özetleyen yazar De Valk, şu sözleri kullanıyor “Vefatından neredeyse 35 yıl sonra Chet Baker kalbimize ve aklımıza ulaşmaya devam ediyor. Yumuşak sesi ve melodik yaklaşımı ile kalbimize dokunuyor ve maceracı doğaçlamalarıyla aklımıza giriyor.” Tüm bunları bir arada düşündüğümüzde, tutkuyu ve aşkı müziğe dönüştüren müzisyenin bizi yeniden mavi hislere büründürecek daha önce duyulmamış kaydı Blue Room: The 1979 VARA Studio Sessions in Holland, Baker hayranlarının arşivinde yer almayı hak edecek bir parça olarak görünüyor.  

Albüm hakkında detaylı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

*
Chet Baker Blue Room The 1979 Vara Studio Sessions in Holland

Archival label Jazz Detective, founded in 2022 by producer Zev Feldman, who specializes in bringing archive records to the audience, first appeared with highly praised Ahmad Jamal Emerald City Nights last year.

New recordings to be released this year will be unreleased studio performances by legendary trumpet player Chet Baker, recorded in 1979 at VARA Studio 2, Hilversum. 2 CD sets and a digital recording version will be released on April 28. A limited 2LP set will be on the shelves at Record Store Day on April 22. The archival Chet Baker Blue Room The 1979 Vara Studio Sessions in Holland album was co-produced by Elemental Music and Dutch Jazz Archive KRO-NCRV. Zev Feldman and Frank Jochemsen are the producers.

According to the information in the introductory notes, pianist Phil Markowitz, bassist Jean-Louis Rassinfosse and drummer Charles Rice accompanied Baker’s trumpet (and sang in three pieces) in the recording of both days, in the April 10 session. on April 9 Baker accompanied by pianist Frans Elsen, bassist Victor Kaihatu and drummer Eric Ineke.

Blue Room’s extensive booklet includes an overview by Dutch journalist Jeroen de Valk; essays by Feldman, Jochemsen and Rutten; interviews with sidemen Markowitz, Rassinfosse, and Ineke; and tributes from trumpeters Randy Brecker and Enrico Rava and pianist Enrico Pieranunzi. The collection is illustrated with photos by Veryl Oakland, Jean-Pierre Leloir, Christian Rose and others. The package was mastered for vinyl by the great engineer Bernie Grundman and Dutch engineer Marc Broer.

Summarizing Chet Baker’s influence on music, author De Valk says, “Almost 35 years after his passing, Chet Baker continues to reach our hearts and our heads. He touches our hearts with his mellow sound and melodic approach and enters our heads with his adventurous improvisations.” When we put all the information together, for Baker fans, the previously unheard recording of the musician, who turned passion and love into music will make us feel blue again, and Blue Room: The 1979 VARA Studio Sessions in Holland seems to be a piece that deserves to be included in the archive.

More information please visit THE WEBSITE

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 170 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir