Chet İle Konuşmalar 2

Billie Holiday‘in tek bir nidasında yüreğim dağlanır. Bunu dönem dönem Chet ile konuştuğumda da dile getiriyorum. Gardenya’lı Kadın belki de istediği pek çok hayali yapamadı diyorum, Chet’e.

Mümkün.

44 yıllık bir ömür! Boşa koysan dolmaz, doluya koysan almaz. Arada bir Chet’e bizim atasözü ve deyimlerimiz, hatta küfür dilimizden ve edebiyatımızdan örnekler anlatıyorum. Onları cümle içinde kullanıyorum ki, Chet jargona vakıf olsun. Caz tanrı ve tanrıçalarının yaşadığı talihsizlikler maalesef sövgülerimi harekete geçiriyor ya da yaratıcılığımla oynuyor.

Chet naif, benim gibi vahşi değil…

I Fall in Love Too Easily ya da Almost Blue ekolü.

Esasen Chet’e dedim ki, seni dönem dönem bulamıyor ya da yakalayamıyor isem, 44 yaşında, baldırına yapışık bir vaziyette, bir otel odasında, sadece on dolar ile ölü bulunan Billie Holiday’in paydaşıyım.

Chet biraz kırgın bana, “Eee her haltı söylüyordun, şimdi ne oldu?” diyor…

Haklı! Sıcaklar beni de mahvetti dostum. Bir de her şeyden öte günlük anı kurtarma çabalarımız, dönem dönem Chet ile dertleşmemi ya da günlük konuşmalarımı geriletiyor.

Durum çok basit, canım Chet, dostluğunu özlüyor ve arzuluyorum. Seninle konuşmayı özellikle…. Chet sesleri duyuyor musun? Shiro (kedim) kıtır kıtır mamasını yiyiyor… Ses efekti oradan mütevellit. Takılma, olur mu?

Mal Waldron ve Billie Holiday

Chet, sana bir şey söylemek istiyorum:

Uzun süre dünyaya kazık saplayacağımı düşündüm. Sapla samanı, gelir zamanı… Tabi ki sağlığım el verdiği müddetçe bu söylemim. Oysa kazın ayağı öyle değilmiş Chet. Bir hastane odasında, müşahede altında iken Mal Waldron, Archie Shepp ve canım Gardenya’lı Kadın Billie Holiday ziyaretime geldiler.

Dur!… Gözlerini kilitleme hemen. “Lady Day” haklısın. Sizler öyle dersiniz, doğru.

Lady Day ziyaretime geldiler.

Sağ yumurtalık kisti güzel oldu Chet. Güzel buluşmalara vesile oldu. Dördümüz bir araya gelince benim, Merlot üzüm damarım atmaya başladı. Gözle görülüyor bu damar, boyun bölgesi, sol taraf, deri altı…

Sağolsun Mal Waldron anladı durumu. “Mine dur lütfen” dedi. “Sana üçümüz bir arada uğradık, çünkü bir anlamı var. Kendini dinlendir lütfen” dedi.

Yapma Mal” dedim.

Yapma lütfen!

Ben” dedi Mal, “Minecim, biliyorsun ben, kızımın vaftiz annesi Billie ile Left Alone‘u yazdım. Şarkıyı hiç kaydedemeden, Lady Day’i kaybettik. Archie ile 2002 de bir araya geldik ikimiz.

Archie başını salladı onaylar gibi…

Archie ile bir araya geldik ve Left Alone Revisited kaydettik Enja etiketi için.”

Mineciğim!

Ahhh!” dedim Mal’a, “bir daha söyle!”

Mineciğim, çok güzel bir albüm kaydettik, deli Archie ile, sana anlatıyorum.

Bende bakla ıslanmaz Mal, sen anlat, ben de iki çift lakırdımı, bir porsiyon lakerdam ile okuyanlara anlatayım” dedim.

Chet! Bebeğim, seninle konuşmam tırnak içine alınamaz. İşte tüm bu söylemlerim ve deklarasyonum Left Alone Revisited için.

Sarıl Chet bana… Sarıl!… Bir hastane odasında uyumak üzereyim! Lütfen Mal Waldron dinleyin, arka plana atmayın.

Uyumak üzereyim, uyanamazsam unutmayın: “Hayat Bill Evans’ın etrafında dönmüyor!

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 62 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir