Hayalden de Öte: Andrea Bocelli Stadyum Konseri İçin İstanbul’da

Dünyanın en büyük tenorlarından biri olarak gösterilen Andrea Bocelli, 8 Haziran 2024’te Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’nda gerçekleştireceği konseri öncesi, İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bu özel toplantıda birçok özel mesaj veren Bocelli, İstanbul’un uzun yıllardır süren stadyum konseri hasretini bitirecek olmasının yanında, şehrimizde stadyum konseri veren ilk tenor da olacak.

İstanbul, aşağı yukarı yirmi milyon kişinin yaşadığı ve her an sürprizlere açık olmanız gereken kocaman bir metropol. Bu metropolün kendine has güzellikleri ve kendine has zorlukları her zaman iç içe. Her köşeden sizi şaşırtacak bir olay karşınıza çıkabiliyor. Geçtiğimiz hafta içinde gündeme bir anda düşen, hepimizi heyecanlandıran bir haber de bunun iyi bir örneğiydi: Andrea Bocell, bir stadyum konseriyle İstanbul’a geliyor.

Bu haberlerin yayılma hızını bilirsiniz. Bir anda sosyal medyada, arkadaş ortamlarında gündemin en konuşulası konularından biri haline gelir. Hele ki konu Andrea Bocelli olunca, elbette çok daha büyük bir dalgaya dönüşür bu. Nitekim böyle oldu. Bir anda herkes planlar yapmaya, biletleri konuşmaya başladı. Ancak esas sürpriz, Andrea Bocelli’nin vereceği bu konser değilmiş. Konsere ve Bocelli’nin İstanbul’a bu konser için gelecek olmasına birazdan geri döneceğim. Öncelikle biraz esas sürprizi konuşalım.

Basın toplantısı için İstanbul’da

Andrea Bocelli’nin İstanbul için hazırladığı sürprizleri, yalnızca konseriyle sınırlı değilmiş. 4 Kasım Cumartesi günü Feriye’de basın mensuplarıyla bir araya gelerek bize bir sürpriz daha yaptı kendisi. Konserden aylar önce, bilet satışı henüz başlamışken bizimle buluşan, şehre şimdiden izini bırakan ve konseri iple çekmemizi sağlayan ünlü tenor, basın toplantısında hem kendisine sorulan soruları içtenlikle cevapladı, hem de konsere karşı duyduğumuz heyecanı alevlendirdi.

Andrea Bocelli, 30. yıl özel konseri olarak tasarladığı bu konserle 8 Haziran 2024’te Beşiktaş Tüpraş Stadyumu’nda izleyicisiyle buluşacak. Basın toplantısında konserin içeriğiyle ilgili pek ipucu vermese de, Andrea Bocelli’yi tanıyanlar bilir ki, izleyicinin sürprize açık olması gerek. Seslendirdiği tüm eserlerde Bocelli tavrını koruyan, yorumladığı ve farklı türlerdeki parçalara da kendi imzasını nazikçe bırakan bu önemli tenorun konser salonlarında yaptıkları hiçbir zaman unutulmaz. Belki de en önemli marifetlerinden biri de izleyiciyi sesiyle sürekli salonda, o anın içinde tutabilmesi. Bunu, Bocelli’nin bir konser kaydını dinlediğinizde bile fark ediyorsunuz. Hele ki konu bu kadar özel bir başlıkla hazırlanan bir konserse, İstanbul izleyicisinin içinin içine sığmaması normal. Üstelik Bocelli, konser için “Olağanüstü olacak, kendimi çok şanslı addediyorum” dedi. Beklentileri yukarı çek İstanbul, büyük bir tenor bize unutulmaz bir gece yaşatmak için şehri müziğin tüm renkleriyle boyayacak.

“Savaş çok aptalca bir şey”

Feriye’de gerçekleşen basın toplantısında kendisine dünyanın içinden geçtiği sancılı ve şiddetli süreç de sorulunca Bocelli verebileceği belki de en özel mesajları verdi. “Savaş çok aptalca bir şey. Dünya üzerinde yaptıklarımız acı verici” dedikten sonra İsrail-Filistin çatışmalarının ışığında bu başlık üzerine birkaç özel cümle daha kurdu: “Ben bütün dinlere saygılıyım. Bir tanrı varsa, o hepimizin tanrısı” dedi. Aynı konudan bahsederken, çok şahsi ve özel bir cümle daha kurdu ki, uzun zamandır bir basın toplantısında ya da benzer bir ortamda bir sanatçıdan duyduğum en özel cümlelerden biriydi: “Ben sesimden feragat edebilirim, yeter ki barış tesis edilsin.”

Kısa ama etkili basın toplantısının ardından Feriye’de hem arkadaşlarla sohbet ederken hem de Feriye’den çıktıktan sonra şunu düşündüm; İstanbul seyircisi, kendisini heyecanlandıracak ve gerçekten büyük etkinliklere uzun zamandır biraz hasret kaldı. Bildiğim kadarıyla 1992 yılında Bryan Adams’la açılan İstanbul’un stadyum konserlerinin perdesi, 2018 yılında gerçekleşen Shakira konseriyle yabancı müzisyenler tarafından bir daha açılmadı. 2022 yılında ise Mor ve Ötesi, kariyerinin en büyük konseri sayılabilecek bir konsere yine İnönü Stadyumu’nda imza attı. Sırf bu yönüyle bile Bocelli’nin İstanbul’da gerçekleştireceği konser çok önemli. Üstelik, şehrimizde stadyum konseri verecek ilk tenor olması da cabası.

Rekorların müzisyeni, tenorların en özeli

Andrea Bocelli, günümüzde yaşayan tenorlar içinde çok özel ve güçlü bir yere sahip. Dünyanın birçok ülkesinde on binlerce kişinin katıldığı konserleriyle katılım rekorları kıran Andrea Bocelli, birçok ilke de imza attı. Kariyeri boyunca 6 kez Grammy Ödülü’ne, 6 kez de Latin Grammy Ödülü’ne aday gösterilen Bocelli’nin Hollywood Walk of Fame’de bir yıldızı da bulunuyor. Dünya çapında prestij sahibi pek çok etkinlikte de sahneye çıkan Bocelli’nin başarıları yalnızca ödüllerle de sınırlı değil. Bocelli, milyonlarca satan albümleri, YouTube’da milyonlarca izlenen ve pandemi döneminde canlı olarak yayınlanan özel konseri ve çok daha fazlasıyla müzik tarihine hem adını yazdırmış hem de hayranlarıyla bir araya her gelişinde etkisini daha da güçlendirmiş çok özel bir profil.

İhsan Dindar, Burak Sülünbaz ve Andaç Üzel

İstanbul konserinden ne beklemeli?

Andrea Bocelli, 8 Haziran 2024’te BWO Entertainment, CEO Event ve Dolmabahçe A.Ş. organizasyonuyla gerçekleşecek konserinde hepimize özel bir deneyim yaşatacak. Konserin içeriğiyle ilgili bizimle paylaşılan en önemli bilgi ise geniş programda Bocelli’nin 30 yılına ışık tutacak bir deneyim yaşayacağımız. Bocelli, kendisine İstanbul konseriyle ilgili hislerini soran değerli arkadaşım İhsan Dindar’a cevap verirken “Stadyum dediğimiz zaman farklı bir heyecan verir. Yüksek sayıda seyirciye hitap etmek ayrı keyifli. Akustiği tam değerlendirmek zor olabiliyor bu yüzden bütün hazırlıklarımızı önceden yapacağız. Ses, Allah’ın bir lütfu ama ben de çalışarak elimden geleni yapıyorum. Türkiye çok güzel İstanbul da öyle, bu konuda ne söylesem yüzeysel kalır. Kendimi şanslı hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Konserde Andrea Bocelli’nin en ünlü İtalyan ve uluslararası operalardan klasik aryaların yanı sıra uluslararası büyük bir başarıya ulaşan albümlerinden sürprizleriyle de karşımıza çıkması bekleniyor.

Konser biletleri Passo‘da.

 

Andaç Üzel

    1992 İstanbul doğumlu olan Andaç Üzel, lise eğitiminden itibaren iletişim sektörüne ilgi duymaya başladı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimi sürecinde dört yıl boyunca üniversite radyosu için çeşitli programlar hazırladı ve sundu. Mynet ve Milliyet.com.tr için toplamda 4 yıldan uzun süre içerik editörlüğü ve içerik yöneticiliği görevlerini üstlendi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı derecesini tamamladı. Şimdilerde İçerik Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmesinin yanı sıra, Borusan Klasik için radyo programları hazırlıyor.

    Andaç Üzel 'in 11 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Andaç Üzel ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir