33. Akbank Caz Festivali 23 Eylül’de başlıyor!

Attila İlhan ‘Geceler uzar, hazırlık sonbahara’ diyor şiirinde. Yavaş yavaş da o günler geliyor. İstanbullular için sonbaharın habercisi olan şeylerden biri kültür-sanat mekânlarının yeni sezon programları. Yazın farklı isimlerle gerçekleşen ve birkaçı hariç, çoğu gelenekselleşemeyen festivallerin ardından İstanbul sonbaharla birlikte uzun soluklu bir festivale ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 33. Akbank Caz Festivali için geri sayım devam ediyor.

Bu yıl 23 Eylül – 8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Al Di Meola, Terence Blanchard, Gabi Hartmann, Erik Truffaz, Yumi Ito ve Tord Gustavsen gibi isimleri İstanbul’a getirecek. Festivalde yer alan isimlere daha ayrıntılı bir biçimde bakmadan önce de festival ekibine bir teşekkür iletmek şart. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda böyle bir festival geleneğini sürdürebilmek bir alkışı hak ediyor. O halde gelelim sonbaharın bu büyük buluşmasına.

Başta saydığımız isimlerin yanı sıra 33. Akbank Caz Festivali’nde birbirinden önemli başka isimler de var. Festival komitesi kısa süre önce Eric Truffaz, Gabi Hartmann, Ayyuka, Neşet Ruacan, Yarkın Tuncer, Cem Tuncer, Wayne Shorter Tribute Band, Sissoko Segal Parisien Peirani, Şenova Ülker ve İlhan Erşahin gibi isimlerin festival programına dahil olduğunu duyurdu. Şu ana kadar açıklanmış olanlarla festival rehberi şöyle şekillendi.

 Bu konserler için ajandanızda yer açın

İlk sırada festivalin en özel buluşmalarından biri var. Müziğin ve gitarın efsane ismi Al Di Meola, 25 Eylül akşamı Zorlu PSM’de hayranlarıyla uzun süren ayrılığın ardından yeniden bir araya gelecek.

 

Afrobeat müziğinin efsanesi Orlando Julius ile birlikte enfes kayıtlara imza atan Ayyuka, 29 Eylül’de, Babylon sahnesinde dinleyicileri saykodelik rock, funk, dub ve arabesk gibi türlerle harmanladığı bir performansa davet ediyor.

Akbank Caz Festivali’nin bu türler arası yolculuğundan bir gün sonra ise yine Babylon’da bu kez Gabi Hartmann sahnede olacak. Paris doğumlu müzisyen fado geleneklerinden modern caza uzanan çok dilli ve çok renkli müzikleriyle sahnede olacak. 

Festivalde aynı akşam 2 konser

Festivalin en özel anlarından biri de 3 Ekim akşamı, cazın efsane isimlerinden Wayne Shorter anısına gerçekleştirilecek gecede yaşanacak. Wayne Shorter Tribute Band, Hakan Tüfekçi ve Hakan Atala’nın da katılacağı Akbank Sanat’taki özel gecede Shorter’ın eserlerini seslendirecek. Aynı saatlerde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ise Sissoko / Segal/ Parisien / Peirani sonbahara renk katacak. 

Öte yandan Zoe Rahman da Akbank Sanat’ta müzikseverlerle buluşmaya hazırlanan bir diğer isim. Parıldayan bir çağdaş sanat öncüsü olarak tanımlanan sanatçı 4 Ekim’de İstanbul’da olacak. Aynı akşam festivalde Ella and Louis Tribute konserinde, cazın usta trompetçisi Şenova Ülker ve etkileyici doğaçlamalarıyla beğeni toplayan caz vokalisti Cemre Necefbaş, şehrin köklü caz kulübü Nardis’te cazseverlerle buluşacak.

Türkiye’de müziğe bıraktığı izlerle unutulmaz bir yere sahip olan Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak için Akbank Caz Festivali kapsamında her yıl düzenlenen özel gecenin bu seneki konukları İhan Erşahin & Friends. Temellerini Uluğ’un attığı Babylon’da, 6 Ekim’de gerçekleşecek konserde notalar bu özel müzik insanı için seslendirilecek. Müzikal yolculuğunda 30 yılı geride bırakan trompet üstadı Erik Truffaz, festivalin bitimine bir gün kala, 7 Ekim’de Babylon’da sahne alacak.

Sanatçılar hakkında detaylı bilgi BURADA ve BURADA

Biletler BURADA

Mümtaz Tunaboylu

    1990 Londra doğumlu. Eğlence ve turizm sektöründe çalışıyor, radyo programları hazırlıyor.

    Mümtaz Tunaboylu 'in 2 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mümtaz Tunaboylu ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir