Yılın Caz Albümleri II

Albümün tanıtım metnine erişmek için görseline tıklayın.

For English please click here.

֍

Andrew Cyrille, William Parker, Enrico Rava – 2 Blues for Cecil

Yaşayan üç özgür ruhlu efsane doğaçlamacı Cecil Taylor’ı kendi stillerinde müzik yaparak anıyorlar. Eşsiz melodiler, ritimler ve armonileri kullanarak açtıkları yeni kapılardan geçen dinleyici özgür doğaçlamanın karanlık sularında üç efsanenin rehberliğinde yolculuk etmenin hazzını deneyimliyorlar. Kapak fotoğrafında yer alan 190×190 ölçülerindeki T şekilli kompozisyon eseri Ahti Lavonen’e ait. Gelecek yıl 20. yılını kutlayacak Finlandiya’lı plak şirketi TUM’un albüm koleksiyonerlerini kendine hayran bıraktıracak tasarım dili albümü elinize aldığınızda sizi çok etkileyecek.

֍

Avishai Cohen – Shifting Sands

Müzisyenlerin hayatlarında iniş çıkışlar olur. Zaman zaman dinleyicilerini tatmin edecek albümler kaydedemezler. Bu noktada Avishai Cohen kategori dışıdır. Sadık dinleyicileri için her albümü bir öncekinden daha iyi, tabir yerindeyse kalite garantilidir. Shifting Sands’i ilk defa dinlediğim anda Avishai’ye üçlü kombinasyonu çok yakıştırdığımı düşünmüştüm. Azerbaycanlı piyanist Elchin Shirinov ve genç kadın davulcu Roni Kaspi’nin Avishai ile kimyaları birbirlerine çok iyi uyuyor. İsveç Nilento Studio’nun eşsiz ses imzasıyla kült bir Avishai Cohen albümü bu yıl raflardaydı.

֍

Charles Mingus – The Lost Album from Ronnie Scott’s

Bu yıl müziğin öncü figürlerinden Mingus’un 100. doğum günü vesilesiyle albümler yayımlandı. Bu albümler arasında en dikkat çekici olanlardan biri Resonance etiketliyle yayımlanan 1972 yıllında Londra’daki performansının kaydıydı. İki set olarak yaklaşık 2 buçuk saatlik kayıtla birlikte 64 sayfalık kitapçık ile birlikte Charles McPherson, Christian McBride ve Eddie Gomez gibi pek çok önemli ismin röportajı, katkı yazıları ve görülmemiş fotoğraflar da yer alıyor. Tarihi bir belge olması açısından tartımasız önemi olan bu albümü listenin şeref madalyası olarak ekliyorum.

֍

Dave Liebman – Trust and Honesty

Dave Liebman’ın Newvelle Records etiketiyle yayımladığı trio albümünde kendisine gitarda Ben Monder ve kontrbasta John Hébert eşlik ediyor. Müzikal hünerinin zirvesindeki bir caz ustasının samimi ve açık bir portresi. Trust and Honesty’de üçlü, Stella by Starlight, Blue in Green, Bye Bye Blackbird gibi iyi bilinen baladları ve yeni materyalleri benzersiz bir tarzda yeniden keşfediyor. Aheste aheste ruhunuza fısıldayacak bir mücevher.

֍

Esbjörn Svensson – HOME.S.

Avrupa cazı severler için Esbjörn Svensson eşsiz benzersizdir. ACT Music etiketiyle yayımlanan HOME.S. Esbjörn Svensson solo piyano albümü yeri doldurulamaz müzisyenin daha önce hiç bir yerde duymadığımız müziğini beklenmedik vefatının ardından yıllar sonra yeniden duymamızı sağladı. HOME.S. kaydını dinlerken yoğunlukla O çok sevdiği klasik müzik eserlerinden geniş ölçüde faydalandığını duyuyorsunuz. Grubun uzun süreli takipçilerinin kolaylıkla radarına takılacak eşsiz doğaçlamalarını duyduğunuzda ise Esbjörn’ün nefesini bulunduğunuz odada hissediyorsunuz.

֍

Gonzalo Rubalcaba – Turning Point/Trio D’ete

35 yıllık kariyerini çok verimli geçiren piyanist Gonzalo Rubalcaba kendi jenerasyonlarının en üst kalibre iki muazzam müzisyeni Matt Brewer ve Eric Harland ile birlikte nefis bir kayıt yayınladı. Özellikle doğaçlama sololar Rubalcaba’nın gösterişli stilini vitrine çıkartacak türden. Rubalcaba’nın piyano stili karakteristik ve belirgin ancak üretim çeşitliliği asla birbirini tekrar etmeyecek türden. Turning Point/Trio D’ete, modern soundu, yenilikçi tavrı ve caz köklerine sıkı sıkıya bağlılığı ile klasikleşmeye namzet bir Gonzalo Rubalcaba albümü.

֍

JD Allen – Americana, Vol. 2

Michigan’lı JD Allen, New York’a taşındıktan sonra bütün kalburüstü caz müzisyenleriyle çalışarak devler panteonuna girmeyi fazlasıyla hak etmişti. Derinlikli tonu, bluesy icrası ve Amerikana müziği geleneğini iliklerinize işletecek kadar derinlere üfleyen nefesiyle muazzam bir albüm. Köklere yolculuk kavramının eskimeyecek bir kaynak olduğunun son derece ateşli bir ispatı. Savant Records imzalı ses karakteri, Charlie Hunter, Gregg August ve Rudy Royston’dan fevkalede performanslar. JD Allen’ın Dexter Gordon’ın cümlelemelerinden de ödünç aldığı teknik mükemmelliği keyfin doruklarında bir müzikal tatmin sizi bekliyor.

֍

Kurt Rosewinkel – Solo Piano

Modern caz gitar türünün oluşup gelişmesinde neredeyse Pat Metheny kadar etki sahibi olan Kurt Rosenwinkel gitarını bir kenara bırakarak kendi bestelerini solo piyanoda icra ediyor. Proje, babası Lester Rosenwinkel’in ölümü anısına yapılan, piyanoyla olan ruhani ve kompozisyonsal bağlantısının yaşayan bir retrospektif olarak nitelendiriliyor.

֍

Michel Petrucciani – Solo in Denmark

Caz tarihi dinleyiciye mutluluk veren sürpriz hazinelerle dolu. Lirikal yaklaşımı ve ifade gücü açısından döneminin en ilham verici piyanistlerinden Michel Petrucciani’nin Riverboat Jazz Festival kapsamında Silkeborg Kilisesinde 1990’da icra ettiği konserin kaydıdır. Doğuştan gelen osteogenesis imperfecta hastalığının etkisiyle gelişme geriliği ve kas ağrılarıyla ile mücadele ettiği zor yıllarına rağmen umut dolu bir müzik hizmetkarı olarak müzik ürettiği en zinde dönemlerinden birinden güzel bir kayıt. İyi eğitimli kulaklar için yüz gülümseten küçük ipuçları olan küçük ritmik ve melodik etiketlerine özellikle dikkat edin.

֍

Miguel Zenon – Musica de Las Amaricas

Bu yılın En İyi Latin Grammy Albümü dalında aday olan alto saksafoncu Miguel Zenon’un albümü kolonizasyon öncesi ve sonrası Amerika kıtasının tarihine odaklanılarak elde edilen verinin müzik diline çevrilmesiyle hazırlanan bir proje. Albümde Luis Perdomo Hans Glawisching ve Henry Cole’un yanı sıra Paoli Mejias, Daniel Diaz, Victor Emmanuelli ve Los Pleneros de La Cresta yer alıyor. Baş döndürücü melodiler, tempo tutturan ritimler ve hem sallanan hem de sololarına hayran bıraktıran doğaçlamalar. İlham perileri gezegenizin Amerika kıtasından uçup gelip bu harika latin caz albümünün meydana getirilmesine vesile olmuş.

֍

Oz Noy, Ray Marchica, Ugonna Okegwo – Riverside

New Yorklu caz müzisyenleri Oz Noy, Ray Marchica ve Ugonna Okegwo’nun “Riverside” adlı albümü üçlü olarak ilk albümleri. 21 Ocak 2022, tarihinde Outside in Music aracılığıyla yayımlandı. Üç deneyimli ve yaratıcı ruh, New York caz müziği ve blues geleneğine yeni bir bakış açısı kaydetmek için bir araya gelmişler. Müzikal ve zihinsel olarak hayat kurtarıcı, aynı zamanda birçok yönden moral yükseltici bir kayda imza atmışlar. Birinci sınıf caz işçiliği içeren bu kayıt, günün her anı için mükemmel bir arkadaş.

֍

Tyshawn Sorey Trio – Mesmerism

Modern caz davulcuları dünyasında en sevdiğim davulculardan biri olarak akil adam Tyshawn Sorey Mesmerism albümünde beklentilerimin çok ötesine geçmiş. Caz geleneğine sadık ve steril duygusallıkla örülmüş şaheser olmaya namzet bir albüm. Tyshawn Sorey, Aaron Deihl ve Matt Brewer gibi üst düzey müzisyenler hepimizin bildiği gibi kendi bestelerinde çalarken yeni bir tarz yeniden inşa edebiliyor ama Mesmerism’de yeni dünyalarını hepimizin bildiği bestelerde yaratmayı tercih ediyorlar. Hangisinin favorim olduğuna karar veremedim ama Muhal Richard Abrams’ın Two Over One ve Rem Blues albümden favori parçalarım olabilir. Sonuç olarak, bunun bir klasik olacağından ve onlarca yıl sonra hatırlanacağından eminim.

֍

Alternatif 12

 • Bob James Trio-Feel Like Making Live!
 • Charles Owens: Golden Moments
 • Cory Weeds- Just Coolin’
 • David Murray/Brad Jones/Hamid Drake – Seriana Promethea
 • Hal Galper Ivory Forest Redux
 • Henri Texier-Heteroklite Lockdown
 • Pepper Adams with Tommy Banks Trio- Live at Room at the Top
 • Pete Malinverni – On the Town: Pete Malinverni Plays Leonard Bernstein
 • Steven Feifke and Bijon Watson – Generation Gap Jazz Orchestra
 • Sun Ra Orkestra Living Sky
 • Tenor Time – Scott Burns / John Wojciechowski / Geof Bradfield
 • Walter Smith III & Matthew Stevens – In Common III

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir