Vicente Archer: Short Stories (Cellar Music 2023)

ENGLISH IS HERE.

Vicente Archer’ı ilk defa Nicholas Payton ve Adonis Rose ile ufak bir kulüpte dinlediğimi hatırlıyorum. Tonu, zamanlaması ve müzikal hissiyatı çok dikkat çekiciydi.

Archer, profesyonel müzik yaşamının 25. yılında müzik kutusuna doldurduğu kısa hikayeleri, farklı konfigürasyonlarda defalarca çalıştığı uzun süreli yol arkadaşları Gerald Clayton ve Bill Stewart ile birlikte kaydetmiş. Cellar Music Group etiketli Short Stories, 9 Haziran 2023’de raflarda yerini alacak. Archer’ın, Robert Glasper, John Scofield, Nicholas Payton, Norah Jones gibi isimlerle yapmış olduğu çalışmaların meyvesi diye niteleyebileceğim Short Stories’in prodüktör koltuğunda ise çok yönlü müzisyen Jeremy Pelt yer alıyor.

Çoğu müzisyen için ebeveyn olmak yaratıcılıkları ve sorumlulukları açısından bir ileri seviyeye geçmeyi ifade eder. Çekimleri 2018-2019 tarihlerinde gerçekleşen Inside Scofield belgeselinde Archer’ın, Scofield, Stewart ve Clayton ile turne sırasında bir provada eşinin doğum yaptığının haberini aldığı bir sekans yer alıyor. Bebeğinin doğum haberini sahnede alan bir babanın, kızı için bir parça yapması çok doğal. Allbümün giriş parçası Japonca “gelecek” anlamına gelen Mirai, Archer’ın 2 yaşındaki kızı ile ilişkisini konu alan meditatif bir parça. Aslında Mirai, Archer’ın kızı ile birlikte izlediği anime çizgi filmin ismi. Archer, bu besteyi, kızının, gelecek içinde kaybolması muhtemel hatıralarını korumak için yapmış.

Bye Nashville parçasının hikayesi de oldukça dokunaklı. Bu parça 4 yıl yaşadıkları ve Archer’ın çok sevdiği evlerine buruk bir veda parçası. 3 Mart 2020 tarihinde başlarına gelen kasırga felaketi sonrası evlerini terk etmek zorunda kalmışlar. Archer, yaşananla yüzleşerek yeni hayatlarında, yeni bir sayfa açmalarına sebep olan olayı etkili bas hatlarıyla bezeli olarak salınan bir parça ile anılarına kaydetmiş. 

Bill Stewart, Short Stories albümüne iki bestesi ile katkı sağlamış. Yarattığı duygusal etki açısından birbirinden tamamen farklı iki parça… Melankolik ve hüzünbaz beste Drop of Dusk ve güçlü ve çekici etki bırakan Space Acres. Space Acres parçasının omurgasını meydana getiren yüksek davul motifleri parçanın ateşleyici gücü niteliğinde. Stewart’ın tecrübeli bir davulcu sıfatıyla karşı konulmaz gücü ve yüksek tempolu dayanımına bir kerede hayran olacağımız bir parça dinliyoruz.

Albümün benim için en anlamlı parçası Pat Metheny ve Charlie Haden’in 1996 yılında kaydettikleri Beyond The Missouri Sky (Short Stories) albümünden Message to a Friend parçası. Archer ve Clayton’ın albümün orijinal versiyonuna sadık kalınarak duo icra ettikleri parça Haden karşısında saygı duruşu niteliğinde. Albümdeki versiyondan temel alınarak piyano ve bas için aranje edilen parçanın dokunaklı içeriği ve temposu birebir korunmuş. 

Albümün son parçası olan Nicholas Payton bestesinin ismi It Takes Two To Know One. Sürekli tekrarları ve yükselen temposu ile iki farklı parçanın arasındaki geçiş pasajını çağrıştırıyor. Bas ve davul ikilisinin birbirlerine atmosferik uyumlarını duyabiliyorsunuz. Payton, Archer ile 20 yıldır ve Bill Stewart ile ise 7 yıldır turnelere çıktığı için iki müzisyenin bireysel yeteneklerini çok iyi biliyor. Bu sebeple parçanın canlı performansları sırasında da yoğun alkış alacaklarını düşündüğüm dinamik bir kompozisyon yazmış.

Archer, kariyerinde 150’den fazla albümün kaydında yer aldıktan sonra 40’lı yaşlarının sonunda ilk defa kendi adına bir keşif yolculuğuna çıktı. Short Stories’de kendi özgün kısa hikayelerini anlatıyor. Caz dünyasının en iyi ritim eşlikçilerinden kabul ettiğimiz Archer’ın, yıllardır beklediğimize değen bu kısa hikayeleri ise bize onun üst sınıf müzisyenlikten grup liderliğine terfi edişini anlatıyor.

Vicente Archer: Short Stories (Cellar Music 2023)

Bill Stewart, Gerald Clayton, Vicente Archer Photo: William Brown

I remember when I first saw Vicente Archer on a stage in a small jazz club with Nicholas Payton and Adonis Rose. His tone, timing and musical feel were very remarkable. In the 25th anniversary of his professional music career, Archer recorded the short stories he filled in the jukebox with his long-term companions Gerald Clayton and Bill Stewart, who worked many times in different configurations. Short Stories, will be released on June 9, 2023 via Cellar Music Group. The versatile musician Jeremy Pelt is in the producer seat of Short Stories, a rich musical treasure created by Archer with his works with names such as Robert Glasper, John Scofield, Nicholas Payton and Norah Jones etc.

For many musicians, becoming a parent means taking their creativity and responsibility to the next level. In The documentary Inside Scofield, which was shot in 2018-2019, features a sequence in which Archer are informed that his wife has given birth at a rehearsal during Archer was on tour with  Scofield, Stewart and Clayton. It’s so natural for a father who learned the birth of his baby on stage to compose a piece for his daughter. The opening track is Mirai, which means “future” in Japanese, is a meditative piece about Archer’s relationship with his 2-year-old daughter. Actually, Mirai is the name of the anime cartoon Archer watched with his daughter. Archer composed this composition to preserve the memories of his daughter, which may be lost in the future.

The story of the Bye Nashville piece is also pretty poignant. This piece is a lucky but bittersweet farewell to their home where they lived for 4 years and Archer loves to live. They had to leave their homes after a tornado hit their home on March 3, 2020. Archer remembered that event while composing this track that will cause them to open a new page in their new lives by confronting what happened, with this swinging piece embellished with effective bass lines.

Bill Stewart contributed to the Short Stories album with two compositions. Two completely different pieces in terms of the emotional impact they create. The melancholic, daydreaming piece is Drop of Dusk, and the powerful and compelling piece is Space Acres. The high drum motifs that form the main structure of Space Acres are the igniting force of the piece. As an experienced drummer, we are listening to a piece that we will be amazed by Stewart’s irresistible power and high-tempo stamina.

Vicente Archer, rearrange Message to a Friend from the 1996 album Beyond The Missouri Sky (Short Stories) by Pat Metheny and Charlie Haden. The piece, which Archer and Clayton performed as a duo as the same with the original version of the album, is a message of respect to the late bassist Haden’s  soul. The touching content and tempo of the piece, which was arranged for piano and bass based on the version in the album, has been preserved exactly.

Nicholas Payton‘s composition, which is included with an alternative version at the end of Short Stories, is called “It Takes Two To Know One“. With its constant repetitions and rising tempo, it evokes a transitional passage between two different pieces. You can hear the atmospheric harmonies of the bass and drum duo. Payton knows the individual talents of the two musicians very well, having toured with Archer for 20 years and Bill Stewart for 7 years. For this reason, he wrote a dynamic composition that I think will receive intense applause during the live performances of this piece.

Archer embarked on his own journey of discovery for the first time in his late 40s, after appearing on more than 150 albums in his career. He tells his own unique short stories in his debut album. In the meantime long-awaited short stories of Archer (as one of the best rhythm accompaniment in jazz today), tell us about Archer’s promotion from top notch musicianship to band leader position.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir