Turkish Back Porch Scene EP Vol. 1

Sarp Keskiner ve Jan Mittendorp’ın kurucusu olduğu Bone Union Records etiketi ile 26 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan ve tümüyle canlı kaydedilmiş icraları içeren Turkish Back Porch Scene EP.1, Türkiye’de şimdiye dek blues veya blues rock olarak bilinen tüm kayıtlardan farklı olarak bu türün en saf haliyle kaydedilen altı adet şarkıdan oluşuyor.

Blues”un alt türlerini ve yıllar içinde geçirdiği değişimi düşünürsek, Delta Blues soundunun çok ilgi görmediği ve dar bir coğrafyaya sıkıştığı bu dönemde, müzisyenlerin deltaya özgü çalım stili ile kayıt yapmaları, bir de üzerine albüm adında yer alan Turkish adı büyük bir heyecan uyandırıyor.

Haziran 2020’de Türkiye’den Sarp Keskiner ve Hollanda’dan Jan Mittendorp tarafından kurulan Bone Records Union Records, sadece 90’ların ortalarından kalma materyalleri yayınlayarak değil, aynı zamanda Türk müzisyenlerden yepyeni kayıtlar yayınlamaya hevesli olarak Türkiye’deki müzik sahnesini belgelemeyi amaçlamaktadır. Folk, funk, dub, noise ve geleneksel blues’un sınırlarının ötesine geçen deneysel yayınları da içeren bu materyal, çılgınca çeşitlilik gösteriyor.

Albümde yer alan parçaları kısaca tanıtayım:

Sarp Keskiner – Big Stars Falling

Albüm Sarp Keskiner’in Big Stars Falling‘i ile açılıyor. Güneşli ve sıcak bir delta manzarası ile açılan bir filmi anımsatan şarkı, Alan Lomax’ın Mississippi’de kaydettiği şarkıların soundunda. Slide ile çalınan ve tekrarlanan dizeler, dönemin sounduna ait kayıt tekniği ile birleşince yanıbaşınızda gitar çalan bir pamuk işçisini dinliyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Bora Çeliker – Pine Hill Blues

Bora Çeliker’in muhteşem icrası ile, blues kayıtlarında çok alışık olmadığımız bir gitar partisyonu ile açılan şarkı, bize 12 ölçü bluesun en saf halinin en iyi kayıtlarından birini sunuyor.

Moe Joe – Movin’ to Princess Island Blues

Daha önce “Chicago Istanbul Mainline” adlı elektrik blues türünde bir albüm kaydeden Moe Joe’nun icra ettiği şarkı bu kez Chicago’nun barlarından Delta’ya tersine göç etmiş görünüyor. Movin’ To Princess Island Blues, sakin, biraz karmaşık, aynı zamanda uyumlu üç gitar ile çalınan bir delta blues klasiği.

Buca Blues Trio – Spoonful

Gitarlarda ve vokalde Sarp Keskiner, akustik ritm gitarda  Türker Özer ve armonikada Orhun Keskinbıçak’tan kurulu Buca Blues Trio, blues klasiklerinin en şahanelerinden, Willie Dixon imzalı Spoonful’u enfes yorumluyorlar.

The Old Ramblers – Saturday Blues

The Old Ramblers’tan bir Ishman Bracey yorumu. Gitar, harmonika ve vokal, bir Muddy Waters klasiği kadar iyi tınlıyor. Grubun kaydettiği diğer şarkılara da göz atmanızı öneririm. Özellikle Lead Belly’den dinlediğimiz Bourgeois Bluescoverını tavsiye ediyorum.

Türker Özer & Orhun Keskinbıçak – Stale Bread Blues

Özer ve Keskinbıçak imzalı Stale Bread Blues, bayat ekmek hüznünün neye benzediğini anlamamızı sağlıyor.

Turkish Back Porch Scene, ülkemizdeki müzisyenleri ve dinleyicileri, blues’un rock ile iç içe geçmediği dönemler ile tanıştıran, blues’un yolculuğuna dair merak uyandıran bir albüm olmanın yanı sıra, Delta Blues müzisyenleri kadar iyi çalım teknikleri ve en önemlisi taşıdığı ruh ile çok değerli bir albüm.

Devamını heyecanla bekliyoruz.

Meraklısına Notlar:

Ahmet Kaya

    Bas Gitarist, Radyo Programcısı, Blues Dinleyicisi. Mississippi deltasında doğup Chicago'nun ışıklı caddelerine göç eden müziğin takipçisi.

    Ahmet Kaya 'in 4 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Ahmet Kaya ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir