Ron Carter – Finding The Right Notes (In&Out Records 2022)

1937 doğumlu caz efsanesi kontrbasçı Ron Carter‘ın iki saatlik belgeseli Finding the Right Notes 21 Ekim’de yayınlandı. 

Belgesel filmin orijinal müziği de bir bonus parça ile çiftli plak olarak müzik marketlerde ve dijital mecralarda yerini aldı. Ron Carter’ın hayatına kapsamlı bir bakışın yer aldığı belgesel filmin yapımı tam altı yıl sürmüş. Ron Carter: Finding the Right Notes’ı yedi kez Emmy Ödülü ve Peabody Ödülü sahibi ünlü yapımcı/yönetmen Peter Schnall yönetmiş. Schnall belgeselde, lisede çello öğrencisi olduğu ilk yıllarından, 60’ların Miles Davis Quintet’inde geçirdiği yıllara ve hızla gelişen solo kariyerine kadar caz üstadının hayatının dokunaklı ve neşeli ayrıntılarını ortaya koymayı hedeflemiş. 

Film ve tabi ki albüm, daha önce hiç duyulmamış Ron Carter performanlarıyla özel bir soundtrack olmuş. Albümde, artık klasikleşmiş Soft Winds‘in Newport Caz Festivali’nde kaydedilen canlı performansı ve Harlem’deki Ulusal Caz Müzesi’nde Christian McBride ile yaptığı doğaçlama bas düeti de yer alıyor; Willow Weep for Me. Ayrıca My Man’s Gone Now‘da Bill Frisell ile ve Bag’s Groove‘da basçı Stanley Clarke ile çaldığını ilk kez duyma şansına eriştiğimiz parçalar. En sürpriz kayıtsa, Carter’ın Power Station stüdyosunda Jon Batiste ile bir sohbet ve bir şarkı için buluştuğu Sweet Lorraine.

Rekor sayılabilecek sayıda albüm kaydı yapmış olan (iki binin üstünde kayıttan söz ediliyor) yaşayan efsane Ron Carter’a Russell Malone, Donald Vega, Stanley Clarke, Renee RosnesJimmy Greene, Christian McBride, Bill Frisell ve Jon Batiste gibi isimler eşlik ediyor bu albümde. Biz de Mayıs 2022’de Russell Malone ve Donald Vega’nın yer aldığı Blue Note Jazz Club’da kaydedilmiş bir Tiny Desk Konseri yayınlayarak doğum gününü kutlayan ustaya ‘çok yaşa!’ diyoruz.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir