Işığı arayan üç umutlu adam – Jeff Denson – Romain Pilon – Brian Blade

2019 yılına geri dönüp Between Two Worlds albümüne baktığımda kadroda yer alan isimlere bakınca beklentilerin altında bir albüm dinlediğimi hatırlıyorum. Brian Blade faktörü devreye girdiğinde hiç bir albümün vasat olduğunu söyleyemezsiniz ama bende heyecan doğurmamıştı. Herhangi bir kırılma noktası olmayan durağan seyreden bir albüm olduğunu düşünmüştüm. Hatta ikinci defa dinlemek için şans vermemiştim. Muhtemelen ilk albümleri olması sebebiyledir. Aralarındaki kimyaya güvenmem gerektiğini Finding Light albümünü dinlediğimde anlamıştım. Çünkü aradan pandeminin etkisi geçtikten sonra yayımladıkları Finding Light bu yıl en çok dinlediğim kayıtlardan biri oldu. 

Jeff Denson, Romain Pilon ve Brian Blade 2020 yılında tura çıkmışlar. Turun son konseri 11 Şubat’ta Freight & Salvage Berkeley, Kalifornia’da gerçekleşmiş. Bu canlı video birlikte müzik yapmanın keyfine varan üç doğaçlamacının Covid öncesi son kayıtları olarak hayata geçmiş.

 Bu ikinci albümü tanımlarken karanlık zamanlardan çıkış, hayatta kalmak üzerine bir umut albümü yaratmak için ışık arayışı tanımlamasında bulunuyorlar. Parçaları Pilon ve Denson birbirinden bağımsız olarak bestelemiş ama bir araya geldiklerinde müziklerin içindeki ışık arama arzularına tesadüf etmişler. Romain Pilon’un rock tonuna Brian Blade’in zil parçalayan yıldırım davulları isabet ettiğinde gümbür gümbür bir kayıt meydana gelmiş. Pandemi döneminde yeniden keşfettikleri funky müzikler bestelerinin çok iyi groove etmesine sebep olmuş. Albümü defalarca dinlemiş, albüm yazım sürecinin pandemi dönemine denk geldiğini bilen ve dinamik her pasajından ayrı keyif alan bir müziksever olarak durağan pasajları bana Covid dönemindeki katostrofik günleri hatırlattığı için keyifsiz bir ruh haliyle dinledim. Özellikle “A Moment In Time” parçasındaki müzikal atmosfer beni iyiden iyi germeye başlamışken ne mutluyum ki parça Wishing Well gibi pazar öğleden sakinliği çağrıştıran bluesy bir parçaya bağlandı. Bununla beraber üçlünün birlikte muazzam groove ettiklerine tanıklık ettim. Albümde 6 parça Jeff Denson, 4 parçanın bestesi ise Romain Pilon’a ait. Pilon ve Denson aynı zamanda prodüktörlük ve aranjörlükleri de üstleniyorlar.

Umarım yaşam, ışığa ulaşmak için birbirine tutunan bu üç umutlu müzisyene pandemi sonrası çok daha enerjik bir albüm için bir araya gelmeye fırsatı verir. O gün geldiğinde ilk dinleyenlerden biri yine ben olacağım.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir