Reha Hendem

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Selam, ben Reha Hendem. Müzisyenim. Bass gitar, gitar, şarkıcılık, söz yazarlığı ve bestecilik yaptıklarımdan bazıları. Bir çok farklı müzik türlerini, farklı projelerle, farklı zamanlarda icra ettim. Blues, soul, Motown, funk ve türevlerinin yanında caz da bunlardan biri. Bir çok formu olan bir müzik türü. Cazı anlıyor, seviyor ve nadir de olsa kendi anlayışımda perform ediyorum. Ancak kendimi caz müzisyeni olarak tanımlayamam. Caza kendini adamış müzisyen arkadaşlarıma saygısızlık olur.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

İlk kulağıma gelen caz melodileri aslında çok çok küçükken, daha çok tek kanallı dönemdeki müzikal filmlerden diyebilirim. Louis Armstrong ve tabii ki babamın da çok sevdiği Nat King Cole. Albüm ve sanatçılar çok sonra geliyor.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Cazın yaşamımdaki anlamı bir müzisyen olarak bir kaçış, bazen de sadece dinleyici olarak kalıp keyfini çıkarmak, bazen de müzisyen olarak farklı bir alana girip çıkmak gibi.

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Cazın diğer müzik türlerinden farkları var, teknik ve müzikal farkının yanında hissiyat ve çeşitlilik anlamında da farkları ortaya hemen çıkar. Aynı zamanda dinleyicisinin sayı olarak az olmasına rağmen müzikal armonik, etnik çeşitliliğinin artarak devam etmesi. Yani sürekli bir evrim ve devinim içinde olması. Yaşayan bir müzik olması.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Cazın diğer müzik türlerinden farkı yanında üstün olduğu tarafları da var.

Birincisi cazın bazı türlerinde ritmik ve armonik olarak dinleyici olsanız bile zihin, bilinç ve müzik kulağınızın bir seviyede olması gerekiyor. Klasik müzik ve başka bazı türlerde de bu geçerlidir.

İkinci olarak müzisyen açısından bakıldığında caz demek performans demek. Yani biraz er meydanı gibi. Sahnede her şey belli oluyor. Bunun yanında emprovizeye en açık müzik olması onu farklı kılıyor. Başka müzik türleri ile birleşmeye en açık müzik türlerinden biri. Emprovize esnasında bile usta ellerde hemen adapte olabiliyor. Teknik ve teorik özelliklerini saymıyorum bile.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Faal olmayan ya da yaşamayan müzisyenlerden izlemek istediğim çok var aslında. Louis Armstrong, Django Reinhard ya da tabii ki Miles Davis’i Harbiye Açıkhava’da izlemek isterdim.

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Yaşayanlardan en son gittiğim caz konseri Mulatu Astatqe olmakla birlikte Herbie Hancock’u bir kez daha izlemek isterim.

Cazı bir enstrumanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Cazı bir enstrumanla birleştirsem bir nefesli olurdu sanırım. Aklıma ilk o geliyor. Trompet gibi…

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Caz deyince aklıma ‘olasılıklar’ geliyor.

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

Sınırsız bütçem olsa caz için olmasa da müzik için imkanı olmayan çocuklara yardım ederdim. Eğitim alıp, müzikle tanışıp, onlara müzikle yaşayabilme imkanları yaratmak için.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 55 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir