Mulgrew Miller Solo in Barcelona (Storyville 2023)

ENGLISH IS HERE.

Cazın hazine sandıkları çok ilgimi çekiyor. Bu sefer Katalonya’dan. 2013’de kaybettiğimiz piyanist Mulgrew Miller’ın, Jordi Suñol arşivinden dinleyiciyle buluşturulan Mulger Miller Solo in Barcelona (Stoyville), 18 Ağustos tarihinde piyasaya çıkacak.

Joe Lovano, Von Freeman ve özellikle Woody Shaw albümlerinde eşlikçi olarak, ardından Wingspan ile, sonrasında üçlüsü ile Live at Yoshi’s albümlerinde üstün piyano tekniği ile kendine hayran bırakan Mulgrew Miller, 2009’da yayımlanmış Solo albümünün ardından bir kere daha piyanosu ile tamamen baş başa. 

Solo in Barcelona albümünde Mulgrew Miller’ın piyanoda 88 tuşun çok ötesine geçilebileceğini kanıtladığı monolitik bir kusursuzluk evrenine doğru yola çıkıyoruz.

Solo in Barcelona albümünde Mulgrew Miller’ın piyanoda 88 tuşun çok ötesine geçilebileceğini kanıtladığı monolitik bir kusursuzluk evrenine doğru yola çıkıyoruz. Bazı bölümlerde gösterişli olduğunu düşünsek bile aslında hiç bir partisyonun bir diğerinin üzerini örtmediği, eşitliğin hakim olduğu bir müzikal yapı inşa etmiş.

Mulgrew Miller, Oscar Peterson gibi konuşkan parmaklara sahip bir piyanistten ilham alarak çıktığı yolculukta, armonik özgürlüğü göklere taşıyarak doğaçlamacılıkta mükemmeliyeti yakalıyor. Solo in Barcelona, Miler’ın canlı performansının ilk notasından itibaren formunun ve konsantrasyonun en yüksek olduğu bölümlerin kayıt altına alınmış hali. 

2 Şubat 2004’de Fabia Puigserver Room, Theatre Liure Barselona’da canlı kaydedilen albüm, Dizzy Gillespie’nin Tour de Force parçasının yorumu ile başlıyor. Klasik müzik formu ile başlayarak kısa sürede bluesy havasına ulaşan parça, vurgulu bir ifadenin ardından tuşlar üzerinde soldan sağa bir yolculuk ile gösterişli bir şekilde nihayete eriyor. 

Cole Porter’ın 1944’de sahnelenen Mexican Hayride müzikali için bestelediği “I Love You” parçasını yorumlarken özündeki güzelliğin üzerine katmanlar ekleyerek daha da ihtişamlı bir hale getirdiğini duyuyoruz. Bill Evans‘dan Art Pepper‘a, Keith Jarrett‘dan Coltrane‘e, Duke Pearson‘dan Jackie Mclean‘e pek çok kişinin de yorumlarını dinlediğimiz parçanın muhtemelen en iyi solo versiyonlarından biri olarak kayıt altına alınmış olması büyük şans.

Antonio Carlos Jobim bestesi O Grande Amor ile Güney Amerika semalarında gezinen albümün atmosferi, Mulgrew Miller’ın muazzam yorumu ile bir anda ısınıveriyor ve bossa nova ateşinin en dingin hali ile içimize doluveriyor. Parçanın telaşsız temposu ve mücevher inceliğindeki işçiliği takdir hakediyor.

Albümde Richard Rogers bestesi It Never Entered My MindJohn Lewis bestesi Milestones, Erroll Garner bestesi Misty, Duke Ellington bestesi Just Squeeze Me gibi başyapıtların yorumlarının yanında bir tane de Miller bestesi yer alıyor.

Excursion In Blue parçası Miller’ın teknik açıdan mükemmel bir piyanist ve usta bir doğaçlamacı olmasının yanında blues stilleri arasında yolculuk ettiren derinlikli bir hikaye anlatıcısı olduğunun da kanıtı. Parçanın Miller’in yıllarca deneyimlediği formların yansıması olarak bütünüyle doğaçlama olarak icra edildiğini belirtmek isterim.  

Mulgrew Miller Solo in Barcelona eğitimli kulaklar için çok kıymetli seksiyonlar içermekle kalmayıp cazseverler için senfonik bir solo piyano deneyimi sunuyor. Bu denli güzel bir kaydın yaklaşık 20 yıl sonra dinleyici ile buluşması çok nadir gerçekleşen bir güzellik. 

Storyville Records’dan yayımlanan Dexter Gordon – Copenhagen Coda albüm değerlendirme yazısı BURADA

*

Mulgrew Miller Solo in Barcelona (Storyville 2023)

YAZININ TÜKÇE VERSİYONU BURADA!

I’m very interested in jazz treasure chests. This time a gem from Catalonia. Pianist Mulgrew Miller‘s previously unreleased recording Mulgrew Miller Solo in Barcelona from Jordi Suñol’s archive will be released on August 18th via renowned Danish label Stoyville.

Mulgrew Miller, who impressed with his superior piano technique as a piano accompanist on albums by Joe Lovano, Von Freeman and especially Woody Shaw, then with Wingspan, then with his trio at Live at Yoshi’s, is once again completely alone with his piano after his Solo album released in 2009.

In Solo in Barcelona, we step into a monolithic universe of perfection where Mulgrew Miller has proven that the piano can go far beyond the 88 keys.

In Solo in Barcelona, we step into a monolithic universe of perfection where Mulgrew Miller has proven that the piano can go far beyond the 88 keys. Although it sounds ambitious in some parts, in fact, he has established a musical structure in which no notes overlap each other and equality prevails.

Inspired by Oscar Peterson a pianist with talkative fingers, Mulgrew Miller takes harmonic freedom to the skies and achieves perfection in improvisation. Solo in Barcelona is a recording of Miler’s live performance from the very first note, where his form and concentration are at their peak.

Recorded live on February 2, 2004 at Fabia Puigserver room, Theatre Liure Barcelona, the album opens with a rendition of Dizzy Gillespie‘s Tour de Force. Starting with a classical music form, the piece soon reaches a bluesy mood and after an emphatic statement, it ends with a journey from left to right on the keys.

We hear Mulgrew Miller’s interpretation of Cole Porter‘s “I Love You“, composed for the musical Mexican Hayride in 1944, adding layers on top of its intrinsic beauty and making it even more magnificent. It is a great chance that this piece, which has been interpreted by Bill Evans, Art Pepper, Keith Jarrett, Coltrane, Duke Pearson, Jackie Mclean and many others, has been recorded as probably one of the best solo piano versions.

The atmosphere of the album, which hovers in the South American skies with the Antonio Carlos Jobim composition O Grande Amor, suddenly warms up with Mulgrew Miller’s magnificent interpretation and fills us with the most serene form of bosa nova fire. The track’s unhurried tempo and jewel-like craftsmanship deserve appreciation.

The album includes interpretations of masterpieces such as Richard RogersIt never entered my mind, John LewisMilestones, Erroll Garner‘s Misty, Duke Ellington‘s Just Squeeze me and only one Miller’s composition.

Excursion In Blue is proof that Miller is not only a technically excellent pianist and a master improviser, but also a profound storyteller who moves between blues styles. I would like to point out that the piece is performed entirely improvised, reflecting Miller’s life long experience with the those forms.

Mulgrew Miller Solo in Barcelona not only contains valuable sections for trained ears but also offers a symphonic solo piano experience for jazz lovers. It is a very rare beauty that such a beautiful recording meets the listener after nearly 20 years.

Please visit Storyville Records website HERE

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 170 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir