Dexter Gordon: Hoşçakal Kopenhag

ENGLISH version of this article is HERE!

Danimarka caz tarihinin altın sayfalarının bazıları tenor titanı Dexter Gordon’ın 1962 ve 1976 yılları arasında Kopenhag’da yaşadığı yıllarda yazıldı. Aslında o dönemlerde Blue Note ve Prestige kayıtları için düzenli olarak New York’a giderdi. Çok şanslıyız ki elimizde o döneme ait çok kayıt var ve “Caz nedir? İyi caz nasıl olmalıdır?” sorularının cevapları akıllarda soru işareti kalmayacak şekilde cevaplandırılmış. Elinizde bir albüm tutuyorsanız ve üzerinde Dexter Gordon yazıyorsa o albümün takdime ihtiyacı yoktur. Gordon, uzun uzun üflemelerle kurguladığı ihtişamlı çalışı, çoğu zaman başka standartlardan da alıntılar yaparak doğaçladığı enfes stiliyle her performansında kendine şapka çıkarttıracak saygınlıktadır. Güler yüzlü ve espirili sahnesi canlı performanslarını izleyebilmiş nesillerin ve bizim neslimiz gibi yalnızca kayıtlardan dinleme şansı bulabilmiş müzikseverler için müziği ile kurduğumuz bağ açısından belirleyici olmuştur. 1940’ların başlarında Lionel Hampton orkestrasında, büyük orkestra geleneğinden başlayan kariyerinin üzerine 40 yıldan fazla profesyonel müzisyenlik yaşamıştır.

Bu yıl caz müziğin temel taşlarından, hatta kilit taşlarından Dexter Gordon’ın 100. doğum günü. Bu özel yılda, müziği nesiller boyu efsaneleşen tenor devinin ismini yüceltmek için bir albüm yayımlanıyor. 7 Nisan 2023 tarihinde Storyville Records aracılığıyla yayımlanacak Dexter Gordon Copenhagen Coda, dev müzisyenin uzun süreli aşkı Kopenhag ile vedalaştığı son konseri olma özelliği taşıyor. Danimarka cazının kültürel mirasını belgelemek üzere Danimarka Ulusal Yayın Kuruluşu’nun hazırladığı televizyon prodüksiyonunun bir parçası olarak kayda alınmış. 2 Şubat 1983 tarihinde Jazzhus Montmartre’da kayda alınan canlı performansta Gordon’a Kirk Lightsey piyanoda, David Eubanks basta ve Eddie Gladden davulda eşlik etmiş. 

Prodüktör olarak Christian Brorsen görev almış. Remastering Jørgen Vad’a emanet edilmiş. Albüm notlarını Henrik Wolsgaard-Iversen & Thorbjørn Sjøgren yazmış. Kapak fotoğrafı Kirsten Malone & diğer fotoğraflar Jan Persson tarafından çekilmiş. Kapak dizaynı ise Finn Nygaard’a ait.

Kirk Lightsey, 60’larda Chet Baker, 80’lerde Ricky Ford, Woody Shaw, Clifford Jordan gibi isimlere eşlik etmiş müzikal enerjisi çok yüksek bir eşlikçi. Albümde yer alan Hanky Panky parçasındaki uzun solo bölümü oldukça başarılı. Gordon’ın parçanın bir bölümde “Work Song” alıntısı ise keyiflendirici. Yine aynı parçada yer alan David Eubanks’ın kontrbas solosu yükselen tansiyonu biraz dengelemek için oldukça iyi bir tazelenme alanı yaratıyor. Bu solo sırasında Lightsey’in iyice geriye çekildiğini, Eubanks’ın Gladden’la hafif bir müzikal sohbetinin ardından Dexter’ın ana motifi tekrar kurduğunu duyuyoruz. Parçanın son bölümlerinde ise Eddie Gladden’ın dengeli davul solosu ile parçanın en keyifli canlı versiyonlarından birini dinliyoruz.

Albüm Julie Styne bestesi It’s You or No One ile fırtına gibi başlamış, ardından Hanky Panky ile devam etmiş. Dexter bestesi olan More Than You Know ise Gordon’ın her bir notayı vurgulamak için geniş geniş üflediği kudretli nefesinin etkisiyle muazzam bir balad performansı ile devam etmiş. Hoagy Carmichael bestesi Blackstairs’ın son derece yüksek tempoda icra edildiği gümbür gümbür bir performansın tavan yaptığı bir anda caz standartı Blues Walk’tan da bir ölçü çaldığı an performansın en akılda kalıcı noktası olmuş. 

Dexter Gordon Copenhagen Coda, Sofistike Dev’in çok sevdiği yuvası olan Kopenhag ile ve Danimarkalı dinleyicileri ile sahnedeki tutkulu vedası. Dexter Gordon’ın Danimarka’daki ilk yıllarında estirdiği kasırgayı da dinlemek isterseniz Dexter Gordon, Montmartre 1964 (Storyville Records 1018410) albümünü dinleyebilirsiniz ve efsanevi sanatçının kariyeri ve yaşamı hakkındaki Gordon’ın eşi Maxine Gordon tarafından kaleme alınmış Sophisticated Giant: The Life and Legacy of Dexter Gordon‘ı da okuyabilirsiniz.

*

Dexter Gordon’s Copenhagen farewell: Dexter Gordon Copenhagen Coda (Storyville 2023)

Some of the golden pages of Danish jazz history were written when one of the tenor titans, Dexter Gordon, lived in Copenhagen (between 1962 to 1976). In fact, he regularly went back to New York to fulfill contractual obligations for recordings of Blue Note and Prestige. We are very lucky that most of the recordings of that period were recorded. The questions “What is jazz? “How should good jazz be?” are answered by his vision and musicianship in the way that leaves no question in mind. If you are holding an album in your hand and it has Dexter Gordon written on it, it does not need to be presented. Gordon, with his magnificent play, which he edited with long blows, and his exquisite style, which he often improvises by quoting other standards. His smiling and humorous stage has been decisive in terms of the bond we have established with his music for generations who have been able to watch their live performances and for music lovers like our generation who only had the chance to listen to the recordings. He spent more than 40 years as a professional musician, starting his career in Lionel Hampton orchestra in the early 1940s, beginning with his future as a big orchestra.

This year is the 100th birthday of Dexter Gordon, one of the cornerstones and even keystones of jazz music. In this special year, an album was released to glorify the name of the tenor giant whose music has become legendary for generations. Dexter Gordon Copenhagen Coda, which will be released on April 7, 2023 via Storyville Records, is the last concert of the giant musician, where he bids farewell to his longtime love, Copenhagen. Recorded as part of a television production by the Danish Broadcasting Corporation to document the cultural heritage of Danish jazz. In the live performance recorded at Jazzhus Montmartre on February 2, 1983, Gordon was accompanied by Kirk Lightsey on piano, David Eubanks on bass and Eddie Gladden on drums.

The album produced by Christian Brorsen r. Remastering was entrusted to Jørgen Vad. The liner notes were written by Henrik Wolsgaard-Iversen & Thorbjørn Sjøgren. Cover photo by Kirsten Malone & other photos by Jan Persson. The cover design is by Finn Nygaard.

Kirk Lightsey is an accompanist with a very high musical energy, who accompanied names such as Chet Baker in the 60s, Ricky Ford, Woody Shaw and Clifford Jordan in the 80s. The long piano solo part of the Hanky Panky track in the album is quite successful. Gordon’s “Work Song” quote in one section of the piece is delightful. David Eubanks’ double bass solo, which is also in the same piece, creates a very good refreshment area to balance the rising tension a bit. During this solo, we hear Lightsey pull back a lot, and after Eubanks’ light musical conversation with Gladden, Dexter re-establishes the main motif. In the last parts of the piece, we listen to one of the most enjoyable live versions of this piece with Eddie Gladden’s balanced drum solo.

The album started with thunder like Julie Styne‘s composition It’s You or No One, then continued with Hanky Panky. More Than You Know, a Dexter composition, continued with a magnificent ballad performance with the effect of Gordon’s powerful breath that he exhaled broadly to emphasize each note. The most memorable point of the performance was when he played a measure from the jazz standard Blues Walk at a time when a roaring performance, in which the Hoagy Carmichael composition Blackstairs was performed at an extremely high tempo, was at its peak.

Dexter Gordon Copenhagen Coda is the Sophisticated Giant’s passionate farewell on stage to Copenhagen, his beloved home, and to his Danish audience. If you want to listen to Dexter Gordon’s whirlwind in his early years in Denmark, you can listen to Dexter Gordon, Montmartre 1964 (Storyville Records 1018410) album and you can also read Sophisticated Giant: The Life and Legacy of Dexter Gordon‘s wife, written by Maxine Gordon, a book about the career and life of the legendary artist.

For more about Storyville Records, please visit WEBSITE.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 164 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir