Michael League ile Röportaj

ENGLISH VERSION IS HERE.

Snarky Puppy’nin kurucusu ve multi enstrümantalist Michael League ile türler ötesi piyano ikonu Bill Laurance’ın Act Music etiketiyle yayımladıkları “Where You Wish You Were” albümü hakkında usta müzisyen League ile bir röportaj gerçekleştirdik. Albümün hikayesinden, kayıt sürecine, etkilenimlerinden, dinleyici yorumlarına kadar pek çok konuda bilgi aldık.

Önceki projelerle Snarky Puppy’nin müzikal bakış açısını karşılaştırdığımızda “Where You Wish You Were” bizim için yeni bir macera. Bu yeni keşif yollarında yürüme amacınız nedir?

Müzisyenlerin farklı yaratıklar olduğunu ve müzikal kişiliklerinin birçok yönü olduğunu düşünüyorum. Daha büyük, daha gürültülü topluluklarla ilişkilendirilme eğilimindeyim ve daha fazla özgürlük ve yakınlığa izin veren bir proje oluşturmak istedim. Bu ikili tam olarak bunu yapıyor.

Bu kayıtta caz, doğu ve Akdeniz müziği arasındaki sınırları zorlamaya çalışıyorsunuz. Bu türler arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Yeni eserler için neler keşfettiniz?

Bilirsiniz, türler içinde beste yapmak/performans yapmak anlamında gerçekten bir gündem ya da misyon yoktu. Bill ve ben, adının ne olacağını pek düşünmeden, sadece ilgimizi çeken ve gerçek hissettiren müzikler yazdık. Elbette sevdiğimiz ve tükettiğimiz müziklerden etkileniyor ama özel bir şeye atıfta bulunmaya çalışmıyorduk, sadece duo formatında yeni şeyler keşfediyoruz.

Türk müziğine aşina olduğunuzu biliyorum. Yeni albümünüzde Türk müziğinin etkisi var mı? -Eğer öyleyse, hangi sanatçıyı dinliyordunuz (Yunanca mı, Türkçe mi yoksa İspanyolca mı?)

Evet elbette. Bu albümde özellikle beste anlamında Secret Trio’nun büyük etkisi olduğunu söyleyebilirim. Ama yıllardır Akdeniz müziği dinliyorum, o yüzden doğal olarak bu etki çok fazla.

Bu yeni albümde çok derin melankolik melodiler duyabiliyoruz. Bu yeni ruh hali için ana motivasyonunuz nedir?

Sadece Bill ve ben yazarken çıkan müzik. Enstrümantasyonla ve müzisyen olarak kişiliklerimizle çok iyi çalışıyor gibi görünüyordu. İkimizin de bu duygusal renge zaafı var ve Snarky Puppy bunun için her zaman en iyi bağlam olmuyor. Bu açıdan daha samimi ikili ortamdan yararlanmaya çalıştık.

Fotoğraf: Txus Garcia

Yeni albüm için müzisyen meslektaşlarınızdan, mentorlarınızdan, arkadaşlarınızdan ilk tepkiler nasıl oldu? 

Açıkçası albüme gelen tepkiler beni çok şaşırttı. İnsanlar bundan duygusal düzeyde derinden keyif alıyor gibi görünüyor; bu gerçekten onlara ulaşıyor. Albümünüz çıktığında insanların nasıl hissedeceğini asla bilemezsiniz, bu yüzden bu kadar çok pozitif enerjiyi geri kazanmak iç açıcı oldu.

“Where You Wish You Were” ACT Music ile çalıştığınız ilk kayıt. Neden bu plak şirketini seçtiniz? Ve kayıt süreci hakkında ne hissediyorsunuz?

Kendi plak şirketim, GroundUP Music ve dünya çapında çeşitli plak şirketleri ile ilişkilerim var. Ancak ACT’yi seçtik çünkü değerlerinin ve estetiğinin projenin müzikal doğasına çok iyi uyduğunu hissettik ve Avrupa’da (bu müziğin en fazla fırsata sahip olduğunu hissettiğimiz yerde) bulunmaları bize çekici geldi. Kayıt sürecinin kendisi harikaydı – bunu İspanya’nın kuzeydoğusundaki Katalonya’daki ev stüdyomda (Estudi Vint) yaptık. Evde kayıt yapmak süreci her zaman daha rahat hale getirir – her gece yemek pişirmek, ateş yakmak, pijamalarınızla kayıt yapmak… Bayıldım!

Albüm için planlanmış bir ikili tur programınız var mı?

Evet! Sonbaharda başlayarak 2024 sonuna kadar yoğun bir şekilde gezeceğiz.

Bir sonraki proje ne olacak? İkinci bir kayıt mı yoksa tamamen yeni bir kayıt mı planlıyorsunuz?

Çalışmalarda yeni bir proje var, evet! Ama henüz bu konuda bir şey söyleyemeyiz.

*

Where You Wish You Were albümünü BURADAN satın alabilirsiniz.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 145 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir