Bir İpte İki Cambaz: Tara Minton & Ed Babar

Turgay Kantürk, Tara Minton ve Ed Babar’ın Two For the Road albümü tanıtım yazısını seslendiriyor.

Arpın çağrıştırdıkları hep düşseldir nedense. Hayli ruhani, anlık mutluluk ve huzurla yıkanmış bir dünyanın sese bürünüp yansıması gibi gelir bana. O koskoca cüsseden çıkan olağanüstü incelikli tınılar da cabası.

Bas ise uzun bir yürüyüşün, ard arda atılmış adımlarını çağrıştırır çoğunlukla. Uzak ve mesafeli ama olmazsa olmazlarımdandır. İlk gençlik yıllarımdan bu yana çalmak istediğim, birçok uğraşımdan zaman bulup da çalmayı öğrenemediğim çalgı oldu hep. Ellimden sonra kendime bir bas aldım, amfiyle birlikte. Birkaç nafile girişimden sonra, sadece uzaktan bakışıyoruz o kadar.

Neden mi arp ve bastan söz açtım durup dururken. 2023’ün yeni albümlerine bakınırken, 2022’de gözümden kaçan, Avusturalyalı arpçı Tara Milton ve İngiliz basçı Ed Babar’ın işbirliğinin sonucu Two For The Road’’a (Jazzizit Records 2022) rastlayıp, ilk notalar havada uçuşurken bunları düşündüm de ondan.

Tara Minton son derece incelikli ve saf bir müzikal yeteneğe sahip olduğunu her dokunuşuyla kanıtlarcasına arpa hakim. Yalnız arp ve caz ilişkini sorguladığımızda, öncülleri olan sanatçılardan oldukça farklı ve narin bir noktada durduğunu söylemeliyim. Ne Alice Coltrane’in çok kültürlülüğünden tatlar taşıyor, ne de güncel sokak müziğine yakınlığıyla tanıdığımız Alina Bzhezhinska’ya yakın. Dorothy Ashby’den hiç söz açmıyorum.

Sözcüğün tam anlamıyla hayatını sanatına ve arpa adamış, virtüözlüğü amaç edinmiş birinden ve bu albümde şarkı yorumculuğunu sınayan birinden söz ediyoruz. Yanında da çok yönlü başka bir müzisyen var; Ed Babar. Çarpıcı bir işbirliği sonucunda ortaya çıkan ‘Two For The Road’ bilindik caz standartlarının yeniden yorumlandığı, ama sanki onları ilk kez duyuyormuşsunuz gibi olduğumuz bir dizi caz harikasıyla karşılaştığımız keyifli bir albüm. Ed Babar’ın bir eşlikçi olmaktan öteye geçmek için hiç çabalamadığını, ancak çabalamadıkça onu da daha dikkat çekici bulduğumu söylemeliyim.

Tara, başka bir kayıt sırasında tanıdığı ve bir albüm için yaylı orkestra düzenlemelerini yazan Geoff Gascoyne ile bu albümü yapmaya karar verir. Geoff’un çalışma şeklinden keyif alan Tara, ‘Two For The Road’u yönetip yapımcılığını üstlenmek isteyip istemediğini sorar.  İngiliz saksafoncu Stan Sulzmann kadroya dahil edilir ve Bulgar perküsyoncu Lilia Iontcheva’yı üç şarkıda çalması için konuk ederler ve albüm üç gün gibi kısa bir sürede kaydedilir.

Sunny Side Of The Street, The Shadow of Your Smile, Blackbird, Caravan gibi tüm zamanların en sevilen standartlarının yanı sıra Dorothy Ashby tarafından yazılan Games, caz arpının ilk öncülerinden biri olan sanatçıya özel bir saygı duruşu niteliğinde.

‘Round Midnight için ayrı bir paragraf açmak gerekir diye düşünüyorum; olması gerektiği kadar büyülü ve başka bir yorum. Nerdeyse yüzlerce yorumunu dinlediğimiz bu parça her dinleyişte içinize işleyen yapısı ve Tara Minton’un sıra dışı yorumuyla albüme bambaşka bir tat ve derinlik katıyor.

Ed bir kontrabasçı olarak çok yönlülüğü, zorluk derecesi yüksek soloları, yaylı pasajlardaki parıltılı icralarıyla fark yaratırken, Tara da enstrüman becerilerinin yanı sıra vokal performansının hem samimiyeti ve hem de güçlü yorumuyla öne çıkıyor. Albüm boyunca katlanarak süren bu ikilinin zarafet yarışı, oldukça sakin ama bir o kadar da duygusal anlamda iniş çıkışlı yaklaşık 53 dakika sürüyor. Bir düet albümü kulağa nasıl gelmesi gerekiyorsa ona örnek gösterilecek, ‘işte bu!’ denilebilecek bir meydan okuma albümü. Birbirine meydan okuyan değil, bir birlerini kollayarak bir ipte yürüyen iki cambazın öyküsü bu. Kimse düşmüyor sonuçta; siz de düşmezsiniz, emin olun…

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir