Lakecia Benjamin 33. Akbank Caz Festivali Sahnesinde

33. Akbank Caz Festivali kapsamında 2 Ekim Pazartesi akşamı Ses Tiyatrosu’nda dinleyeceğimiz alto saksofonist ve grup lideri Lakecia Benjamin ile ilk karşılaşmam 2020 tarihli Pursuance: The Coltranes albümüydü. Albüm, isminden de anlaşılacağı gibi Alice ve John Coltrane çiftinin izini süren bir albümdü. Yeni bir caz starının doğuşunun müjdeleyicisi gibiydi. Gary Bartz, Regina Carter, Marcus Strickland, Keyon Harold, Ron Carter, Reggie Workman ve Greg Osby gibi dev isimlerin de yer aldığı albüm oldukça dikkat çekiciydi.

Whirlwind Recordings etiketiyle 27 Ocak 2023 tarihinde yayımladığı Phoenix ise Benjamin’in, hayatında yer eden figürlerden merkez alarak tasarladığı muazzam bir caz albümü olarak hafızamda yer etti. Müziği dilediği formda üretip, kaydetme özgürlüğü olan bir müzisyenin cazdaki entelektüel yaratım olgusuna duyduğu saygı ile bilinçli bir tercih olarak caz alt yapıları ile ürettiği bir kayıt. 33. Akbank Caz Festivali’nin konukları arasında “caz henüz ölmedi, tüm kudretiyle yaşıyor” mesajını en yüksek sesle haykıranlardan biri.

Benjamin’in Phoenix albümü hakkında kapsamlı bir albüm değerlendirme yazısı yazmıştım. Bu yazıda albümden “Albüm hem melodik yapısı hem de iddialı söylemleri ile yeri göğü sallayacak kudrette. Phoenix’de Benjamin, günümüz caz sahnesinin sözünü tavizsiz ve öncü söyleyen siyahi bir kadın müzisyeni olma misyonuna iyiden iyiye ısınıyor. ” sözlerimle bahsetmiştim. Yazının tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.

https://youtu.be/6R6_-YWOUYw

Benjamin, daha önceki albümlerinde funk ve R&B tabanlı çalışmalar üretmişti. Son albümünde ise hip-hop ve amerikan pop öğeleriden üzerine eklemeler katarak türünün tek örneği akıcı caz albümlerinden birini meydana getirmiş.

Son dönemlerde yurt dışında hangi dergiye baksam veya hangi festivalin programına göz atsam Lakecia Benjamin ile karşılaşıyordum. Benjamin’in bu yıl kazandığı German Jazz Awards’ın yanı sıra hakkında Güney Amerika’dan Avrupa’ya hatta Japonya’ya pek çok dilde albümü hakkında yorumlar yazılması genç yaşında müziğindeki cevherin çoktan fark edilmiş olmasının sonucu.

Cazın geleceğini şekillendiren besteci ve icracılardan biri olarak tanımlanan Lakecia Benjamin, 2 Ekim’de Ses Tiyatrosu’nda.

Ne şanslıyız ki bu önemli müzisyeni kariyerinin ilk kıvılcım noktasında izleme şansı yakaladık ve bir yıldızın yükselişine şahit olacağız.

2 Ekim akşamı Benjamin’in oyunun kurallarını baştan koyma cesareti olan müziğinde neler mi var? Popüler bir stil, ruh ve derinlikli funk ile sofistike bir ana akım caz yaratmadaki ustalığı dinleyeceğiz. Benjamin’e ülkemizde ilk defa izleme şansı yakalayacağımız bu konserde Zaccai Curtis piyanoda, Ivan Taylor basta ve EJ Strickland ise davulda eşlik edecek.

Konsere bilet almak için link BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir