Yeniköy Caz Günleri ile Mahallede Yeniden Buluşuyoruz!

Geçtiğimiz senelerde gerek programıyla, gerek etkinlik çeşitliliği ile yoğun ilgi gören Yeniköy Caz Günleri dördüncü edisyonunun tarihini gelecek Mayıs olarak belirledi. Ama bu yıl 23 ve 24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek iki konser için semtte buluşuyoruz.

Başak Zorlu, Ahmet Lütfi Şişman ve Andreas Metzler tarafından kurulan Yeniköy Caz Günleri; mahalleyi, sokağı, yaşanılan semtlerdeki hareketliliği merkezine alarak yerel olanın değerini korumak isteyen caz ve sanatsever bireylerin bir araya gelerek meydana getirdiği içten bir fikri oluşum organizasyonu. 

Yeniköy Caz Günleri, arşivinde Merih Akoğul’un muazzam caz fotoğrafları arşivine genel bir bakış sunan Caz Zamanı fotoğraf sergisi başta olmak üzere, Andreas Metzler, efsane vibrafoncu David Friedman, Derya Türkan, İmer Demirer, Randy Esen, Yahya Dai, Evrim Demirel, Berke Can Özcan, Cenk Erdoğan gibi pek çok müzisyenin sahne aldığı konserleri, müzik ve doğa üzerine panelleri ve Yeniköy Kitapçısı buluşmalarını barındırıyor. 

Festival kapsamında daha önce de izlediğimiz piyanist François Lindemann ve basçı Andreas Metzler’e bu yıl koyu ve karakteristik tenor saksofon tonuyla bildiğimiz Barış Ertürk eşlik ediyor. 23 Eylül’de Yeniköy Panayia Rum Ortodoks Kilisesi‘nin ev sahipliğini yapacağı YCG Trio, yaratıcı doğaçlamalara gebe, tecrübe ve müzikalitenin buram buram hissedileceği bir caz performansı vadediyor.

24 Eylül Pazar saat 11.00’de ise 33. Akbank Caz Festivali iş birliği ile YARKIN DUO, Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek. Nağme ve Baturay Yarkın kardeşler babaları Fahrettin Yarkın’dan el alan, müziğin nesilden nesile başarıyla aktarıldığı bir gelenekten gelen iki başarılı doğaçlamacı. Doğu-batı ekseninde oluşturdukları standartlar, tangolar, türküler, kendi bestelerinden oluşan oldukça eklektik bir repertuvarı, özgün düzenlemelerle icra edecekler.

Umarım Akbank Caz Festivali ve Yeniköy Caz Günleri’nin ilham veren işbirlikleri yıllarca devam eder. Darkbluenotes olarak semtin enerjisini cazın enerjisiyle birleştirme fikri ile serüvenlerini sürdüren Yeniköy Caz Günleri’ni heyecanla takip ediyor olacağız.

Biletlerinizi BURADAN alabilirsiniz.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir