James Brandon Lewis Borusan Müzik Evi’nde

Caz müziğin, dünyanın dört bir yanında insanları birleştirme misyonunu vurgulamak amacıyla 2011’den bu yana kutlanan Uluslararası Caz Günü geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yıl da konserlerle, etkinliklerle kutlanacak. Bu etkinliklerin arasında dikkatimi en çok çeken ve açıklandığı günde yazdığım TANITIM YAZIMDAN beri heyecanla beklediğim konser, Borusan Müzik Evi’nde 30 Nisan akşamı gerçekleşecek NOVA MUZAK #35 JAMES BRANDON LEWIS TRIO “ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ KONSERİ” oldu. Konserde, Lewis’e Josh Werner elektrik basta ve Chad Taylor davulda eşlik edecek. 

1983 Buffalo doğumlu Lewis, oldukça üretken bir müzisyen. Her sene mutlaka bir veya daha fazla albüm yayınlıyor ve bu albümlerde kendisi gibi son derece güçlü müzisyenlerle çalıyor. Benzetmek ne kadar doğru bilemem ama Coltrane’in ses paletinden esinlenerek kendi özgün ses örgüsünü yaratan özgür nefesli tenorcu, vaiz bir babanın ve öğretmen bir annenin oğlu. Müzikal yaklaşımındaki spiritüel esintiler ve hikayeci öğeler belki de mensubu olduğun ailenin yaşamından temel alıyor.

Müziğini incelerken aldığım notlar o akşam bizi sahnede nelerin beklediğine dair küçük ipuçları içeriyor. “Lewis, stüdyoya bir albüm kaydetmek için girip yazılı dokümanı çalıp işini bitirmeye inanan müzisyenlerden biri değil. Nefesinden her ne üflüyorsa her zerresi kendi yaratılışından bir parça ekleniyor.” Mensubu olduğu Afro-Amerikan toplumuna karşı duyduğu sorumluluk bilinciyle her çalışmasında, Siyah Amerikan Kültürü ile bilinçli, yaratıcı ve sanatçı etiğine uygun bir duruş ve üretim alışverişi içerisinde. Lewis’e göre “Bireysel olduğunu seçtiğin her anda politik olmaya başlarsın. Bu bir söz olması gerekmez. Doğru ve yanlışı görebiliyorsan, siyah bir birey olarak ayrıştırıldığın bir toplumda yaşam sürdürüyorsan zaten politik bir duruşun oluşmuştur.” Bu sözlerin günümüz toplumunda yaşananlarla doğrudan ilintisi var. Muktedir olan, her ne sıfatta, politik görüşte ya da etnik kökende olursa olsun karşıtına uyguladığı ayrıştırma, kutuplaştırma, bireysel özgürlüklerin ihlaline karşı uyarı bazen bir notada, bazen bir kelimede kendine yer bulabiliyorsa bu üretim biçimi takdir edilmeli, bu duyarlı duruşa baş üstünde yer verilmeli. 

James Brandon Lewis üretkenliğinin sırrını kalbindeki barış ve sevgi olarak gösteriyor. Agresif tonundaki tutku hali dinleyiciye kendisini en gerçek haliyle sürekli keşfetme ve keşfettikçe yenileyerek şarj etme isteği aşılıyor.

Yılın müzikal açıdan en zengin, en zihin açıcı caz konserlerinden birinde 30 Nisan akşamı NOVA MUZAK #35 JAMES BRANDON LEWIS TRIO “ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ KONSERİ” etkinliğinde buluşalım. 

Konser öncesi sizi nelerin beklediği ile iligili bir ipucu daha isterseniz Turgay Yalçın’ın YAZISI size faydalı olacaktır. Ayrıca bu YAZIMA da göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu konsere bilet almak isterseniz BORUSAN MÜZİK EVİ sayfasını ziyaret edin lütfen

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 180 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir