Jaga Jazzist İş Sanat Sahnesindeydi

25 Ocak 2023 akşamı termometre çatlatan bir İstanbul akşamında İş Sanat’ın 23. sezonun konuğu Norveçli grup Jaga Jazzist oldu. Grup bu sene kuruluşlarının 29. yılını kutluyorlar. Ülkemize ilk defa 11 yıl önce gelen topluluk, 4. kere konser verdi. Bu konserlerin tamamını izleme şansı yakaladığım için Jaga’nın müziğine hakim olduğumu söyleyebilirim. Müzikleri kolektif müzik üretiminin trend olduğu günümüzde geride bıraktığı yıllara rağmen son derece taze ve zamansız. Elektronik, dans, pop, caz, progresif her türden müziği akılda kalıcı, eğlenceli bir sunumla sunuyorlar. Jaga, çoğunlukla dinamik, tempo tutmadan duramayacağınız davul ritimleri ile örülü ve ateşleyici, kimi zaman ise meditatif hatta neredeyse bir ayin kadar derin bir müzikle, salonun çok büyük kısmını dolduran, gençlerin ağırlığını oluşturduğu seyircisinin karşısındaydılar. Trombon, tuba, Glockenspiel, vibrafon, elektrik gitar, saksafon, bas gitar, klavyeler, elektronikler, davul, bas klarnet, saksofon gibi pek çok enstrümanın yer aldığı sahne yalnızca kulakları değil görüşümüzü de dolduruyordu.

Fotoğraf:Ali Güler

Konser için Pyramid, One-Armed Bandit, Starfire ve What We Must albümlerinden seçtikleri zamansız parçalarından bir set-list oluşturmuşlardı. Tomita ile başlayan ardından sırasıyla  The Shine, Big City Music, One-Armed Bandit, Bananfluer Overalt, Spiral Era, Apex, Oban parçalarının ardından son parça Starfire ve Oslo Skyline ile konser sona erdi. Martin Hortnveth liderliğindeki Jaga Jazzist, her bir saniyesi çalışılmış, hazırlanılmış, seyirciyi coşkuya getiren bir konser için hazırlanmıştı. Görsel dilinden, müziklerine, ışık şovlarına kadar her zaman yeni ve dikkat çekici arayışlar içindeler ve hep birlikteler. Kendilerini en yakın zamanda tekrar izlemeyi isteriz. Patlamalı, çatlamalı performanslarıyla ele avuca sığmaz grubu ağırlayarak sezona enerji aşısı enjekte eden İş Sanat’ı tebrik ederim.

İş Sanat’ın 23. sezonundan (farklı türlerde etkinliklerin ve konserlerin yanı sıra) dikkatimizi çeken bazı konserleri size tekrar hatırlatalım.

8 Şubat akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonunda Talinn Oda Orkestrası şef Tonu Kaljuste yönetiminde, ECM etiketiyle yayımladığı albümlerle tanıdığımız Estonyalı çağdaş klasik müzik bestecisi Arvo Pärt’ın eserlerini seslendirecek.

10 Şubat akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonunda, yeri doldurulmaz seslerden Salvatore Adamo, kendini yıllardır takip eden sevenlerinin karşısında olacak.

22 Şubat akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonunda yine kaçırılmaması gereken konserlerden biri olan Tellerin Nefesi (Le Souffle Des Cordes), flamenkonun geleneksel Türk müziği motifleriyle birleştiği eşsiz bir müzik deneyimi için İş Kuleleri Salonunda olacak. Uzun süredir birlikte farklı projeler ve kayıtlar gerçekleştiren İstanbul kemençesi üstadı Derya Türkan ile endülüs müziğinde kendine saygın bir yer edinmiş usta kontrbas sanatçısı Renaud Garcia-Fons ile bir araya geliyorlar. Kendilerine kanunda Serkan Halili, flamenko gitarda Kiko Ruiz, kemanda Florent Brannens ve Amandine Ley, viyolada Aurelia Souvignet ve viyolonselde Nicolas Saint eşlik ediyor olacak.

1 Mart akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonunda sahne alacak olan ve Sabri Tuluğ Tırpan, Cenk Erdoğan, Eylem Pelit, Hamdi Akatay ve Volkan Öktem’den oluşan Almagest Quintet’e ülkemizde pek çok kere konserler vermiş, sevilen çağdaş caz trompetçisi ve doğaçlamacı Nils Petter Molvær eşlik edecek. Muhtemelen doğaçlama anlarına bol bol yer verileceğini tahmin ettiğimiz konserlerden biri olacak.

23. sezonun en özel konseri 27 Nisan Perşembe akşamı saat 20.30’da İş Kuleleri Salonunda gerçekleşecek. Kuzey cazının yaşayan efsanesi Jan Garbarek, yıllardır kalitesi hiç değişmeyen müziği ve uzun süreli yol arkadaşları Rainer Brünnighaus ve Yuri Daniel’le birlikte dünyanın en iyi perküsyon ustalarından Trilok Gurtu ile sahne almak için bir kere daha ülkemize geliyor.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 170 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir