İstanbul Klasik Müzik Sahnesi Yeni Sezona Hazır

Bir yanda Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılı, bir yanda ısrarla konserleri takip eden izleyici kitlesinin heyecanı, bir yanda orkestra ve salonların seyircilerini daha fazlasıyla buluşturma arzusu… İstanbul, coşkulu bir klasik müzik sezonuna adım adım giriş yapıyor. Bu sezonun konuşulması gereken çok fazla yanı var ve heyecanlı bekleyiş artık yerini peşi sıra gelecek konserlere bırakmak üzere.

Hangi konsere nasıl yetişeceğini düşünen ve takvimlerinde boş alan yaratmaya çalışan klasik müzik dinleyicilerini çok keyifli bir sezon bekliyor. Benim heyecanımı dengelemekte zorlandığım konserleri bir araya getiren bu sezonu, önemli paydaşlardan görüşlerini de alarak derleyip toplamak ve Dark Blue Notes okuyucusuna sunmak istedim.

Borusan Sanat yeni sezonu coşkuyla karşılıyor

Borusan Sanat, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve Borusan Quartet ile birlikte yepyeni sezonu coşkuyla karşılamak üzere hazır. Oldukça dolu bir sezon geçirecek olan iki orkestranın sezonunu ve Borusan Sanat’ın planlarını, Borusan Sanat Genel Müdürü Aydın Dorsay ile konuştuğumda oldukça heyecanlandım.

Carlo Tenan, Zeynep Hamedi, Aydın Dorsay

Carlo Tenan’ın Sanat Yönetmenliği ve Daimi Şeflik rollerine atanmasıyla birlikte yapyeni bir döneme başlayan BİFO, bu dönemin ilk sezonuyla dinleyicisini buluşturmaya oldukça hazır. Carlo Tenan, bu sezonda yönetmenlik görevini üstlenmeye başlıyor. Önümüzdeki sezonda ise Carlo Tenan’ın katkısı artacak. Borusan Sanat Genel Müdürü Aydın Dorsay’a Carlo Tenan’ın orkestraya katacaklarını sorduğumda “Tenan çok iyi bir eğitmen. Ayrıca opera çalışmaları da çok önemli. Eser çeşitliliğimizin artacağını düşünüyorum. Bir orkestra için 2.5-3 yılı sanat yönetmensiz geçirmek aslında zor bir şey. Tek sesliliğin yavaş yavaş azalmasına neden oluyor ve BİFO’nun yeniden tek ses etrafında toplanabilmesi için büyük bir fırsat bu” ifadeleriyle Tenan’ın hazırlıklarını aktarmıştı.

Gürer Aykal

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası için sezon, Cumhuriyetin yüzüncü yılı temasıyla başladı. Fazıl Say’a sipariş edilen ve bestecinin altıncı senfonisi olan “Yüz Yaşında Bir Çocuk”, sezon açılışında BİFO’nun görkemli bir başlangıç yapmasını sağladı. Borusan Sanat tarafından sipariş edilen bu eser, yaklaşık 100 kişilik büyük bir orkestra tarafından seslendirildi. Cumhuriyetin yüzüncü yılına aralıklarla dokunacak olan BİFO, Gürer Aykal şefliğinde ve Magma Koro’nun da eklenmesiyle Yunus Emre Oratoryosunu da seslendirecek. Ahmet Adnan Saygun’un önemli eserlerinden biri olan bu oratoryonun şefliğini Saygun’un öğrencilerinden biri olan usta şef Gürer Aykal tarafından yönetilecek olması da heyecan verici notlardan biri.

BİFO, sezon içinde çok önemli şefleri ve solistleri ağırlamaya da devam edecek. Fatma Said, Nemanja Radulovic, Zee Zee, Midori, Alexandra Conunova, Valeriy Sokolov gibi isimler, solistlerden birkaçı. Şeflik üstlenecek isimler arasında da Finnegan Downie Dear, Gergely Madaras, Nisan Ak, James Judd ve Carlo Tenan sayılabilir.

Borusan Quartet de sezon içine yayılmış dört özel konseriyle hız kesmiyor. Yıllardır Türkiye’de ve yurt dışında adından heyecanla söz ettiren ve alanında özel bir yere oturan Borusan Quartet’in Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda gerçekleşecek tüm konserleri, benim için kaçırmamanız gerektiğini düşündüğüm özel etkinlikler konumunda. Özellikle ilk konserinde yine Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılını işaret eden bir temayla sahneye çıkacak olan quartet’in bu konserde yine bir eserin prömiyerini yapacağını da not etmek istiyorum. 23 Ekim Pazartesi saat 20.00’de gerçekleşecek ilk konserlerinde Ahmet Adnan Saygun’un 1 numaralı yaylı çalgılar dörtlüsünü ve Ulvi Cemal Erkin’in yaylı çalgılar dörtlüsünü seslendirecek olan ekip, ayrıca kendi siparişleri olan ve Cem Oslu tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yılına ithafla bestelenen yaylı çalgılar dörtlüsü için “Göz Açıp Kapayana Kadar” adlı eseri, bu konserde prömiyer yapacak.

BİFO’nun programından kaçırmamanız gereken 3 konser:

Saygun ve Yunus Emre Oratoryosu
Şef: Gürer Aykal
Tarih: 2 Kasım 2023
Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

BİFO ile İtalyan Opera Esintisi
Şef: Carlo Tenan
Solist: Fatma Said
Tarih: 16 Kasım 2023
Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Yeni Yıl Konseri
Şef: Carlo Tenan
Solistler: Marina Rebeka, Jonathan Tetelman
Tarih: 11 Ocak 2024
Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

BİFO’nun yeni sezonunu takip etmek ve konserlere bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Borusan Quartet

Borusan Quartet’in programından kaçırmamanız gereken 2 konser:

Cumhuriyet Dönemi Bestecilerimiz ve Bir Dünya Prömiyeri
Tarih: 23 Ekim 2023
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Piazzola ile Yeni Yıl Konseri
Tarih: 25 Aralık 2023
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

Borusan Quartet’in yeni sezonunu takip etmek ve konserlere bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

CRR’de çeşitlilik göz dolduruyor

Cemal Reşit Rey Konser Salonu, yeni sezonu da bol çeşitlilik ve çok seslilikle harmanlanmış bir programla karşılıyor. Ekim-Kasım ve Aralık aylarının programını açıklayan CRR Konser Salonu’nun programını konuşmak için Genel Sanal Yönetmeni ve CRR Senfoni Orkestrası Şefi Murat Cem Orhan ile bir araya geldiğimde de kendisi bu sezonu anlatırken öncelikle “çeşitlilik ve çok seslilik” ifadelerini kullandı.

Murat Cem Orhan

Diğer müzik türlerini bir kenara bırakıp klasik müzikten bahsedecek olursak, CRR Senfoni Orkestrasının iki haftada bir cumartesi günlerine planlanan 8 adet konseri var. Bu 8 konserin her biri çok önemli. Öte yandan, CRR Konser Salonu’ndaki klasik müzik konserleri de yalnızca CRR Senfoni Orkestrası ile sınırlı değil. Bu çeşitlilik tablosunu görünce heyecanlanmamak çok zor.

Cumhuriyetin yüzüncü yılına özel eserler, CRR Senfoni Orkestrası’nın da programında önemli bir yer taşıyor. Nazım Hikmet’in dizeleriyle hazırlanan Kuva-yı Milliye Oratoryosu’nda müzikleri, Murat Cem Orhan hazırlamış. Ayrıca, Polonya – Türkiye ilişkilerinin 100. yılı özelinde de özel bir konser programa yerleştirilmiş.

CRR Konser Salonu’ndan Ekim ayında kaçırmamanız gereken konserler:

Özgür Aydın “Goldberg Varyasyonları”
Tarih: 15 Ekim 2023

Szymanowski’den Rey’e “Polonya – Türkiye İlişkilerinin 100. Yılı Senfonik Konseri”
Şef: Murat Cem Orhan
Solistler:
Elżbieta Nowotarska-Leśniak soprano
Asude Karayavuz mezzo soprano
Ufuk Toker tenor
Çağdaş Özkan piyano
Tarih: 22 Ekim Pazar

CRR Senfoni Orkestrası “Kuvayı Milliye Oratoryosu”
Tarih: 28 Ekim 2023

CRR Konser Salonu’nun ve CRR Senfoni Orkestrası’nın yeni sezon konserlerini takip etmek ve bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İDSO yine tam gaz

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ise 2023-2024 yılına, diğer orkestralara göre biraz daha erken ve hızlı bir giriş yaptı. Gürer Aykal şefliğinde sezonun ilk konserini gerçekleştiren 29 Eylül’de İDSO, solist Cihat Aşkın’a eşlik etti. Konser, İDSO’nun bu sezon gerçekleşecek konserlerinin dokusunu yansıtacak şekilde Japonya’dan Türkiye’ye ve Rusya’ya uzanan bir programla gerçekleşti. Çeşitli, çok sesli ve coşkulu bir programdı.

Cihat Aşkın

İDSO’nun Ekim-Kasım 2023 programı şu ana kadar duyuruldu. Özellikle Andreas Ottensamer şefliğinde gerçekleştirilecek 2 özel konser ve Cumhuriyet Bayramı’na özel hazırlanan konser, bu programın en dikkat çeken parçaları. Programı açıklandıkça, İDSO konserlerinden seçkilerle bu yazıyı güncellemeyi planlıyorum. İDSO, sezon boyu seyircileriyle AKM’de buluşmaya devam edecek.

İDSO’nun Ekim-Kasım 2023 konserlerinden kaçırmamanız gerekenler:

İDSO: “Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı”
Şef: Howard Griffiths
Solist: Can Çakmur
Tarih: 27 Ekim 2023

İDSO & Daniel Lozakovich
Şef: Andreas Ottensamer
Solist: Daniel Lozakovich
Tarih: 17 Kasım 2023

İDSO & Dmitri Shishkin
Şef: Andreas Ottensamer
Solist: Dmitri Shishkin
Tarih: 24 Kasım 2023

İDSO’nun yeni sezon konserlerini takip etmek ve bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İDOB hızlı bir giriş yaptı

İstanbul Devlet Opera ve Balesi ise yeni sezonunu peş peşe gerçekleşen açılış konserleriyle karşıladı. Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası ve AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda kapalı gişe gerçekleşen konserlerle birlikte İDOB, yepyeni sezonun müjdesini vermiş oldu. Özellikle opera programı oldukça dikkat çekici hazırlanmış. Ekim 2023’ün açıklanan programında kişisel takvimime eklediğim 3 özel temsil var.

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

İDOB’un Ekim 2023 programından kaçırmamanız gerekenler:

Öylesine Bir Dinleti
Tarih: 17 Ekim 2023
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

C. Gounod – Faust
Tarih: 21 Ekim 2023
AKM Türk Telekom Opera Salonu

Shakespeare Operada
Tarih: 26 Ekim 2023
Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası

İDOB’un sezon etkinliklerini takip etmek ve bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

İş Sanat’tan özel konserler

İş Sanat’ın yeni sezonu, yine klasik müzik dinleyicisini heyecanlandıracak cinsten, dolu dolu ve farklı ulara da dokunan coşkulu bir programa sahip. Sezon açılışında Murat Karahan’ı ağırlayacak olan İş Sanat, sezon boyunca Andres Igudesman, Concerto Köln ve Giuliano Carmignola, Kronos Quartet, English Chamber Orchestra, Wiener Concert-Verein ve çok daha fazlasını bir araya getiriyor.

Murat Karahan

İş Sanat’ın sezon açılışı, cumhuriyetin yüzüncü yılına bir kutlama niteliği taşıyor. Murat Karahan’ın solistliğini üstleneceği konserde Tolga Atalay Ün’ün şefliğinde CSO, ünlü opera aryalarını çalacak. 2 Kasım Perşembe günü gerçekleşecek bu konserin, büyük bir ilgiyle karşılanacağı kesin. Peşinden gerçekleşecek ilk konserde ise 2004 yılında Grammy ödülü kazanan Concerto Köln, Giuliano Carmignola’ya eşlik ederek renkli bir program sunacak. İş Sanat’ın sezonunda hem ödüllü hem de çok tanınmış pek çok müzisyen bir araya geliyor. Dolayısıyla, bu sezonun önemli rollerinden birini yine İş Sanat’ın üstlendiğini söylemem gerek. Çeşitlilik, program niteliği ve güncel müzikal başarıların takibi açısından İş Sanat’ın başarısı, uzun zamandır olduğu gibi bu sene de dikkat çekici. Klasik müzik sahnemizin tamamı için ilham veren bir programla 2023-2024 sezonunu karşıladıklarını not etmeliyim.

İş Sanat’ın yeni sezonundan kaçırmamanız gerekenler:

“100. Yıl Gala Konseri”
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası
Şef: Tolga Atalay Ün
Solist: Murat Karahan
Tarih: 2 Kasım 2023
İş Kuleleri

Concerto Köln & Giuliano Carmignola
Tarih: 15 Aralık 2023
İş Kuleleri

Kronos Quartet “Five Decades”
Tarih: 16 Ocak 2024
İş Kuleleri

İş Sanat’ın sezon etkinliklerini takip etmek ve bilet almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Andaç Üzel

1992 İstanbul doğumlu olan Andaç Üzel, lise eğitiminden itibaren iletişim sektörüne ilgi duymaya başladı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde lisans eğitimi sürecinde dört yıl boyunca üniversite radyosu için çeşitli programlar hazırladı ve sundu. Mynet ve Milliyet.com.tr için toplamda 4 yıldan uzun süre içerik editörlüğü ve içerik yöneticiliği görevlerini üstlendi. Daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı derecesini tamamladı. Şimdilerde İçerik Pazarlama Yöneticisi olarak çalışmaya devam etmesinin yanı sıra, Borusan Klasik için radyo programları hazırlıyor.

Andaç Üzel 'in 13 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Andaç Üzel ait tüm yazıları gör

Avatar photo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir