İstanbul-Berlin Hattında Bir Müzik Yolculuğu: Ah! Kosmos & Büşra Kayıkçı – Bluets

English version of the article is here.

İstanbul’dan Berlin’e bağlanan bir tren hattı olduğunu hayal edin. Herhangi bir zamanda, herhangi bir uzunlukta. Ama kesintisiz. Görünüm hızla akarken camdan, var olmayan diyarlardan geçtiğinizi düşünün. Şehirlerin ve şehirleri anımsatmayan yerlerin zihinlerinizde yarattığı imgelerin size tanıdıklık hissi verdiğini düşünün. Akış devam ederken yeni anlar ve anılar biriktiriyorsunuz, daha önce deneyimlemediğiniz gizemli ve akıcı kodlar zihninizin gerisinde akıyor.

Elektronik müzik müzisyeni ve prodüktör Ah! Kosmos ve neoklasik müzik kompozitörü ve piyanist Büşra Kayıkçı sizi minimalist bir müziğin koyu mavi derinliklerine davet ediyor. Bluets 11 Kasım’da FUU etiketiyle yayımlandı. Hemen ardından ise albüm lansman konseri için 19 Kasım akşamı Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde olacaklar. 

10 Parçadan oluşan Bluets LP’de sürekliliği hissedeceğiniz pasajlarla, mütemadi tekrarlarla kurulmuş “şehirsel sesler” ile “şiirsel piyano” partisyonlarından aranjmanlar dinleyeceksiniz. Eriyen buzullar, şelaleler gibi akış sesleriyle birlikte uzak ve dingin sesler ile endüstriyel seslerden oluşturulan ses kolajları müziğin içerisinde katmanlara dönüştürülmüş. Ayrıca plak çıtırtısı gibi analog sesler eklenerek füturistik müzik içerisine geçmişe ait dokular da serpiştirilmiş. 

Minimalist müzikseverlerin ruhlarında derinlere işleyecek bir session olan albüm tamamlandığında iki bestecinin çıkış noktaları olan ‘tanıdıklık hissi’ gelip sizi de bulacak mı bunu deneyimleyip göreceksiniz. 

Bluets LP’de tüm parçalar Başak Günak ve Büşra Kayıkçı tarafından bestelendi. Ah! Kosmos prodüktörlüğünde hazırlanan albümde Kayıkçı piyanoda yer alırken, Judith Hamman çelloda İranlı müzisyen Shabnam Parvaresh bas klarnette ve Kanadalı müzisyen Maysun canlı perküsyonlarda yer aldı. Miksleri Emre Nisancı, Emre Malikler ve Başak Günak tarafından yapılan albümün mastering işleri ise İngiltere’de Mark Dobson’a emanet edildi. Albümün kapak görseli Büşra Kayıkçı’ya ait. 

Ah! Kosmos ve Büşra Kayıkçı, yola çıkmanın, yolda olmanın en az varmak kadar keyifli olduğu, akışkan bir müzik deneyiminde ilk seferleri için sizi de yol arkadaşı olmaya davet ediyor.

Albümü Bandcamp sayfasından satın alabilirsiniz.

https://open.spotify.com/album/4UbJLIs5ao4GRVrBEmZkqP?si=ZBgby036S6GLn1Pu1VIAyQ

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 170 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir