George Coleman – Live at Smalls Jazz Club (Cellar 2023)

ENGLISH IS HERE.

Son dönemlerde beğeni ile takip ettiğim bir albüm serisi var. Smallslive Living Masters Series. Bu kapsamda caz tarihinde en üst mertebeye ulaşmış caz ustalarından bazılarının canlı kayıtları Cellar Live etiketiyle yayımlandı; muhtemelen de yayımlanmaya devam edecek.

Albümlerin prodüktörlüğünü vizyoner müzisyenler Spike Wilner & Cory Weeds üstleniyor. Seride her biri birbirinden nefis canlı kaydedilmiş albümler yayımlandı. Proje, 2018’de kurulan özellikle pandemi döneminde müzisyenlerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve canlı müziğin devam etmesine katkı sağlayan önemli bir kar amacı gütmeyen kuruluş olan SmallsLIVE Foundation tarafından fonlandı. Yayımlanan albümler Jesse Davis, Sheila Jordan, Kirk Lightsey, Tyler Mitchell & Marshall Allen gibi efsanelere ait. Bu seriden Dave Liebman’ın albümünü Turgay Yalçın dergimizde yazmıştı. Benim bahsedeceğim ise George Coleman – Live at Smalls Jazz Club.

Müzik kariyerinde 70. yılını kutlayan koca çıkar George Coleman, 2022 yılındaki 87. yaş gününü Dizzy’s, The Slide Door, Village Vanguard ve Caramoor Jazz Festival kapsamındaki konserleri ile kutladı. Nefesi, haliyle 70’li yıllarındaki kudretinde olmasa bile sololarındaki yaratıcılığı ve ses dehlizlerine dalışındaki yaratıcılığı bugünün gençlerine taş çıkartacak mükemmellikte. 15 Mart 2022’de canlı kaydedilen albümde Coleman’a son derece tecrübeli, bir o kadar da muhteşem eşlikçiler Spike Wilner, Peter Washington ve Joe Farnsworth eşlik ediyor. 

Canlı performans sırasında dörtlüdeki her bir üye birbiriyle çok sıkı iletişime geçmişler ve New York havası soluyarak New York sound’u icra etmişler. Solo bölümlerindeki hiyerarşiden, iletişimden ve etkileşimden müziği çok seven bu dört adamın sevdiği müziği kendi ana dili gibi icra edişlerindeki doğallığı duyuyorsunuz. Albümde Four, At Last, My Funny Valentine, Meditation, Blues For Smalls, Nearness Of You, New York, New York, When Sunny Gets Blue parçaları yer alıyor.

George Coleman Live at Smalls

Parça seçimlerinde yer alan Rodgers bestesi caz standardı My Funny Valentine, dinleyicinin her zaman çok sevdiği bir parça. Sakin bir balad formunda icra edilen parçada, her bir müzisyenin tecrübelerinin hissedildiği bir aranjman ile çalınmış. Bu parça Coleman’ın Miles zamanlarından bir parça. Aynı şekilde giriş parçası Four da bir Miles Davis parçası. Coleman’ın, Miles’ın Herbie Hancock, Ron Carter ve Tony Williams’lı dörtlüsünün anahtar isimlerinden biri olduğunu biliyoruz. Birlikte Seven Steps to Heaven, My Funny Valentine, Four ve Miles Davis in Europe albümlerini kaydetmişlerdi; ardından caz tarihinin en popüler kayıtlarından Maiden Voyage’ın kaydında da yer almıştı. 1964-74 arasındaki zaman diliminde Lionel Hampton, Lee Morgan, Elvin Jones, Charles Mingus, Betty Carter, Chet Baker, Shirley Scott, Charles McPherson, Cedar Walton ve çok daha fazla isimle çalışma fırsatı bulmuştu. Eğitimcilik yönü, eşlikçiliği, liderliği, sahip olduğu sayısız ödülle caz kültürünün var olmasındaki en güçlü temel taşlarından biri sıfatıyla Coleman’ın hayattayken onurlandırılması çok doğru bir hareket. Gücü, kuvveti yerindeyken bu denli kıymetli albümlerde üflemesine olanak tanınması ise caz geleneğine büyük bir saygı duruşu niteliğinde.

Coleman’ın kendi ifadelerine bakarsak B.B. King ile 1953 yılındaki Woke Up This Morning (My Baby She Was Gone) parçasındaki solosundan bu yana tekniği ve maceraperestliği çok ilerlemiş. Müzik kümülatif bir biçimde gelişiyor ve zaman ilerleme kaydettiriyor. Coleman, 1954’de Memphis’de 2 dolara sahne aldığı ev partilerinden bu güne koskoca bir caz tarihinin yazılmasına önderlik eden isimler arasında yerini aldı.

George Coleman Live at Smalls Jazz Club albümünde harika parça seçimlerine, birinci sınıf müzik işçiliğine, enfes swingli, tempolu parçalara, oldukça iyi bir ses kalitesi ile kaliteli bir prodüksiyon ile kayda alınmış tutku dolu bir performansın belgelenmesine tanıklık ediyoruz. Coleman’ın doğduğu topraklardan DNA’sına kodlanmış Memphis blues tonunu gelecek kuşaklara çok iyi aktaran bir kayıt. Aynı zamanda Spike Wilner’ın, bu projenin fikir babası olarak güçlü bir vizyon sahibi olduğunu kanıtlarken bununla birlikte yüksek kalibre müzisyenliğini de tekrar tekrar vitrine çıkarttığı nefis bir kayıt.

Albümü CELLAR LIVE sayfasından satın alabilirsiniz.

*

George Coleman Live at Smalls Jazz Club (Cellar 2023)

Spike Wilner, Joe Farnsworth, George Coleman, Peter Washington ( Photography by William Brown

There is a series that I have been following with admiration lately. Smallslive Living Masters Series. Within the scope of this series, live recordings of some of the jazz masters who have reached the highest level in jazz history were released via Cellar Live label. In the series, live recorded albums, each one more beautiful than the other, were released. Hopefully continues with more new ones. The recordings are produced by visionary musicians Spike Wilner and Cory Weeds. The project was funded by the SmallsLIVE Foundation, an important non-profit organization established in 2018 that contributes to the survival of musicians and the continuation of live music, especially during the pandemic period. Released albums so far are Jesse Davis – Live at Smalls Jazz Club, Dave Liebman – Live at Smalls, Sheila Jordan – Live at Mezzrow, Kirk Lightsey – Live at Smalls Jazz Club, Tyler Mitchell and Marshall Allen’s Sun Ra’s Journey and finally George Coleman – Live at Smalls Jazz Club.

Celebrating his 70th anniversary in his music career, the one and only George Coleman celebrated his 87th birthday on stage in 2022 with concerts at Dizzy’s, The Slide Door, Village Vanguard and Caramoor Jazz Festival. Naturally even if his breath is not as strong as it was in his 70s, his creativity in his solos and his inventiveness in diving into sound corridors is perfect for today’s youth generation sax players. In this album, which was recorded at Smalls Jazz Club on March 15th, 2022, Coleman is accompanied by highly experienced and wonderful accompanists Spike Wilner on piano, Peter Washington on bass and Joe Farnsworth on drums.

During the live performance, each member of the quartet communicated very closely with each other and performed the New York Sound by breathing New York Air. From the hierarchy, communication and interaction in their solo parts, you can hear these 4 gentlemen, who love music very much, in the naturalness of their performance as their mother tongue. The album includes the tracks Four, At Last, My Funny Valentine, Meditation, Blues For Smalls, Nearness Of You, New York, New York, When Sunny Gets Blue.

George Coleman ( Photography by Willam Brown)

My Funny Valentine, the jazz standard composed by Rodgers, is a piece that listeners always love. The piece, which is performed in the form of a calm ballad, is played skillfully as an arrangement in which the experiences of each musician . This piece is a piece from Coleman’s Miles days. Likewise, the intro piece Four is composed by Miles Davis. We know that Coleman is one of the key figures in Miles’ quartet with Herbie Hancock, Ron Carter and Tony Williams. Together they recorded the albums Seven Steps to Heaven, My Funny Valentine, Four and Miles Davis in Europe, and then he took part in the recording of timeless classic Maiden Voyage, one of the most popular recordings in jazz history. Between 1964-74, he had the opportunity to work with Lionel Hampton, Lee Morgan, Elvin Jones, Charles Mingus, Betty Carter, Chet Baker, Shirley Scott, Charles McPherson, Cedar Walton and many more. It is a very right move that Coleman is honored while he is alive, as one of the strongest cornerstones of the existence of jazz culture with his teaching, accompaniment, leadership and numerous honors and awards. It is one of the greatest services to jazz culture that his music is documented by a precious album like this while he is strong enough the perform.

Judging by Coleman’s own words, his technique improved a lot and adventurism have advanced a lot since his solo in B.B King’s 1953‘s Woke Up This Morning (My Baby She Was Gone). Music evolves cumulatively and time makes progress. Coleman has taken his right place among the pantheon that led to the writing of a whole jazz history, from the house party he performed in Memphis in 1954 for only $2.

In the George Coleman Live at Smalls Jazz Club album, we listen to a wonderful selection of tracks, first-class musical craftsmanship, exquisite swing and upbeat tracks, documenting a passionate performance recorded with a quality production with a very good sound quality. It is a record that transfers the Memphis blues tone encoded in the DNA of Coleman’s birthplace to future generations very well. At the same time, it is an exquisite recording where Spike Wilner not only proves that he has a strong vision as the originator of this project, but also he showcases his high-caliber musicianship over and over again.

You can buy the album from CELLAR LIVE.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 112 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir