Fred Hersch – Breath By Breath (Palmetto Records 2022)

İkonik piyanist-besteci Fred Hersch, pandemi 2020’nin başlarında dünyayı vurduğunda yeni teknolojilerin ve ileriye dönük yeni yolları erken benimseyen müzisyenlerden biriydi. Ama, şimdi hayat ve müzik yeniden birlikte yürümeye başladığından, canlı performans ve işbirliğine geri dönmeye en istekli icracılardan biri oldu, belki de ilki oldu. Ağustos ayında, bugüne kadar yaptığı en iddialı projelerinden birini kaydetmek için stüdyoya geri döndü: cazın ritmik yönelimleriyle yaylı çalgılar dörtlüsünü eşleştiren bir ilke imza attı; Breath By Breath’i yaptı.

Breath By Breath, piyanistin uzun süredir devam eden farkındalık meditasyonu pratiğinden ilham alıyor ve yeni sekiz bölümlü Sati Suite‘e odaklanıyor. Ancak albüm düşünsel bir derinlik ve parıltılı icralar içerse de, yalnızca keyifli bir rahatlama için ortam fonu olmaktan çok uzak. Breath By Breath’ın müziği, Hersch’in olağanüstü kariyeri boyunca yaptığı tüm çalışmalar gibi tamamen duygusal zenginlik üzerine kurulu melodileri içeriyor.

Büyük piyanistler sayılırken adı hak ettiği sıralarda yer almayan Fred Hersch’ü tanımak için eşsiz bir fırsat sunuyor Breath By Breath.

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir