Finlandiya’dan Yepyeni Bir Renk: Uusi Aika

Kuzey Avrupa’dan çıkan grupları rock, metal ve caz anlamında farklı değerlendiririm. Fakat özel olarak Finlandiya gruplarını, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan daha ayrı tutuyorum. Bu benim kulak doygunluğum ve bireysel duygularım ile ilgili; sanıyorum kulağıma daha folklorik geliyor.

Bugün sizlere Uusi Aika grubundan bahsedeceğim. Uusi Akai, Finlandiya’dan çıkan, yepyeni bir caz topluluğu. Kendi adlarını taşıyan, müstesna ilk albümleri We Jazz Records tarafından 25 Kasım 2022’de piyasaya sürüldü. Uusi Aika, 2022 yazında, Helsinki Odysseus Festivali’nde ilk performanslarını sergiledi. Hatta Finlandiya başbakanı, Sanna Marin’in de hiçbir konseri kaçırmadığı bu festivalde, grup izleyenler tarafından çok beğenildi.

Grubun müziğine gelince, içe dönük ve meditatif olarak tanımlanabilir. Esasen bu hikâyenin sadece kısa bir parçası. Enstrümanlar akustik ve sesler köküne kadar organik. Müziklerinin yavaş yavaş ortaya çıkan karakteri, akla bazı derin soyut elektronik müzikleri ya da zaman zaman deneysel dublaj keşifleri getiriyor.

Grup üyelerinden, grubun kurucusu, grupta geleneksel Fin sazları ve saksofon çalan Otto Eskelinen Bandcamp sitesi üzerinden yaptığı açıklamada şöyle diyor: “Son zamanlarda Fin halk müziği çalıyordum. Eski flütler gibi geleneksel enstrümanları daha çok kullanıyorum. Şimdi ise yeni beste arayışları içindeyken yeniden saksafona yöneldiğimi farkettim. Bunu küçük bir grup ortamında yapmak istediğimi hissettim. Bu hislerim ve yaklaşımlarım ile ilgili. Free caza bağlı bir şeyler çalmak ve belirgin bir melodik yaklaşımla yeni bir grup yaratmak istedim. Grubun sesinin yumuşak ve huzurlu olmasını istedim. Tamamı akustik. İlham aldığım nüanslar var Bunlar, Japon ses estetiği, yeni çağ müziği, 20. yüzyılın başlarındaki Fin sanat müziği, idol olarak da, Lester Young ve Jan Garbarek gibi caz devlerini sayabilirim.”

Albümde grubun kendi bestelerinden oluşan toplam yedi adet parça var. Şahsen kendim bir dinleyici olarak en çok, üçüncü sıradaki Ajelehtivat Pilvet bestesinden etkilendim. Her birimiz uzayda birer toz zerresi değil miyiz? Zaman bileşeni içerisinde, kendimize uygun mutlaka bir besteyi seviyor ve içselleştiriyoruz. Sanıyorum beni de, zamanın içinde bulunma olgusu içerisinde, bu beste etkiledi.

Peki sizinki hangisi?

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 62 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir