Canan Aykent

Kendinizi tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Canan Aykent. Müzisyenim. Vurmalı çalgılar çalıyorum. Yirmi yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir topluluktayım. Öncesinde çoğunlukla caz çalıyordum. Bir takım tuhaf tesadüfler sonucu kendimi devletin memur-müzisyeni olarak buldum. Cazla ilintim evde başladı diyebilirim. Frank Sinatra, Nancy Wilson, Ella Fitzgerald’ın plakları vardı, dinlenirdi. Lise yıllarında rock dinlerdim. Lise sonda Fransız Kültür Merkezi’nde seyrettiğim bir konserle rota caza döndü.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

Açıkçası dinlediğim ilk caz albümünü hatırlamıyorum.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Uzun zamandır caz hayatımda, adeta can yoldaşım gibi. Her zaman ona gerektiği özeni gösteremiyor olabilirim ama hep bir şekilde bazen üst bazen alt banttan akıyor.

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Farklıdır ama her müzik türü birbirinden farklıdır. Klişe olacak ama tabii başta doğaçlama var. Doğaçlama ve doğaçlamadaki maharet, bunun belli bir düzen içinde olması caza ayrı bir zorluk ve derinlik getiriyor bence.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Hiyerarşik bir sınıflama yapmak istemiyorum ama yukarıda belirttiğim gibi cazın kendi yapısı basit değil. Enstrümana hakim olmak, duygu dolu olmak vb yetmiyor. Tabii başka zor müzikler de var dolayısıyla caz hepsinden üstündür demek de pek doğru olmuyor.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Sarah Vaughan ilk aklıma gelen çünkü İstanbul’daki konserine biletim vardı hastalandı gelemedi ve bir daha hiç şansımız olmadı. En sevdiğim şarkıcıdır neredeyse… Bill Evans’ı görmek isterdim. Tabii Buddy Rich var… Liste uzar gider…

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Aklıma ilk davulcular geliyor haliyle. Andre Ceccarelli, Duduka Da Fonseca… hani dünya çapında…. Aslında artık kendi şehrimizde bile o kadar çok aktivite oluyor ki yetişemiyorum doğrusu. Pek çok şöhreti canlı dinlemek eskiye göre çok daha olanaklı.

Cazı bir enstrumanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Trompet ve kontrbas derdim. Puslu ve pes, insanın içine işleyen taraflarıyla. Hangi enstrüman diye düşününce bu ikisi hissettiğime sanki en uygun düştü.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Cazın hissettirdiği büyülü, efsunlu bir hava var. Aynı zamanda dışavuruma çok açık bir yapısı var. Adeta içinde yaşamak istediğimiz bir üst oluşum…

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

Dünyanın herhangi bir yerinde canımın istediği konser ve klüplere gitmek isterim. Plaklar alıp iyi bir hi-fi sisteminde dinlemek isterim.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 55 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir