Ali Aykaç

Kendinizi tanıtır mısınız? Cazla ilintinizi belirtebilir misiniz?

Ben Ali Aykaç. Müziğe küçük yaşta başladım. Ankara’da konservatuvarda piyano bölümünde okurken o yıllarda caz müziği ve diğer popüler türlerle yakından ilgilendiğimi söyleyebilirim.

O yıllarda klasik müzik eğitimiyle birlikte konservatuvarlarda başka müzik türlerine pek sıcak bakılmamasından dolayı gizli gizli, zaman ve fırsat buldukça caz çalmaya çalışırdım. Daha sonra bu bende tutku haline geldi. Kendimi caz müziğine vererek bu alanda çalışmalara başladım. Müziğin birçok türüyle uğraşıyorum. Zaman zaman performans çalışmalarıyla birlikte kendi stüdyomda beste, düzenleme ve kayıt çalışmalarına devam ediyorum.

Dinlediğiniz ya da sizde iz bırakan ilk caz albümünü hatırlıyor musunuz?

Dinlediğim ilk albüm sanırım Chick Corea’nın 1976 tarihli “My Spanish Heart”. Çok etkilenmiştim.

Cazın yaşamınızdaki anlamı nedir?

Caz benim için bir tutku; aynı zamanda bir yaşam şekli. Seslerle insanın kendisini ifade etme yöntemi. Konuşarak anlatamayacağımız bir çok duygu ve düşünceyi müzikle, cazla anlatabiliriz. Caz sonunu bilemediğiniz, sürekli geliştirebileceğiniz ve istediğiniz kadar değişiklik yapabileceğiniz fikir ve düşünce seremonisinin seslerle ifade edilmesidir.

Sizce caz diğer müzik türlerinden hangi yönleriyle farklıdır? Farklı mıdır?

Tabii ki farklıdır; caz doğaçlamaya dayalı bir müzik türüdür. Müzisyenin bilgi ve birikimini yansıtır. Ancak her müzisyen caz çalamaz, çünkü caz çalabilmek için iyi müzik bilmek, iyi enstruman çalmak ve daha önemlisi doğaçlama yeteneğine sahip gerek.

Sizce caz diğer müzik türlerinden üstün müdür? Neden?

Müziğe yukardan bakalım. Türleri birbiriyle kıyaslamak bence doğru olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim, öğrenmesi uzun zaman alan, uygulamada müzisyenin yaratıcılığına dayanan geniş kavramlı müzik türüdür.

Artık faal olmayan ya da ölmüş hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek isterdiniz?

Duke Ellington caz tarihinin gelmiş geçmiş en büyüklerindendi. Ama ben ona yetişemedim. Keşke…

Faal olan hangi müzisyeni ya da grubu canlı dinlemek istersiniz?

Diana Krall dinlemek hiç fena olmazdı. Michel Camilo yıllar önce Türkiye’ye gelmişti ancak gidememiştim. Aslında dinlemek istediğim o kadar çok isim var ki…

Cazı bir enstrumanla özdeşleştirecek olsanız, bu, hangisi olurdu? Neden?

Bu soru biraz acımasız oldu. Biliyorsunuz ben piyanistim.

Yapılması kolay değil, biliyoruz; ama tarifinin yapılması gerekirse, caz nedir?

Aslında bu konuda kitap yazabilirim. Şöyle söyleyebilirim; içinde istediğiniz gibi yüzebileceğiniz nefis bir su düşünün…

Sınırsız bütçeniz olsa cazla ilintili ne yapmak isterdiniz?

İstediğim müzisyenlerle grup ve ve orkestralar kurup aklımdan geçen her yerde konserler vermek; ülkemizde bir vakıf kurup caz müziğinin geniş kitlelere ulaşması için sınırsız sayıda etkinlik yapmak isterdim.

Dark Blue Notes

Editor

Dark Blue Notes 'in 55 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Dark Blue Notes ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir