Big Vicious: Türler Arası Kişisel Keşifler

Trompetçi Avishai Cohen, tarzıyla, kıyafetiyle, dövmeleriyle ilk bakışta dikkatinizi çekecek ve sahneye çok yakışan müzisyenlerden. Önceki albümlerinde sıkı swing eden maharetli bir müzisyendi ama son dönemde müzikal yönelimi farklılaştı. Her bir üfleyişi zamana yayılan icra sitiliyle yenilik arayışında bir çağdaş müzik üreticisi konumuna yöneldi.

Big Vicious, İsrailli trompetçinin Amerika’dan anavatanı İsrail’e taşındıktan sonra yarattığı bir grup. Eski dostların caz dışı müzik türlerinden topladığı müzikal lezzetleri yeniden aranje ettikleri ya da yeniden ürettikleri bir modern caz/rock projesi. Her bir müzisyenin getirdiği kendi müzikal estetiğine ve tercihlerine göre bir eklenti olduğu için, güzel-çirkin tartışmalarına kapalı tamamen Vicious vizyonunda öznel bir iş.

Ekipte gitarda Uzi Ramirez, gitar ve basta Yonatan Albalak, davulda Aviv Cohen, davul ve canlı örnekleme de Ziv Ravitz ile birlikte Avishai Cohen synth, efektler ve trompette yer alıyor.

Yonatan Albalak, Aviv Cohen, Avishai Cohen, Uzi Ramirez, Ziv Ravitz
Fotoğraf: Ben Palhov

Elektronika, ambient, pop-rock, trip-hop gibi türlere dokunan eklektik bir deneme Big Vicious. Kulağa yan yana söylendiklerinde bile garip tınlayan isimler Massive Attack’tan Beethoven’a kadar coverlar kapsayan geniş bir açık yaklaşım da Vicious vizyonunun ayrılmaz bir parçası. ECM’den yayımlanmış 2020 tarihli albümün en dikkat çekici parçası Teardrop’da ana motifin akışı, trompet solo ve elektronik alt yapılar çok sürükleyici.

Big Vicious, karmaşık motifleri değil zihin açıcı sürükleyici desenleri işlemeyi seviyor.

Cohen’i ülkemizde daha önce de izlemiş bir cazsever olarak kendisinin burada bir dinleyici kitlesi olduğunu biliyorum. Önceki albümlerinden çok farklı bir müzikal dili olan grup çağdaş caz severlerin keyif alacağını tahmin ettiğim bir akşam vaadediyor. 23 Ekim akşamı saat 20.00’de AKM Tiyatro Salonu’nda sizi bekliyor.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 171 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir