Dr. John’dan Anıtsal Bir Albüm

Piyanist, şarkıcı ve söz yazarı olarak çok değişik bir ses örgüsü oluşturmuştu ve bu ses örgüsünün temellerinde blues ve cazın yanı sıra boogie-woogie vardı; ama her şeyden önce taklit edilemez bir rock’n’roll…

Ben onu yıllar yıllar önce, The Band’in veda konseri kayıtlarından oluşturulan Martin Scorsese’nin kült filmi The Last Waltz’da görmüştüm. Robbie Robertson sahneye davet etmişti ve siyah gözlükleri, beresi, tüm yüzünü kaplayan sakalı, puantiyeli ceketi ve pespembe ve değişik papyonuyla dikkatimi çekmişti. Bu imajı belki de konserde yer alan Neil Young, Joni Mitchell, Bob Dylan ve Van Morrison gibi diğer efsanelerden ayıran önemli özelliğiydi.

Bir diğer özelliği de yukarıda ismi sayılanlardan farklı olarak onun bir piyano adamı olmasıydı ve The Band eşliğinde piyanosunun başında yorumladığı şarkının ismi ise Such A Night’dı.

Ne yazık; bir özür borçluyum bu piyano adamına, hep ihmal ettim pek de farkında olmadan.

Evet; bir piyano adamı olarak rock tarihinin en eksantrik ve yetenekli kişiliklerinden birisiydi ve tekrarlıyorum hep ihmal ettim onu.

Ve sonra bir baktım yitip gitmiş bu ilginç kişilik.

Evet; asıl adı Malcolm John Rebennack Jr. 1968 yılında yayınlanan Gris Gris aynı zamanda zirve albümü olarak kabul ediliyor. Bu ilk albümde 19. Yüzyıldan bir vudu dininden esinlenerek bir karakter yarattı kendisine ve bu kahramanın ismiyle rock tarihindeki yerini aldı.

Bu isim hepinizin bildiği gibi Dr. John’du; Dr John olarak gerçek bir efsaneydi ve 2019 yılında yitirdik onu.

Dr. John, kariyeri boyunca kaydettiği 30 albümden sonra sonun yakın olduğunu bir vudu doktoru olarak anlamıştı belki de ve ölümünden sonra piyasaya sürülecek son bir albümün kayıtlarına başlamıştı.

Çok garip bir şekilde hayat ona bu albümü tamamlama fırsatı vermişti.

Dr John’un ölümünün ardından tam 3 yıl sonra geçtiğimiz günlerde dinleyicisiyle buluşan albüm Things Happen That Way adını taşıyor.

2018 yılını kapsayacak şekilde Dr. John’un memleketi New Orleans’da kaydedilen Things Happen That Way, country klasiklerini Dr. John dokunuşuyla genç kuşaklara aktarıyor. Başka bir ifadeyle, Amerika’ya özgü country mirası genç nesillere çizgi üstü bir olgunlukla aktarılmış oluyor Dr. John tarafından.

Hank Williams’dan I’m So Lonesome I Could Cry ve Ramblin’ Man, Jack Clement‘dan Johnny Cash yorumuyla hafızalarımıza kazınan Guess Things Happen That Way ve Willie Nelson‘ın Funny How Time Slips Away albümde yer alan klasiklerden ve Dr. John yorumuyla dinlemek insana huzur veriyor.

Ayrıca, albümde Willie Nelson’ı, Dr John ile Gimme That Old Time Religion isimli şarkıda düet yaparken dinlemek olağanüstü diyebilirim.

Dikkatimizi çeken bir diğer şarkı ise bir Travelling Wilburys klasiği olan End of the Line; bu şarkıda eşlikçi olarak Aaron Neville’ı görmek ise gerçek bir sürpriz.

Albümde yer alan Holy Water ise, Dr. John şarkı yazarlığının kusursuz son örneklerinden.

Dr. John’ın Country türüne gerçek bir saygı duruşu niteliği taşıyan bize bıraktığı bu miras olarak ortaya çıkan Things Happen That Way’e kayıtsız kalmayalım.

Bülent Seyitdanlıoğlu

Bülent Seyitdanlıoğlu, hakim emeklisi bir hukukçu ve her şeyden önce iyi bir müzik dinleyicisi. 9 yıldan bu yana Radyo ODTÜ'de Kulak Misafiri isimli programı hazırlıyor ve sunuyor. Rock'n'roll'un bir yaşam tarzı olduğuna inancı ise sonsuz. Ona göre müzik büyük bir disiplin ve ciddiyet demek.

Bülent Seyitdanlıoğlu 'in 22 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Bülent Seyitdanlıoğlu ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir