Best of Metal

Albümün tanıtım metnine erişmek için görseline tıklayın.

֍

Arch Enemy – Deceivers

Arch Enemy, 12 Ağustos 2022’de Century Media etiketiyle, on birinci stüdyo albümleri ‘Deceivers’ı piyasaya sürdüler. İsveçli melodik death metal grubu Arch Enemy’nin hayranları Deceivers’ı yere göğe koyamadılar. Bu albümün çıkması için uzun süre bekledikten sonra grup ve dinleyici kitlesi, sonuçtan oldukça memnun. Albümde favori parçalarım, The Watcher ve Deceiver, Deceiver. Her iki parça da son derece keyifli riffler ve enerjiyle dolu. Enerji hepimize gerekli.

֍

Architects – The Classic Symptoms of a Broken Spirit

İngiliz metalcore grubu ARCHITECTS , eleştirmenlerce oldukça beğenilen, 2021 albümü “For They Wish to Exist”in ardından, 21 Ekim 2022’de onuncu stüdyo albümleri “The Classic Symptoms of a Broken Spirit” i yayınladı. Albüm bağımsız plak şirketi Epitaph aracılığıyla çıktı. Sürekli şekil değiştiren iç ruhlarına sadık kalan grup, yeni albümlerinde, endüstriyel ve elektronik soundu daha fazla kullanarak, bir yenilenme içine girmişler sanki. Architects, dünyada en etkili metal gruplardan biri olarak gösteriliyor. Bu etkiyi, hiç eksilmeden, son albümlerini dinledikten sonra yine hissetmek çok güzel.

֍

Five Finger Death Punch – AfterLife

Dürüstçe söylemek gerekirse, groove metal ve thrash erbabı 5FDP, müzik arenalarını, pek çok öznel duruştan bağımsız doldurabilen ve benzersiz ses kimliklerine tamamen hakim olan bir grup. Ve grubun yepyeni 9. stüdyo albümü AfterLife’ta alamet-i farikası olan yumruk pompalayan metal, daha deneysel sulara beklenmedik bir yolculuğa çıkarıyor dinleyenleri. AfterLife albümünde, Five Finger Death Punch, tekerleği yeniden icat etmiyor olabilir, ancak kesinlikle yeni bir yumruk atıyor.

֍

Ghost – Impera

2008 yılında kurulan İsveçli heavy metal grup Ghost, 5. stüdyo albümleri Impera’yı Capitol Studios etiketi ile 11 Mart 2022 de piyasaya sürdüler. Teatral sahne duruşları, kostümleri Ghost’u olabildiğince öne çıkarıyor. Hiç şüphesiz Impera şimdiye kadar ki en iyi Ghost albümü. Grup bu albümle, dünyanın dört bir yanında müzik haber kanallarında, manşetlere yükseldi ve müzik eleştirmenlerinden tam not aldılar.

֍

Korn – Requiem

Nu-Metal’in usta temsilcisi Korn, on dördüncü stüdyo albümleri “Requiem”i 4 Şubat 2022’de Loma Vista ve Concord etiketiyle piyasaya sürdü. Albümde solist Jonathan Davis, çoğu kişinin sadece kıskanmaya devam ettiği bir ses aralığı ve duygu derinliği ile tipik olarak taklit edilemez, çok yönlü bir performans sergiliyor. KORN bu albümde sanki kaotik bir patlamanın habercisi gibi. Bu, Korn’un daha önceden sunduğu ışıltılı pırıltılar, yıldızlı ambiyans ile tam bir tezat oluşturuyor. Parça listesi arasında öne çıkan Let the Dark Do the Rest ve Penance for Sorrow gerçekten muhteşem olmuş. Sadeleştirilmiş bir ses ve analog kayıt ile grup, 2022 yılına yine damgasını vurdu.

֍

Lamb of Gods – Omens

Lamb Of God’ın başarı öyküsü 1999 yılında başladı. Yeni milenyumun başlangıcından bir yıl önce grup adını değiştirdi. Burn The Priest, Lamb Of God oldu. Yeni isimleriyle, 22 yıl önce ilk albümleri ‘New American Gospel’i yayınladılar. O zamandan beri Lamb Of God müzik piyasasında ve rotalarından şaşmadan ilerliyorlar. “Omens”, Richmond, Virginia’lı bu müzisyenlerin, onuncu stüdyo albümü ve güçle dolup taşan on şarkı içeriyor. Ayrıca ‘Omens’in adı, bir kilitlenmeden yola çıkılarak oluştu. Sonuç kesinlikle dinlemeye değer.

֍

Lorna Shore – Pain Remains

New Jersey merkezli, amansız Progressive/Symphonic Deathcore grubu Lorna Shore , 2009 yılında kurulduğu günden, bu yana parlamaya devam ediyor Son albümleri Pain Remains ile 2022 yılına damga vurdular. Başyapıtları olan bu albüm, onları master seviyeye taşıdı. Yapım, mastering, miksaj ve mühendislik Josh Schroeder imzası ile piyasaya sürüldü. Pain Remains, kariyerlerindeki dördüncü stüdyo albümü ve gitarist Adam De Micco ve davulcu Austin Archey ile birlikte dünyada yeni standartlar belirleyen solist Will Ramos, gitarist Andrew O’Connor ve basçı Michael Yager’ın yer aldığı bir albüm oldu. Yaptıkları rock ve metal müzik kulağa kesinlikle ağır, yakıcı ve destansı geliyor.60 dakikalık birinci sınıf deathcore’u senfonik olarak dinlemek benim için paha biçilemez ölçüde güzel. Başka bir deyişle, Lorna Shore’u kesinlikle dünya çapında modern metal müziğinin itici ya da çekici güçlerinden biri haline getirecek ve kesinlikle yılın en iyi sürümleri arasında yer alan bir albüm olan Pain Remains ile kendinizi şımartınız.

֍

Machine Head – Of Kingdom and Crowin’

Eski Vio-lence gitaristi Robb Flynn, 1991’de Machine Head’i kurduğunda, thrash metal düşüşteydi. Death metal, grunge ve nu-metal ortaya çıkıyordu. Tüm bu akımlar yavaş yavaş ivme kazanıyorken, 80’lerin thrash metali ivme kaybediyordu. Ancak Machine Head, bu dezavantajları tek bir riff ile paramparça etti ve ‘Davidian’ı dinleyen herkes neden bahsettiğimi anlamıştır. 2022 çıkışlı, “OF KINGDOM AND CROWN”‘, Robb Flynn ve grubun neden uzun süredir çağdaş thrash metalin öncüsü olduklarını ispatlayan, bir Machine Head albümü. Bu albüm her dinleyişte büyüyor ve yükseliyor. Nakaratlara ayak uydurmamak neredeyse imkansız.

֍

Megadeth – The Sick, the Dying… and the Dead!

“The Sick, The Dying And The Dead”, Thrash Metal efsanesi Megadeth’in 16. stüdyo albümü olarak 2 Eylül 2022 tarihinde piyasaya sürüldü. Albüm çıkmadan önce son bir kaç yıldır grup içinde yaşananlar ve grubun “Tebdili elemanda ferahlık vardır.” atasözünü haklı çıkaran, drift hareketlerle aldığı kararlar, Megadeth’i yeniden diriltti. Tabii Mustaine’in kanseri yenmesi de çiçek gibi bir haberdi. Basçı David Ellefson’ın cinsel taciz iddialarının ardından projeden çıkarılmasıyla, 60 yaşındaki Mustaine geriye kalan tek orijinal üye oldu. 12 kışkırtıcı şarkı ile albüm, T-Boy Records etiketi ile çıktı. Albüm kapak tasarımı Jocsh Graham’a ait. Davulcu Dirk Verbeuren’ın yer aldığı ilk, gitarist Kiko Loureiro’nun yer aldığı ikinci Megadeth albümü. Kurucu basçı David Ellefson, gruptan atılmadan önce kaydedilen bas bölümleri, Testament’ten Steve Di Giorgio tarafından yeniden kaydedildi. Kısaca, Dave Mustaine mucize gibi bir adam ve halkı thrash ile besliyor.

֍

Ozzy Osbourne – Patient Number 9

Osbourne’un eleştirmenlerce beğenilen, dünya çapında liste başı olan 2020 albümü Ordinary Man’den sonra, 9 Eylül 2022 tarihnde, 13. solo albümü “Patient Number 9” piyasaya çıktı. Ağır, vurucu, tarihi bir Ozzy Osbourne kaydından isteyebileceğiniz her şey ve belki daha fazlası bu albümde mevcut. Ozzy, podüktör olarak Andrew Watt ile ikinci kez çalıştı. Black Sabbath’ın kurucu ortağı, gitaristi ve riff ustası Tony Iommi , tarihinde ilk kez Ozzy ile grup dışında bir projede yer aldı. Albümde ayrıca Jeff Beck, Eric Clapton, Pearl Jam’den Mike McCready ve parçaların çoğunda çalan, uzun süredir sağ kolu ve altı telli canavarı Zakk Wylde’de var. Albümün büyük bir bölümünde, Red Hot Chili Peppers’tan Chad Smith davulda yer alıyor. Foo Fighters’tan merhum Taylor Hawkins de üç şarkıda davul çalıyor. Metallica’dan, eski dost ve bir zamanlar OZZY grubu üyesi olan Robert Trujillo, Guns N ‘ Roses’tan Duff McKagan ve Jane’s Addiction’dan Chris Chaney de bas gitarda albümün eşlikçileri. Muhteşem bir kadro ve albüm, daha fazla ne demeliyim?

֍

Rammstein – Zeit

Rammstein, ‘Zeit’ ile diskografilerine mükemmel bir yeni albüm ekledi. Sekizinci stüdyo albümü olarak 29 Nisan 2022 tarihinde, Universal Music etiketiyle yayınlanan Zeit eleştirmenlerce tam not aldı. Grup, bunca yıldan sonra hala taze ve dinamik. Yirmi yılı aşkın bir süredir, kendilerini sürekli olarak yeniden keşfetme becerisine sahipler. 1994 yılında çıkardıkları ilk albümleri, doğrudan dinleyiciye hitap eden bir temaya sahipti. İlginçtir, son albümlerinin son şarkısı olan “Adieu” “Elveda” da direkt dinleyiciye hitap ediyor. “Güneş bile yanacak / Ama yapma Endişelenme, seninleyiz / Son bir kez böyle şarkı söylüyoruz / Elveda, güle güle / Son yolu yalnız yürümelisin / Son bir şarkı, son bir öpücük / Mucize olmayacak / Elveda, hoşçakal, hoşçakal / Seninle zaman güzeldi.” Dilerim bu bir veda değildir ve manidar bir anlam taşımıyordur. Çünkü Rammstein’ı seviyoruz.

֍

Slipknot – The End, So Far

Nu-metalin tanrılarından SLIPKNOT, yedinci stüdyo albümleri “The End, So Far”ı 30 Eylül 2022’de Roadrunner Records etiketiyle piyasaya sürdü. Eski bir Slipknot hayranıysanız, bu albümde sevdiğiniz stilde şarkıları bulacaksınız. Yumuşak ve sert şarkıları “The End, So Far” albümü içinde bir araya getirerek, Corey Taylor hayranlarının gözünde taht kurmayı yine başardı.

֍

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 64 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir