Aklını Yitirmiş Zamanlar: Bob Dylan

Columbia/Legacy Bob Dylan‘ın arşivini deşmeye devam ediyor. Bootleg serisinin 17’ncisi Dylan’ın 1996-97 yılları arasını, özel olarak da Grammy ödülü aldığı Time Out of Mind albümüne dair daha önce yayınlanmamış kayıtları içeriyor.

27 Ocak’ta piyasaya verilecek olan bu setin iki ayrı sürümü olacak. Standart sürüm 2 CD ya da 4 plak; deluxe sürüm ise 5 CD veya 10 LP içeriyor. Benim gibi Dylan delilerinin uzun zamandır beklediği bir bootleg bu.

80’li yıllarda muhteşem Empire Burlesque ve ehişte Infidels haricinde çıkardığı albümler hem Dylan delileri hem de eleştirmenler tarafından çok eleştiri almıştı. Beklenmedik şekilde 1989’da prodüktör koltuğuna Daniel Lanois‘i oturunca par excellence Oh Mercy! ve ardından yayınladığı 2 solo akustik albümle kariyerindeki ikinci zirvesine ulaşan Dylan 30 yıldan bu yana muazzam şarkılar yazıyor ve prodüksiyon açısından da mükemmel denecek kayıtlar yayınlıyor.

1997’de yayınlanan yine Lanois prodüksiyonu Time Out of Mind sanatçının bana kalırsa en az 60’lardaki albümleri kadar güzel bir albüm. Benzer şekilde en az o dönemdeki kadar iyi bir grupla çalıyordu.

Albümle ilgili kısa bir yazıyı okumak isterseniz şu Instagram gönderisine göz atabilirsiniz.

İşte Fragments: Time Out of Mind Sessions (1996-1997) bu zirve dönemindeki canlı ve stüdyo kayıtlarını içeriyor. Yayınlanan ilk klip söz konusun albümün açılış şarkısı olan Love Sick‘in alternatif bir kaydı. Bilmeyenlere söyleyelim, orijinaline ne ritm ne de mood olarak benzemiyor ve tek kelimeyle bu versiyon da enfes! Zaten Dylan dünyasının tuhaflıklarından birisi de albümlerine almadığı kayıtlarının büyük çoğunluğunun en az aldıkları kadar hatta bazı durumlarda onlardan da iyi oluşudur.

Fiziksellerini almaya paramız yetmez ama müzik platformları ne güne duruyor?

Turgay Yalçın

Yayın Yönetmeni, Kurucu Ortak, Yazar, Radyo Programcısı.

Turgay Yalçın 'in 178 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Yalçın ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir