…ve karşınızda Kuhn Fu!

Avrupa menşeili yeni dönem caz gruplar, vokaller dönem dönem beni yakalıyor ya da ilgimi çekebiliyor. Kimse adına konuşmak, hüküm vermek gibi bir niyetim yok. Belki, pek çoğumuz için bu geçerli olabilir. Beni etkileyen anlık nüanslar neler diye düşündüm geçenlerde. Bir grubun tabanında yer alan doluluk hissi sanıyorum etkiliyor beni. Pek tabii tırnak içine almama gerek yok, tanıdınız artık beni. Yeme-içme kültürü de direkt içine alıyor ruhumu.

Ve, ve, ve!…Gelelim sadede. Dikkat! Dikkat!… Hanımlar beyler, merdivenden kayanlar, kaytan bıyıklı, sırma saçlı, al yanaklı, bal dudaklı, yüce yürekli, alçak gönüllü Dark Blue Notes okuyucuları işte karşınızda Kuhn Fu!

Groningen’de konservatuar öğrencisi iken tanışan Kuhn Fu üyeleri, 2012 sonbaharında bu tatlı grubu kurdular. İlk konserlerini de Kasım 2012 tarihinde verdiler. Bu yıl onuncu yıllarını kutluyorlar. Yaptıkları müziği kendileri, paranoyak, progresif, punk caz olarak nitelendiriyorlar.

Kuhn Fu, önce quartet olarak kuruldu. Gitarda Christian Kühn, basta Esat Ekincioğlu, bas klarnette Ziv Taubenfeld ve davulda da Lav Kovac yer alıyordu. 2017 yılında Lav gruptan ayrıldı. Davulcu olarak, Lav yerine, George Hadow gruba dahil oldu. 2018 yılında ise tenor saksofoda John Dikeman katıldı. John gruba önce substitute olarak eklendi. 2019 yılından günümüze ise kadrolu saksofoncu olarak yer alıyor. Yine tenor saksofoda ve klarnette Tobias Delius var. Geçtiğimiz yıl, bariton saksofonda, Sofia Salvo da kadroya girdi. Grubun üflemeli enstrümanları böylelikle artmaya başladı.

İlerleyen yıllarda, grup merkez üssünü Berlin’e taşıdı. Grup üyeleri hali hazırda Avrupa’nın farklı şehirlerinde yaşıyor. 2013 yılından beri hiçbiri aynı şehirde değil. Sadece turne zamanları buluşuyorlar. Yirmi dört ülkede, üç yüzün üstünde konserde çaldılar ve çalmaya devam ediyorlar. Son dönemde, Ziv’in küçük bir çocuğu olduğu için her turneye ya da konsere katılamıyor.

Line-up’ları konserden konsere değişebiliyor. Son 2 senedir genellikle quintet çalıyorlar. Örneğin son turnelerinde, ilk dört konser Ziv’le, “orijinal kadro” quartet; son üç konser John’la quintet olarak gerçekleşti.

Grubun isim hikayesi, Christian Kühn’in bir facebook drunk postuna dayanıyor. Christian soyadından hareketle, “King Kuhn” diye bir post atıyor. İtalyan bir arkadaşı altına KUHN FU yazıyor. Böylelikle grubun adına feyz oluyor.

Diskografileri kuhnfumusic.bandcamp.com adresinden takip edilebilir. Ben tanımanız açısından, albümlerini buraya da sıralayarak yazmak istiyorum.

  • Live at Atelier il Sole in Cantina (Live EP: Cantina Records, 2013)
  • Kuhnstantinopolis (cantina records 2015) (Istanbul’da kaydedildi.)
  • Kuhnspiracy (Unit Records 2017)
  • Chain the Snake (Berthold Records 2019)
  • KUHN FU IX – Tantalos (Single – Berthold Records 2022)
  • Jazz is Expensive (Berthold Records Ekim 2022)
  • Live in Saalfelden (Berthold Record Ekim 2022)
Kevin Gruetzner Fotografie

Tüm kompozisyonlar Christian’a ait. Birkaç parçada Ziv’in ve Esat’ın co-composer çalışmaları var. Genelde grup üyeleri çaldıkça müzikleri şekil alıyor. Bir nevi doğaçlama ustalıklarını konuşturuyorlar. Duke Ellington, Shostakovic, Stravinsky, Kurt Weill, Beethoven, Led Zeppelin, Megadeath, Mars Volta gibi pek çok isimden ve gruptan ilham alıyorlar.

Kuhn Fu’nun müzisyenlerinin işlerini yaparken gösterdikleri büyük coşku stüdyoda ve sahnede aynı. Kuhn Fu Band, sayıca kalabalık olmalarına rağmen, mükemmel bir şekilde koordine oluyorlar. Ortak olarak hareket ediyorlar ve doğaçlamaları da grubun adına yakışır nitelikte akıyor.

Gelenekçilikten oldukça uzak tınıların hissedildiği, bu enteresan grup ile, önce ve hemen müzik portalları üzerinden tanışmanızı tavsiye ediyorum.

Keyifli dinlemeler dileği ile.

Grubun albümlerini Bandcamp’de dinleyebilir ve satın alabilirsiniz.

https://kuhnfumusic.bandcamp.com/

Mine Gürevin

Yeme içme kültürüne düşkün bir matematikçi. Fermantasyon etkisinde müzik yazıları üretmeyi seviyor.

Mine Gürevin 'in 63 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Mine Gürevin ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir