33. Akbank Caz Festivali Sissoko / Segal / Parisien / Peirani “Les Egarés”

33. Akbank Caz Festivali kapsamında 3 Ekim akşamı izleyeceğimiz Sissoko / Segal / Parisien / Peirani  bu yıl ACT Müzik etiketiyle “Les Egarés” isimli bir kayıt yayımlamıştı. Korada Ballaké Sissoko ve çelloda Vincent Segal’e eşlik eden Vincent Peirani akordeon virtüözü ve soprano saksafonun yaratıcı ismi Émile Parisien’den oluşan dörtlü dünya kültürlerinin müzikle tek dil ve tek bedene bürünebileceğinin müzikal sağlaması niteliğinde. 

4 beden tek ruh

54 dakikalık albüm birbirinin içerisine akan hikayelerle oluşan bir oyun alanı, bir müzikal yaşam odağı, sesleri çaprazlama ve türleri aşma sanatında yıllardır üstün başarı gösteren Sissoko ve Segal’in yaşadığı şiirsel bir sığınak. ACT’in yıldız müzisyenlerinden ikisi Parisien ve Peirani yıllardır pek çok projede birlikte çalışmanın kazandırdığı ortak dil birliği ile bu sığınağın çapını dinleyicilerinin tüm evrenlerini içine alacak kadar genişletiyorlar. Sonuç mu? Albüm notlarında kendilerinin de ifade ettiği gibi 2 artı 2 eşit değildir 4. Yani klişe bir söylemle olsa da kelimenin müzikal karşılığı ile 4 beden tek ruh.

Biraz caz, daha ziyade dünya müziği, bir tutam oda müziği, minik bir esinti avangart, ama hepsinden biraz biraz aynı tencerede kavrulmuş bir iksir Les Egarés. Kulaklara bazen tek tek gelen bazen birbirine karışan tüm enstrümanların ruhlarımıza saplandığı bir büyü. 

Virtüözlükte buluşmuş 4 suç ortağının kendilerini sanatlarında ele verdiği, birbirini dinlemenin hem basit aynı zamanda elzem bir erdem olduğunu duyumsayacağımız bir müzik deneyimi.

Dörtlünün ilk buluşması Haziran 2019‘da Les Nuits de Fourvière Festivali‘nde açık havada güzel bir ortamda NØ FØRMAT firmasının 15. yıldönümünü kutlamaları sırasında gerçekleşmiş. Vincent Segal ile aralarında Ballaké Sissoko, Vincent Peirani ve Émile Parisien’in de bulunduğu seçkin müzisyenleri bir araya getirerek spontane bir dışavurum olarak performans icra etmişler. Albüm kaydı ise bu doğaçlama akşamının hissettirdiklerinin gölgesinde kayda alınmış. 

3 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonun dolduracak bir salon dolusu mutlu müziksever, müzikleriyle Afrika’dan Avrupa’ya uzanan dörtlünün müziklerini dinlerken cazın bir türden ziyade bir müzik yapma tavrı olduğuna dair ipuçlarını dinleyecek. 

Konsere BURADAN bilet alabilirsiniz.

33. Akbank Caz Festivali içeriklerimiz BURADA.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 174 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir