Vaynıloğulları Akra Jazz Talks Sahnesinde!

20 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 6. Akra Caz Festivali önemli sanatçıların konserlerinin yanı sıra muazzam bir şehirli kültür buluşmasına da ev sahipliği yapıyor olacak. Birbirlerine en çok yakışan üç tema “Şehir, Caz, Festival” memleketin kültür-sanat hayatını ileri taşıyan 4 Atlı Şövalye tarafından masaya yatırılacak. Espiriler, hatıralar, eğlenceli ve öğretici anektodlar birbiri ardına sökün edecek. 

6 Ekim tarihinde saat 14.00’de Akra Hotels içerisinde yer alan Urban Social Lounge’da gerçekleşecek kültür sohbetinde sıkı dostlar IKSV Genel Müdürü Görgün Taner, gazeteci ve radyo programcısı Kanat Atkaya, IBB Kültür A.Ş Genel Müdürü Murat Abbas ve yazar, programcı Yekta Kopan namıdiğer Vaynıloğulları ilk defa izleyici karşısında bir sohbete çıkıyor. Takipçileri sosyal medya paylaşımlarından keyif dozu yüksek muhabbetin nerelere evrileceğini az çok kestiriyor olabilir ama söz konusu Vaynıloğulları olunca beklentiler de yükseliyor.

Akra jazz web sitesindeki tanıtıma bakılırsa müzik, kitap ve gastronomi üzerine sık sık bir araya gelen dostlar olarak tanıtılmışlar ama ben kendilerini takip eden ve örnek alan bir müzik insanı olarak bu dört isimin bendeki karşılıklarından ve bu sohbeti neden kaçırmamanız gerektiğini sizlere anlatacak 1-2 husustan bahsetmek isterim.

Şehre cazı getiren en güzel festivallerden Akra Caz Festivali çatısında gerçekleşecek Akra Jazz Talks Sahnesinde bir şehir müziği olarak caz konusu mevzunun çekirdeğini oluşturacaktır eminim. Vaynıl (plak) cazın ve müziğin en rafine formda vücut bulduğu fiziksel bir bedene kavuştuğu eşsiz bir ilgi merkezi. Bu beyler müzmin birer plak avcısı, birer şehirli maceracı, birer güzel yaşam erbabı. Festival ise şehirli müzikseverin şehrin en tatlı nimetlerine kavuşabildiği sınırlı süreli, sınırsız keyifli etkinlikler serisi.

Söyleşinin katılımcıları ülkemizde festival, caz  ve şehir konusunda konuşmaya ehliyeti en üst düzeyde olan kanaat önderleri. Bu beyler “İyi müzik nedir? Festival nasıl yapılır? Şehrin keyfine nasıl varılır?” sorularının yanıtlarını en iyi bilenlerden. Benim de birlikte bir sergi için iş üretme gururu yaşadığım, sunumundan keyif ve ilham aldığım, yıllarca yazdığı yazılardan ve yönlendirmelerinden faydalandığım ve meydana gelmesinde emek verdiği festivalde hayat boyu unutmayacağım anlar yaşadığım 4 müstesna isim. 

Yekta Kopan yazdığı kitaplarla binlerce kültür-sanat takipçisine pusula olmuş bir isim olmanın yanı sıra sahne supleksi tarif edilemeyecek kadar yüksek bir sözel ifade ustası.

Görgün Taner, memleketin en köklü kültür sanat kurumlarından başında olan IKSV’nin bugün bulunduğu noktanın baş mimarı. Vizyonuyla ve yaşam görüşüyle pek çok kültür-sanat takipçisinin hayatlarına dokunacak festivallerin arkasındaki tecrübeli akıl.

Murat Abbas, İstanbul Kültür A.Ş Genel Müdürü sıfatıyla İstabul’da bugün İBB Kültür AŞ çatısı altında beğeniyle takip ettiğimiz tüm etkinliklerin altında imzası olan isim. İflah olmaz bir plak ve kitap koleksiyoneri.

Kanat Atkaya ise memlekette bir eşi daha olmayan bir bilgi hazinesi, ayaklı kütüphane, müzik gurmesi. Festivallerin, plak dükkanlarının, efsane müzisyenlerin ekosisteminde soluk almaya alışık duayen bir gazeteci. Bu beyler kültürün çoraklaştığı bu memlekette önemli bir boşluğu dolduran isimler.

Bir dost tavsiyesi; bir maniniz yoksa 20 Eylül – 7 Ekim arasında yolunuzu Antalya’ya düşürmeye çalışın lütfen. Çünkü Akra’ya geldiğinizde başınızı nereye çevirseniz bir etkinlikle karşılaşacaksınız. Akra Caz Festivali sahnesinde birbirinden önemli dünya yıldızlarını Beydağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde canlı izleyin. Aynı tarihte tam 12 gece boyunca Akra Hotels içerisinde yer alan 251 Social Club‘ta gerçekleştirilecek 251 Jam Sessions’da girişin ücretsiz olduğu doğaçlama gecelerinde yerli caz sahnesinin dev isimlerinden bazılarını izleyin. Ve Başka ol’dan satın aldığınız keyfinize göre bir kitabı koleksiyonuna ekledikten sonra 6 Ekim’de saat 14.00’de Akra Jazz Talks sahnesinde Vaynıloğullarının muhabbetini izleyin.

6. Akra Caz Festivali’nin programından tüm detayları BURADA yazmıştım.

Burak Sülünbaz

Co-Founder, Jazz Writer // Kurucu Ortak, Caz Yazarı

Burak Sülünbaz 'in 173 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Burak Sülünbaz ait tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir