Tek Tek Basaraktan: Yeni Çıkan Caz Teklileri

ENGLISH IS HERE!

Pop dünyasına egemen olan şu single işi caz âleminde de karşılık bulmakta gecikmedi. Uzun zamandır saygın caz sanatçıları bile albüm daha çıkmadan, albümün ateşini yolladıkları bir parçayla arz-ı endam ediyorlar artık. Tek tek basaraktan piyasaya tanıtılan bu albüm habercisi yolluk parçalar, albüm hakkında fikir vermekle kalmayıp, dijital müziğin itici gücü olmaya da başladılar. Albümü beklerken önden servis edilen bu atıştırmalıklar damakta az da olsa bir tat bırakıyor ve piyasaya bir hareket, bir tazelik getiriyor.

Dijital platformların günlük tüketim ihtiyacından doğan bu hareketlilik, tapas barlarını hatırlatsa da, yeni candır diyenlere cenneti sunuyor bir anlamda. Ben daha çok albüm dinlemekten yana olan bir müziksever olsam da, bir röntgenci gibi, gizli gizli bu teklilere göz atmadan duramıyorum, garip bir iştahla. Bir dönemin tek tekçi barlarında bir akşamüstü keyfi gibi olsa da, ben albüm yolu gözlemeye devam diyorum.

2023 de bu açıdan hayli verimli geçiyor. Tekliler ard arda yayınlanıyor ve ben onlara teker teker gelin, diyorum…

İşte size birkaç örnek…

The Modern Jazz Trio & Jerry Bergonzi – Theme for Ernie (Amm 2023)

The Modern Jazz Trio & Jerry Bergonzi 2023 Mayıs ayında Transformation’la dinleyiciyle buluşmalarının hemen ardından Temmuz ayında yepyeni bir tekliyle çıka geldiler: Theme for Ernie.

Standard Gonz (1991), Tenorist (2007), Saxology (2009) ve Spotlight On Standards (2016) gibi unutulmaz birçok albüme imza atan ve yetmiş beş yaşını aşan Bergonzi üretmeye devam ediyor.

Coltrane’in en sevilen baladlarından biri olan parça, arkadaşı Ernie Henry için yazılmıştı. 1959 tarihli Soultrane albümünde yer alan parçada John Coltrane’e Red Garland piyanoda, Paul Chambers basta ve Art Taylor davulda eşlik etmişlerdi. Yaşayan en önemli tenorlardan biri olan Bergonzi Jerry on Red’de (1988) Theme for Ernie’yi hayli özgür bir tarzda yorumlamış olsa da, bu yeni yorumda Jerry Bergonzi’ye The Modern Jazz Trio eşlik ediyor. Beş dakikalık bu yorumda hayli yüksek perdeden ve Coltrane duygusallığından uzak ama tutkulu ve yakıcı bir çığlığı andıran Bergonzi notalarıyla baş başayız. Kesinlikle dinlenmeli. Ama bir Coltrane finali beklemeden.

Keyon Harrold – Don’t Lie (Concord Jazz 2023)

Amerikalı trompetçi ve besteci Keyon Harrold, genç yaşta caz dünyasında dikkat çeken yeteneklerden biri. Don Cheadle’ın Miles Davis biyografik filmi Miles Ahead‘de tüm trompetleri çalışıyla da tanındı ve ün yaptı.

İlk solo albümü Introducing Keyon Harrold 2009’da yayınlanan trompetçi 50 Cent, Beyonce, Billy Harper, JAY-Z, Gregory Porter ve David Sanborn gibi sanatçıların albümlerinde ve konserlerinde konuk olarak yer aldı. Ayrıca Mugician (2017) adlı bir albümü daha bulunan Harrold’a bu teklide vokaliyle Malaya eşlik ediyor. Artistik ve temiz çalış tarzıyla zaman zaman Terence Blanchard ekolüne yakın dursa da ritmik ve melodik hakimiyetiyle kendine ayrıcalıklı bir yer ediniyor. Sağlam ve güzel bir vokalle kulaklarınızın pasını silecek, son zamanların en iyi şarkılarından birini sunuyor bu tekli.

Alex Ebert & Preservation Hall Jazz Band – Tootie Ma (Petaluma Records 2023)

Preservation Hall Jazz Band, New Orleans, Louisiana merkezli bir caz topluluğu. Grup, 1961 yılında kurulmuş ve o tarihten bu yana New Orleans’ın müzik mirasını yaşatma amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. New Orleans’ın caz ve blues geleneğinin temsilcisi olarak kabul edilen grup genellikle çeşitli caz festivallerindeki konser performanslarıyla tanınıyor.

Alex Ebert ise Amerikalı bir müzisyen, söz yazarı, şarkıcı. Edward Sharpe and the Magnetic Zeros adlı indie folk grubunun kurucu üyelerinden biri ve bu grupla tanınıyor daha çok. Kariyeri boyunca değişik projelerde yer almış ve farklı türlerde yapıtlar üretmiş bir sanatçı. Kendi alanlarında öne çıkan iki önemli figür olan Preservation Hall Jazz Band ve Alex Ebert’in müzikal birliktelikleri, farklı türde müzikseverler için ilgi çekici olabilir. Her ne kadar New Orleans tarzı artık çokça turistik dursa da, müziğin eğlence kısmındaki eksikleri giderici rolü sürüyor. Hayli dinamik bir şarkıyla bize göz kırpan albüm habercisi bu tekli, kıpır kıpır bir albüm vaat ediyor desek yalan olmaz.

Blankfor.ms, Jason Moran & Marcus Gilmore – Inward, Curve (Red Hook Records 2023)

Tamamı 1 Eylül’de yayınlanacak olan Refract deneysel müziğe adanmış yeni ve önemli katkılardan biri olmaya aday ve üç imzalı bir çalışma: Blankfor.ms, Jason Moran Marcus Gilmore. Albümden yayınlanan teklini adı da Inward, Curve.

Elektronik, piyano ve davulları gerçek zamanlı olarak birleştiren sınırsız bir ses arayışının ürünü de diyebiliriz ortaya çıkan ürün için. Tekli albüm hakkında bir fikir vermenin ötesinde, bir özet niteliği de taşıyor. Davul ve piyanonun zarif arayışları, sanki buluntu ve anlık dokunuşlardan elde edilmiş bir ses denizinin üstünde seyreden tekneler gibi. Akıp giden ve hiç durmayan, orda olduğunu bildiğiniz bir suyun izdüşümü nasıl davetkârsa, duyacağınız müzik de öyle; nadir bulunan bir incelikle salınıyorlar. Gerçek bir türler arası yolculuğa hazırsanız, bi göz atın derim. Ben albümün tamamını önceden dinleyebilen azınlıktanım. Sizinse biraz beklemeniz gerekecek…

*

By Pressing One by One…

The single business, which has dominated the pop world, was not long in finding a response in the jazz world as well. For a long time now, even respected jazz artists have been appearing with a track that ‘sends the fire’ of the album before the album is even released. These album precursor tracks, which are introduced to the market ‘one by one’, not only give an idea about the album, but have also become the driving force of digital music. These ‘snacks’ served in advance while waiting for the album leave a little taste on the palate and bring a movement and freshness to the market. This mobility arising from the daily consumption needs of digital platforms reminds us of ‘tapas bars’, but in a sense, it offers paradise to those who say ‘new is good’. Even though I am a music lover who prefers to listen to albums, like a voyeur, I can’t stop sneaking a peek at these singles with a strange appetite. Even if it’s like enjoying an afternoon in the ‘singles’ bars of an era, I continue to ‘watch for albums’.

2023 has been very productive in this respect. Singles are being released one after the other and I tell them to ‘come one by one’…

Here are a few examples…

The Modern Jazz Trio & Jerry Bergonzi – Theme for Ernie (Amm 2023)

The Modern Jazz Trio & Jerry Bergonzi 2023, just after meeting the audience with Transformation in May, came out with a brand new single in July; Theme for Ernie. Bergonzi, who is over seventy-five years old and has released many memorable albums such as 1991’s Standard Gonz, 2007’s Tenorist, 2009’s Saxology and 2016’s Spotlight On Standards, continues to produce. One of Coltrane’s most beloved ballads, the piece was written for his friend Ernie Henry. On the 1959 album Soultrane, John Coltrane was accompanied by Red Garland on piano, Paul Chambers on bass and Art Taylor on drums. Although Bergonzi, one of the most important living tenors, interpreted Theme for Ernie in a very free style in Jerry on Red (1988), Jerry Bergonzi is accompanied by The Modern Jazz Trio in this new interpretation. In this five-minute rendition, we are left with Bergonzi’s notes, which are far from high-pitched and Coltrane-esque, but resemble a passionate and burning scream. Definitely a must listen. But without expecting a Coltrane finale.

Keyon Harrold – Don’t Lie (Concord Jazz 2023)

American trumpeter and composer Keyon Harrold is one of the talents that attracted attention in the jazz world at a young age. He also gained recognition and fame for playing all the trumpets in Don Cheadle’s Miles Davis biopic Miles Ahead. His first solo album Introducing Keyon Harrold was released in 2009 and he has appeared as a guest on the albums and concerts of artists such as 50 Cent, Beyonce, Billy Harper, JAY-Z, Gregory Porter and David Sanborn. Harrold also has another album, Mugician (2017), and on this single, Keyon Harrold is joined by Malaya on vocals. With his artistic and clean playing style, Harrold is sometimes close to Terence Blanchard’s school, but his rhythmic and melodic dominance makes him stand out. This single offers one of the best songs of recent times with a solid and beautiful vocal that will wipe the rust off your ears.

Alex Ebert & Preservation Hall Jazz Band – Tootie Ma (Petaluma Records 2023)

Preservation Hall Jazz Band is a jazz ensemble based in New Orleans, Louisiana. The band was founded in 1961 and has been working to preserve the musical heritage of New Orleans ever since. The band is considered to be a representative of the jazz and blues tradition of New Orleans and is generally known for their concert performances at various jazz festivals. Alex Ebert is an American musician, songwriter and singer. He is one of the founding members of the indie folk band Edward Sharpe and the Magnetic Zeros and is mostly known for this band. Preservation Hall Jazz Band and Alex Ebert are two prominent figures in their respective fields, and their musical collaboration may be interesting for music lovers of different genres. Even though the New Orleans style is now very touristy, it continues to fill the gaps in the entertainment side of music. This single, which is a precursor to a very dynamic song, promises to be a very dynamic album.

BlankFor.ms, Jason Moran & Marcus Gilmore – Inward, Curve (Red Hook Records 2023)

Refract, which will be released in its entirety on September 1st, promises to be one of the most important new contributions to experimental music and features three signatures; Blankfor.ms, Jason Moran & Marcus Gilmore. The single released from the album is called Inward, Curve. We can say that it is the product of a limitless search for a sound that combines electronics, piano and drums in real time. Beyond giving an idea about the album, the single is also a summary. The elegant pursuits of drums and piano are like boats sailing on a sea of sound made from found and spontaneous touches. As inviting as the projection of water you know is there, flowing and never stopping, so is the music you will hear; they sway with a rare delicacy. If you are ready for a true cross-genre journey, check it out. I am one of the few who can listen to the whole album in advance. You will have to wait a bit…

Turgay Kantürk

    Şair, yazar, tiyatro yönetmeni, oyuncu.

    Turgay Kantürk 'in 57 yazısı var ve artmaya devam ediyor.. Turgay Kantürk ait tüm yazıları gör

    Avatar photo

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir